Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto: Pexels.com

Ekonomiste: Lai arī ECB pirmoreiz iepauzē ar procentu likmju celšanu, tas nenozīmē, ka likmes kritīs 5

Turpmākie Eiropas Centrālās bankas (ECB) lēmumi kredītlikmju celšanā būs balstīti uz jaunākajiem ekonomikas datiem, taču, spriežot pēc publiskajiem izteikumiem, likmju samazināšana pagaidām nav ECB dienaskārtībā, informē bankas Citadele meitas uzņēmuma CBL Asset Management ekonomiste Simona Striževska.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

“Lai arī ECB nolēmusi ieturēt pirmo pauzi kopš procentu likmju celšanas sprinta, tas nenozīmē, ka likmes sāks krist jau nākamajās sapulcēs,” skaidro ekonomiste. “Vienlaikus jāpieņem, ka būtiskākais likmju pieaugums jau varētu būt aiz muguras un likmju celšanas periods varētu būt beidzies. Tas nozīmē, ka turpmākos ECB soļus, tostarp lēmumus par likmju mazināšanu vai negrozīšanu, galvenokārt ietekmēs nākotnes ekonomikas rādītāji. Pagaidām izskatās, ka tūlītēja likmju samazināšana nav ECB dienaskārtībā, un likmes kādu laiku varētu palikt pašreizējā ierobežojošā līmenī.”

“Pēc pēdējās ECB sēdes tirgus dalībnieki nākamajiem gadiem nedaudz pazeminājuši savas likmju prognozes. Saskaņā ar nākotnes cenām, tirgus dalībnieki vismaz tuvākā pusgada laikā likmju samazinājumus eirozonā neprognozē, taču paredz, ka likmes tuvāko 2 – 3 gadu perspektīvā sevišķi zemāk par 2,75 – 3,00 % apgabalu nepazemināsies,” atklāja Striževska.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā norāda eksperte, ekonomikas slāpēšanas pasākumu ietekme pakāpeniski sāk parādīties arī eirozonas kreditēšanas dinamikā, kā arī ražotāju un tirgotāju noskaņojuma datos: “Uzņēmēju noskaņojuma indekss oktobrī sasniedzis zemāko līmeni kopš 2021. gada sākuma, trešo mēnesi pēc kārtas pavadot pesimisma zonā. Oktobrī padziļinājies pesimisms arī eirozonas ražotāju vidū. Jauno pasūtījumu kritums turpinājis nomākt biznesa noskaņojumu abos segmentos.”

“Spriežot pēc biznesa menedžeru atziņām, pasūtījumu trūkums sācis negatīvi atbalsoties arī uzņēmēju vēlmē algot jaunos darbiniekus un turpinājis ierobežot cenu pieaugumu gala patērētājiem. Arī patērētāju noskaņojums oktobrī nedaudz pasliktinājās salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi,” Eiropas ekonomikas tendences atzīmē CBL Asset Management ekonomiste.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.