Ekonomējot laiku un naudu: ziemas krājumiem jābūt 0
Rīdziniece VALIJA ANSVIESULE ir prasmīga saimniece. Viņa uzskata – lai lieliem un maziem būtu prieks atgriezties mājās, jāgādā, lai tajās būtu siltums un garšīgs ēdiens. Viņa prot ne vien garšīgi gatavot, bet arī pārdomāti saimniekot.
Agrs rūdījums
Pirmās iemaņas saimniekošanā viņa apguvusi, būdama bērns – divpadsmitgadīga meitene. Uzaugusi audžuģimenē, jo agri zaudēja vecākus. Kad audžumamma smagi saslimusi, vajadzējis viņas vietā stāties pie plīts.
Dzīvojuši laukos, tāpēc ēdienu mācījusies gatavot no tā, kas izauga dārzā un tīrumā. Vēlāk, kad jau pati nodibinājusi ģimeni, vienmēr vērīgi ieklausījusies citu saimnieču teiktajā, tāpat viesību reizēs iegaumējusi receptes, kas šķitušas tā vērtas, lai ieviestu savas ģimenes ēdienkartē.
Ziemas krājumiem jābūt
Valijas kundze uzskata: ja vēlas dzīvot taupīgi, laikus jāgādā gan krājumi ziemai, gan vairāk laika jāpavada virtuvē. Katru rudeni gādājot, lai pagrabs būtu pilns ar dārzeņiem, augļiem, kompotiem un konserviem.
Dārzeņus (kartupeļus, bietes, burkānus, selerijas, ķiplokus, sīpolus), kā arī puscūku un olas pērkot no zināmiem zemniekiem, āboli nogatavojas pašas dārzā. Cūciņu sadala, saliek maisiņos un uzglabā saldētavā. Tur saliek arī garšaugus, ogas un sēnes.
“Piemēram, brūklenes man ved kāds kungs no Ropažiem, tās pērku par 2 eiro litrā. Burkānus rudenī no zemniekiem pērku par 10 centiem kilogramā, kartupeļus – par astoņiem, bet sīpolus – par 15 centiem kilogramā. Tas ir ļoti izdevīgi!”
Reizi nedēļā viņa dodas uz Rīgas Centrāltirgu, ja nesanāk, uz veikalu pēc piena produktiem (sviesta, krējuma, siera, biezpiena), kurus iegādājas visai nedēļai.
“Ja es katru dienu iepirktos veikalā, nekāda ekonomiskā saimniekošana nesanāktu,” spriež Valijas kundze.
Pie reizes vairākas maltītes
Gatavojot ēst, saimniece vienmēr cenšas izdomāt, kā vienā reizē sarūpēt ēdienu sagataves vairākām dienām. Ja plāno vārīt biešu zupu, novāra pilnu katlu ar bietēm, lai pietiktu zupai, biešu salātiem un siļķei kažokā.
Savukārt liellopa gaļu, no kā vārīts buljons, samaļ un pagatavo pankūku pildījumu. Pati arī vāra auksto gaļu un pastēti (to gatavo no liellopa un jaunlopa aknām, jo cūku aknas esot rūgtas). Tad esot aizdars ilgākam laikam.