Bojāgājušo zivju savākšana Oderas upē pie Krajnikas Dolnas ciema Polijā.
Bojāgājušo zivju savākšana Oderas upē pie Krajnikas Dolnas ciema Polijā.
Foto: Annegret Hilse/REUTERS/SCANPIX

Ekoloģiska katastrofa Oderā: Polijas un Vācijas robežupē izgāztie ķīmiskie atkritumi nogalinājuši tonnām zivju 16

Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
Lasīt citas ziņas

Polijas premjerministrs Mateušs Moraveckis paziņojis, ka milzīgs daudzums ķīmisko atkritumu, iespējams, apzināti izgāzts Oderā, izraisot tik milzīgu kaitējumu, ka vajadzēs gadus, lai upe atkal attīrītos.

Polija Oderas attīrīšanā iesaista armiju

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēdējo nedēļu laikā upē un tās krastos bija novērots tonnām beigtu zivju, taču publisks skandāls izcēlās tikai pagājušās nedēļas beigās. Moraveckis apsolījis, ka Polijas varasiestādes darīs visu, lai vainīgos sauktu pie atbildības.

“Mēs to tā neatstāsim,” uzsvēris premjers feisbukā publicētajā videoierakstā. “Mēs neliksimies mierā, kamēr vainīgie netiks bargi sodīti.”

Liels daudzums beigtu zivju, kā arī bebru, vispirms tika pamanīts jūlija beigās pie Olavas Polijas dienvidrietumos. Valsts uzņēmuma “Polijas ūdeņi” vadītājs Pšemislavs Daca pavēstījis, ka līdz šim no upes izceltas vairāk nekā vienpadsmit tonnas beigtu zivju.

Viņš atzinis, ka darīšana ir ar milzīgu ekoloģisko katastrofu, jo upe ir piesārņota simtiem kilometru garumā no Vroclavas līdz Ščecinai. Premjerministrs Moraveckis atlaidis “Polijas ūdeņu” vadītāju Pšemislavu Dacu un Vides inspekcijas priekšnieku Mihalu Mist­rzaku, jo viņu vadītās iestādes nav reaģējušas uz notikušo pietiekami ātri.

Zaļo kustības aktīvisti un opozīcijas politiķi ir asi kritizējuši Polijas valdību par novēlotu reakciju uz ekoloģisko apdraudējumu un nespēju laikus brīdināt iedzīvotājus nepeldēties un nemakšķerēt Oderā, kas bija piesārņota jau kopš jūlija beigām.

Polijas aizsardzības ministrs Mariušs Blaščaks paziņojis, ka Oderas attīrīšanā iesaistīti regulārās armijas karavīri un rezervisti.

Zelona Guras zvejnieku apvienība informējusi, ka piesārņojuma dēļ aptur upē zveju.

Odera, Polijas otrā lielākā upe, kas Polijā tiek saukta par Odru, savu tecējumu sāk Čehijā un, šķērsojot Polijas teritoriju, ietek Baltijas jūrā. Tās kopgarums ir 840 kilometru, no kuriem 187 kilometrus tā tek pa Polijas un Vācijas robežu.

Vācija žēlojas par novēlotu informāciju

Vācu mediji ziņo, ka Odera, kas iezīmē Polijas un Vācijas robežu, iespējams, saindēta ar dzīvsudrabu, lai gan oficiāli tas vēl nav apstiprināts.

Reklāma
Reklāma

Vācijas vides ministre Štefija Lemke paziņojusi, ka Vācijas un Polijas amatpersonas intensīvi strādā, lai noteiktu cēloni zivju masveida bojāejai Oderā. Abām pusēm ir aizdomas, ka vainojama varētu būt kāda toksiska viela, un cenšas to identificēt, atzīmē aģentūra “Reuters”.

Līdz šim veiktā analīze liecina, ka upes ūdenī atklātas sintētiskas ķīmiskās vielas, kas toksiski iedarbojas uz mugurkaulniekiem, tajā skaitā zivīm.

Pagaidām nav skaidrs, kā šī viela nokļuvusi upē.

Kāda vācu radiostacija ziņo, ka Brandenburgas federālās zemes laboratorijā upes ūdens paraugos esot atklāts augsts dzīvsudraba līmenis.

Vācijas amatpersonas žēlojas, ka poļi, pārkāpjot savstarpējo līgumu, nav kaimiņus nekavējoties informējuši par iespējamo upes piesārņojumu. Kāda kuģa kapteinis Vācijas iestādes par beigtajām zivīm pirmo reizi informējis tikai 9. augustā.

Liels daudzums beigtu zivju peld pa straumi vai izskalots abos Oderas krastos, taču joprojām nav skaidras atbildes par ekoloģiskās nelaimes cēloni.

Daži eksperti izteikuši pieņēmumu, ka dzīvsudrabs varētu būt noplūdis no raktuvēm Silēzijas apgabalā.

“Informācijas ķēde par notikušo, kas paredzēta šādos gadījumos, nenostrādāja,” atzinis Vācijas Federālās vides ministrijas pārstāvis. Viņš teica, ka Vācijas varasiestādes sazinās ar Polijas kolēģiem, lai saņemtu papildu informāciju un sniegtu Polijai jebkuru tās lūgto palīdzību.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.