Ekoloģiskā lineļļa koksni sargā no mitruma un trupes un izceļ tās dabiskumu, turklāt ražota Latvijā 0
Lineļļa ir tradicionāls vietējās izcelsmes koksnes aizsarglīdzeklis, kas īpaši noderīgs mitrajā Latvijas klimatā, jo aizsargā koksni no mitruma un trupes.
Eiropā un pasaulē dabiskās, īpaši lineļļas, krāsas būvniecībā kļūst arvien populārākas. Latvijā lineļļas izstrādājumus tirgo “Vicents Polyline”, “Rilak”, “Vivacolor”, “Stafor”, “Eko Solis”, “Sadolin” u. c., iecienīta ir “Paint eco” produkcija – uzņēmuma ražotnē Iecavā no lineļļas gatavo gruntis, beices un krāsas, turklāt te var saņemt arī speciālistu konsultācijas.
Lineļļa dziļi iesūcas koksnē, uzņem no gaisa skābekli un oksidējas, veidojot stingru savienojumu molekulārā līmenī. Žūšanas procesā lineļļas pernicas beices vai krāsas tilpums palielinās, tāpēc lineļļas pernica labi aizpilda poras un tai ir labas virsmas saķeres spējas. Pārklāta ar lineļļu, koksnes virsma saglabā dabisko izskatu, tikai kļūst nedaudz tumšāka un labāk izceļas tekstūra.
Gruntis
Karsēto lineļļas pernicu izmanto koka virsmu gruntēšanai. Speciālu pernicu lieto pirts lāvu un citu pirts konstrukciju apstrādei. Auksti spiestu lineļļu izmanto koka, betona, kaļķa un cementa apmetuma gruntēšanai, īpaši restaurācijas darbos. Pirms lietošanas to vēlams uzkarsēt, lai tā kļūst šķidrāka.
Drēgnajos rudens un ziemas vakaros var labi izbaudīt eļļotas grīdas patīkamo siltumu un dabiskumu. Grīdas eļļu veido bezkrāsaina, priežu sveķus saturoša lineļļas pernica, kas palielina koksnes nodilumizturību. Šo eļļu izmanto arī mēbeļniecībā. Lineļļas uzklāšanai izmanto otu vai velūra rullīti. Jāatceras, ka eļļu uz grīdas labāk uzklāt plānākā kārtā, tās pārpalikumi rūpīgi jānoslauka un jāiepulē. Ja jāapstrādā lielāka grīdas platība, var nopirkt vai īrēt arī speciālas pulējamās mašīnas. Lai uz ēvelēta koka iegūtu kvalitatīvu segumu, eļļu klāj divās plānās kārtās. Vispirms uzklāj pēc iespējas plānāku kārtu, eļļu atšķaidot ar dabisko terpentīnu (līdz 5 %), un ļauj iesūkties 15 – 20 minūtes, pārpalikumus rūpīgi noslauka ar papīra salvetēm vai tīru lupatu (ja iespējams, iepulē ar pulējamo disku). Pēc ne mazāk kā 24 stundām uzklāj neatšķaidītu produktu iespējami plānākā kārtā, darba gaita identiska kā pirmajai kārtai. Pēc nedēļas rekomendē virsmu ievaskot ar speciālo vasku un trīs nedēļas saudzīgi kopt, veicot tikai sauso tīrīšanu. Sākot ar ceturto nedēļu, jau derēs mitrā kopšana ar vieglu ziepjūdeni. Darbarīkus mazgā ar terpentīnu vai siltu ūdeni un ziepēm. Jāatceras, ka ar lineļļas pernicu piesūcināti uzklāšanas materiāli var pašaizdegties, tāpēc uzreiz pēc darba beigšanas tie ir jāievieto traukā ar ūdeni. Izlietotās otas un darba apģērbs tāpat nedrīkst atrasties atklātas liesmas tuvumā.