Ekonomiste: no eiro ieviešanas ieguvēji būs kredītņēmēji 0
Ieguvēji no eiro ieviešanas būs kredītņēmēji, Latvijas Bankas (LB) uzturētajā ekonomiskās analīzes vietnē “makroekonomika.lv” uzsver centrālās bankas ekonomiste Vija Mičūne.
“Latvijai ieviešot eiro, kredītņēmējiem, kas aizņēmušies latos ar mainīgo procentu likmi, samazināsies ikmēneša kredīta maksājumi,” paskaidroja Mičūne.
Viņa norādīja, ka pēc Latvijas iestāšanās eiro zonā visiem kredītiem ar mainīgo procentu likmi, kas piesaistīta RIGIBOR indeksam, ierasti augstākais RIGIBOR indekss automātiski tiks aizstāts ar zemāko EURIBOR. Turklāt eiro ieviešanas likums aizliedz aizdevējam naudas tirgus indeksa nomaiņas gadījumā palielināt latu naudas tirgus indeksam pievienoto procentu likmi vai pasliktināt citus aizņēmuma nosacījumus.
“Tādējādi, Latvijai iestājoties eiro zonā, tie kredītņēmēji, kas aizņēmušies latos ar mainīgo procentu likmi, baudīs kredītu procentu likmes samazinājumu. Zemāka kredīta procentu likme savukārt nozīmē mazākus kredīta ikmēneša maksājumus,” teica Mičūne.
Vienlaikus viņa atzina, ka bankas RIGIBOR indeksa nomaiņu neveiks uzreiz brīdī, kad Latvija pievienosies eiro zonai, bet gan pakāpeniski, ievērojot katra kredītņēmēja ierasto kredīta procentu likmes pārskatīšanas grafiku, piemēram, ja kredītņēmēja kredīta procentu likmes maiņas datums ir 2014.gada 1.februāris, tad tieši no šīs dienas EURIBOR aizstās RIGIBOR.
Mičūne arī sacīja, ka pēc eiro ieviešanas kredītņēmēji, kas aizņēmušies latos ar mainīgo procentu likmi, ne tikai ietaupīs uz zemāku ikmēneša kredītu maksājumu rēķina, bet arī varēs justies drošāk par to, ka ikmēneša kredītu maksājumu apmērs saglabāsies salīdzinoši stabils – arī EURIBOR indeksi mēdz svārstīties, taču to svārstības vēsturiski ir bijušas krietni mazākas nekā RIGIBOR indeksiem. “Latu likmes tautsaimniecības satricinājumu brīžos uzkāpj debesīs, krasi palielinot latu kredītņēmēja ikmēneša kredīta maksājumu. Šādos kritiskos brīžos latu kredītņēmēja ikmēneša maksājums var pieaugt pat trīs četras reizes,” viņa pastāstīja.
Mičūne piebilda, ka, Latvijai ieviešot eiro, ieguvēji būs arī eiro kredītu ņēmēji, jo vairāk nevajadzēs uztraukties par valūtas svārstību risku – ienākumi tiks gūti tādā pašā valūtā, kādā veicami ikmēneša kredīta maksājumi. “Lai gan pašlaik lata kurss ir stabils un nav pamata bažām par tā svārstībām, nav skaidrs, vai gadījumā, ja kādu iemeslu dēļ no nākamā gada Latvijā netiks ieviests eiro, tāda pati situācija saglabāsies pēc diviem, trim vai četriem gadiem. Latvijā ieviešot eiro jau no nākamā gada, jebkādas spekulācijas par valūtas kursa krasām pārmaiņām ir izslēgtas,” klāstīja LB ekonomiste.
Viņa norādīja, ka eiro kredītņēmējiem vairs nevajadzēs arī konvertēt ikmēneša maksājumam nepieciešamo naudas summu no latiem uz eiro, tādējādi tiks ietaupīts uz konvertācijas rēķina. “Bankas parasti nosaka valūtas pārdošanas kursu nedaudz augstāku par centrālo lata un eiro paritātes kursu (0,702804 lati par eiro), kā arī nereti par valūtas konvertāciju iekasē komisijas maksu. Ja Latvija iestāsies eiro zonā, eiro kredītņēmējiem, veicot ikmēneša maksājumus, vairs nevajadzēs pārmaksāt bankām par saņemtajiem valūtas konvertācijas pakalpojumiem,” sacīja Mičūne.
LB ekonomiste arī informēja, ka Latvijā visi ir saistīti ar neredzamām ekonomiskās sadarbības saitēm ‒ ja, Latvijai ieviešot eiro, iegūs kredītņēmēji, iegūs arī citas ekonomiski aktīvās sabiedrības grupas. “Kredītņēmēji ietaupīto varēs tērēt, pērkot vairāk produktu un pakalpojumu. Ja kredītņēmējiem būs vieglāk veikt ikmēneša maksājumus un tie būs vieglāk prognozējami, arī bankām samazināsies risks, ka kredīta maksājumi netiks veikti laicīgi vai netiks atmaksāti vispār,” viņa pavēstīja.
Mičūne arī norādīja, ka no eiro ieviešanas tūlītēji un taustāmi labumi būs kredītņēmējiem, bet vidējā termiņā ieguvēji būs arī gandrīz visi pārējie, varbūt izņemot valūtas mijējus.
Jau vēstīts, ka Latvijā plāno ieviest eiro no 2014.gada.