Ekomāksla no papīra 0
Mājās ar laiku uzkrājas papīru kaudze, kuru var izmantot mākslas darbu radīšanai. Papjēmašē (papier mache) tehnika paver iespēju pat no vecām avīzēm veidot oriģinālus apsveikumus, dekorus un maskas karnevāliem un budēļiem.
Papīra liešana
Masu papīra liešanai gatavo no rakstāmpapīra, vecām avīzēm vai olu kastītēm. Vislabāk izmantot rakstāmpapīru, jo avīze radīs pelēkāku nokrāsu. Papīru saplēš 8 x 8 cm gabaliņos, izmērcē un ar mikseri masu kārtīgi sakuļ. Ja lejamajam materiālam pievieno ziedlapiņas un pat diegus, sanāks papīrs ar īpaši interesantu faktūru. Masu krāso ar ūdens bāzes tekstila (kokvilnas) krāsām, katru toni sagatavojot atsevišķā traukā. Papīra liešanai izmanto nerūsējošā tērauda sietiņu, caur kuru notecina lieko ūdeni. Uzlejot vienkrāsainu masu plānā kārtiņā uz sieta, iegūs dabiskas faktūras papīru. Jo šķidrāka masa, jo plānāka būs papīra kārta. Lejot pakāpeniski dažādu krāsu masu, var izveidot zīmējumu. Sarežģītāku darbu veido, uzklājot vienu kārtu uz otras, piemēram, uz fona var likt virsū smalkākas detaļas. Kad darbs nožuvis, uz lietā papīra ar tūbiņās iepildītām tekstilkrāsām var veidot reljefu, labi redzamu zīmējumu. “Ar šo metodi var gatavot oriģinālus dekorus un apsveikuma kartītes,” iesaka tehniskās jaunrades nama “Annas 2” papīra un tekstildizaina studijas vadītāja Sandra Dzilna.
“Porcelāna” skulptūras
Lai izgatavotu smalku porcelāna baltu veidojamo masu, nepieciešams pusrullis tualetes papīra, viena ēdamkarote lineļļas (tā palīdz gatavajam darbam būt izturīgākam), divas ēdamkarotes tapešu līmes, četras ēdamkarotes baltās līmes, viena ēdamkarote cietes. Visu sasmalcina ar mikseri. Pateicoties nelielajam svaram, gludajai struktūrai un mīkstumam, masa piemērota ziedu, skulptūru, īpaši leļļu veidošanai. Lielākam objektam nepieciešams izmantot stiepli. Savukārt gatavojot lielas galvas, piemēram, budēļos iešanai, izmanto putuplasta pamatu. Virsmu gludina ar samitrinātiem pirkstiem, līdz tā atgādina gludu porcelānu. Pēc izžūšanas objektu apstrādā ar smilšpapīru, nazi vai vīli, ja vēlas, arī krāso. Ar “porcelāna” masu plānā kārtā var pārklāt citus priekšmetus.
Dekoratīvi ciļņi
Papjēmašē tehniku ērti izmantot masku un dekoratīvu elementu veidošanai. Vispirms no māla vai plastilīna izgatavo cilni – pozitīvu. Uzlejot tam ģipsi, veido formu – negatīvu. Jāraugās, lai sānu plaknēs tai neveidotos izciļņi, jo, noņemot formu, var aizķerties materiāls. “Ja cilni veido no māla, pēc tam, kad ģipsis sacietējis, formu apgriež otrādi un vēl mīksto mālu izņem,” iesaka māksliniece Sandra Dzilna. Pēc citas tehnoloģijas gatavojot negatīvu, pozitīvu noklāj ar ģipsi atgrūdošu vielu, piemēram, parafīna – petrolejas maisījumu vai ziepēm. Iepildot masu, raugās, lai aizpildītu spraugas. Vienkrāsaino papjēmašē apstrādā ar sedzošām krāsām un lakām – tā top koši, viegli un dekoratīvi ciļņi.
Īpašo sauso masu iegūst šādi. Piepilda katlu ar saplēstu papīru, pielej ūdeni un vāra apmēram trīs stundas. Masu sakuļ ar urbi, kam piestiprināta miksera lāpstiņa, izkāš caur sietu un atstāj notecēt. Ar rokām saberž smalkās druskās uz sieta. Nākamajā dienā izžuvusī masa ir kā sausi graudiņi, ko samaļ kafijas dzirnaviņās un uzglabā plastikāta maisā. Sajaucot ar balto līmi, masa būs viendabīgāka, izstrādājumi izturīgāki.
Novilkumi un maskas
Cits papīra mākslas veids ir papīra novilkuma iegūšana no telpiska priekšmeta. Jāraugās, lai tā apakša būtu lielāka par augšu. Lai iegūtu, piemēram, bļodas novilkumu, to noziež ar vazelīnu. Saplēš strēmelēs avīzes. Pirmo avīžu kārtu var tikai samērcēt. Nākamajām 5 – 9 kārtām noziež abas puses ar līmi, ko iegūst, uz pusi atšķaidot PVA ar ūdeni. Līmē slāni pie slāņa, līdz sasniegts vēlamais biezums. Lai kārtas nejuktu, izmanto dažādas krāsas avīzes vai vienu kārtu līmē burtiem gareniski, otru burtiem šķērsām. Kad čaula nožuvusi, iegūst vieglu papīra bļodu, ko pēc tam izkrāso.
Sarežģītākus priekšmetus, piemēram, sejas masku, aplīmē ar maziem papīra gabaliņiem (izmanto PVA vai tapešu līmi). Ļoti stilīgi ir gatavot papjēmašē masku no dzīva cilvēka sejas. Vispirms seju ieziež ar vazelīnu vai izmanto pārtikas plēvi. Tad ar samērcētām ģipša saitēm (nopērkamas “hobyset.lv”) izveido sejas čaulu. Kad čaula sacietējusi, to noņem un tajā ielej ģipsi. Pozitīvs kalpo par pamatu maskas veidošanai. Dekorēšana un izkrāsošana ir paša ziņā. Pozitīvu vēlāk var izmantot, lai veidotu cilni.