FOTO: Shutterstock

Ekoloģiskākais un lētākais “veļas pulveris” – kastaņi. Praktisko padomi to izmantošanai veļas mazgāšanā 17

Patlaban ir īstais laiks savākt kastaņus. Tie satur daudz saponīnu – organisku savienojumu, kas ūdenī veido putas. Tāpēc sendienās, kad ziepes vēl nebija izgudrotas, kastaņus izmantoja veļas mazgāšanai.

Reklāma
Reklāma

Darbojas kā ziepes

Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Saponīni uzputo ūdeni un absorbē netīrumus. “Kastaņus sagrieziet vairākās daļās, ielieciet burciņā, uzlejiet ūdeni un spēcīgi sakratiet. Pēc mirkļa redzēsiet, ka ūdens kļūst putains. Kastaņos esošie saponīni darbojas tāpat kā ziepes vai pulveris,” skaidro Liepājas Universitātes Dabas un inženierzinātņu fakultātes docente Vaira Kārkliņa, kas ir zaļā dzīvesveida piekritēja.

Mūsu platuma grādos veļas mazgāšanai izmanto kastaņus, bet Indijā – riekstus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Izrādās, tikpat efektīvs mazgāšanas līdzeklis kā kastaņi ir arī efejas lapas. “Atšķirībā no kastaņiem tās ir pieejamas visu gadu,” uzsver Vaira Kārkliņa.

Ja kastaņus izmanto, lai zeķes, apakšveļu vai ko citu mazgātu bļodā, nevis veļasmašīnā, rīkojas šādi: vairākus kastaņus pārgriež uz pusēm vai četrās daļās, aplej ar ūdeni, sakrata un ļauj kādu laiku izdalīties tīrošajām vielām (to var izdarīt arī iepriekšējā vakarā!). Pēc tam pievieno ūdenim, kurā iemērktas drēbes.

“Ar kastaņiem vai efeju lapām mazgātai veļai ir svaiga, dabiska smarža, turklāt šis mazgāšanas līdzeklis nav alerģisks,” uzsver Vaira Kārkliņa.

Uzglabā sasmalcinātus

Lai dabīgais mazgāšanas līdzeklis būtu pieejams visu gadu, kastaņi jāsavāc un jāsasmalcina. Tos ieteicams vākt dienā, kad nelīst.

Nelielu daudzumu kastaņu var sasmalcināt ar lielāku akmeni vai ķieģeli vai saberzt miezerī, tos iepriekš sagriežot četrās daļās. “Tas jādara, kamēr kastaņi ir svaigi, jo sakaltušus neizdosies sasmalcināt,” brīdina Vaira Kārkliņa.

“Es kastaņu smalcināšanai izmantoju zaru smalcinātāju – ieberu tajā kastaņus ar visu mizu, un divās minūtēs tie ir sasmalcināti. Tad tos žāvēju, bet pēc žāvēšanas izlasu mizas gabaliņus.”Sasmalcinātos kastaņus plānā kārtiņā izber uz auduma vai papīra un žāvē. Ik pa laikam apmaisa, lai izžūtu vienmērīgi. Kad kastaņi pilnībā izkaltuši, čab un grab, saber cieši noslēdzamā traukā, piemēram, papīra maisiņos, un uzglabā sausā vietā.” Ik p laikam jāpārbauda, vai smalcinājumam nav piekļuvis mitrums.

“Vienai ģimenei veļas mazgāšanai gadam nepieciešami aptuveni 25 kilogrami kastaņu smalcinājuma,” zina teikt Vaira Kārkliņa.

Reklāma
Reklāma

Zini!

Pirms veļas mazgāšanas 2-4 ēdamkarotēm kastaņu smalcinājuma uzlej aptuveni 300 ml ūdens un atstāj, lai ievelkas. Pēc pusstundas veļas mazgāšanas līdzeklis būs gatavs.

Padomi

Savāc tīrus un glītus kastaņus.
Vienai mazgāšanas reizei izmanto 8-10 kastaņus.
Tos nemizotus pārgriež uz pusēm, ieliek maisiņā vai iesien zeķē un ievieto veļasmašīnā pie veļas.
Veļa jāmazgā zemā temperatūrā – 40 vai 60 °C. Ja temperatūra būs augstāka, kastaņu miziņa var sakrāsot drēbes. Lai tas nenotiktu, kastaņi jānomizo.
Kastaņus ieteicams izmantot krāsainas veļas mazgāšanai. Ja tos lieto baltajai veļai, iepriekš nomizo.
Ar kastaņiem neizdosies izmazgāt ļoti savalkātas drēbes un likvidēt tauku traipus.
Pēc mazgāšanas kastaņi nav jāizmet – tos var izmantot vēl divas trīs reizes, jo saglabā mazgāšanas līdzekļa efektu. Ja kastaņus lieto atkārtoti, pēc izmantošanas tos izžāvē.
Ja izmanto nemizotus kastaņus, tos aplej ar aukstu ūdeni. Ja lietos karstu ūdeni, no kastaņu mizas izdalīsies krāsviela, kas sakrāsos veļu. Karstu ūdeni lej uz mizotiem kastaņiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.