Publicitātes foto

Ekoloģiski tīrs un elpojošs materiāls! Kokšķiedru plātnes – laba alternatīva mājokļa siltināšanai 3

“Kā iekštelpu siltināšanai izmanto kokšķiedru plātnes?” jautā Laima Vāvere.

Reklāma
Reklāma

Ziemā silda, vasarā neļauj pārkarst

Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

Kokšķiedru plātnes izmanto sienas, griestu un grīdas konstrukcijas papildu siltināšanai, skaņas slāpēšanai un konstrukcijas stingruma paaugstināšanai. Plātnes izgatavo no sīki sasmalcinātām koksnes šķiedrām, tās īpaši apstrādājot, Konsultē SIA KMT Projekts valdes loceklis Māris Stiprais.

Tās ir ekoloģiski tīrs un elpojošs materiāls, kas ēkā uztur cilvēkam labvēlīgu mikroklimatu.
CITI ŠOBRĪD LASA

Tāpat kā dabīgajam kokam, arī kokšķiedrai piemīt augsta siltuma inerce. Ēkai vasarā no ārpuses uzkarstot, kokšķiedru plātnes siltumu akumulē sevī. Tāpēc karstā laikā tās pasargā iekštelpas no uzkaršanas, savukārt ziemā, kad ēkas konstrukciju temperatūra pazeminās, siena no iekšpuses saglabājas silta.

Salīdzinot ar dabīgo koksni, kokšķiedrai ir mazāks blīvums, līdz ar to praktiski uz pusi mazāks svars. Materiālam ir zema siltumvadītspēja – (λ) = 0,050 W/mK, turklāt tas spēj caur sevi vadīt ūdens tvaikus un nav nepieciešama kondensāta plēve. Pēc siltināšanas sienas turpina elpot. Kokšķiedru plātnes, nepasliktinoties siltināšanas īpašībām, spēj uzņemt gaisa mitrumu, savukārt, gaisam kļūstot sausākam, to atdot atpakaļ telpā.

Vislabāk izmantot kombinējot

Lai arī siltināšanas izmaksas palielinās, kokšķiedru plātnes ir laba alternatīva minerālvatēm. Viena kvadrātmetra siltināšanai paredzētas 25 mm biezas kokšķiedru plātnes maksā, sākot no četriem eiro. Protams, 25 mm ir par maz, lai nodrošinātu pietiekamu siltumizolāciju.

Tāpēc, veidojot sienas konstrukciju, tās var kombinēt ar citiem ekoloģiskiem un elpojošiem siltināšanas materiāliem, piemēram, ekovati. Kombinējot materiālus, siltināšanas izmaksas varēs ievērojami samazināt.

Par siltinājuma slāņu biezumu, kāds nepieciešams konkrētajā situācijā, vislabāk konsultēties ar pieredzējušu būvinženieri.

Salīdzinot ar citiem siltināšanas materiāliem, kokšķiedru plātnes iespējams izmantot līdzvērtīgi minerālvatei, kurai nepieciešama tvaika izolācija, lai siltinājuma materiāls pats nesamirktu un nezaudētu savas īpašības.

Iegādājoties plātnes, ieteicams painteresēties par to sastāvu, jo ir ražotāji, kuri ražošanas procesā izmanto ķīmiskas piedevas: līmes un citas saistvielas, kas maina materiāla īpašības.

Spunde vieglākai montāžai

Ražotāji piedāvā kokšķiedru plātnes, kurām jau ražošanas procesā izveidota spunde. Šādas plātnes pie sienām un griestiem montēt ir ievērojami vieglāk. Līdzīgi kā citus apdarei paredzētos kokmateriālus, arī kokšķiedru plātnes pirms uzstādīšanas vairākas dienas jātur telpā ar tādu pašu mitruma līmeni kā telpā, kur tiks uzstādītas.

Reklāma
Reklāma

Plātnes piestiprina pie koka virsmas ar naglām vai skrūvēm, uz minerālas virsmas ar līmi vai ar iepriekš ierīkotu latu starpniecību. Pēc montāžas uz plātnēm var līmēt tapetes, nepieciešamības gadījumā tās arī var apmest. Lai telpā nodrošinātu patīkamu mikroklimatu, jāizvēlas elpojoši iekšējās apdares materiāli.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.