Foto – Stock.XCHING

Ekokrāsas – piemērotākās astmas slimnieka istabā 0

“Kādu krāsu izmantot astmas slimnieka istabā?” 
Valdis Saulkrastos

Reklāma
Reklāma

 

Veselam
Tas ir īsts baktēriju magnēts… Gandrīz visi, ejot dušā, aizmirst nomazgāt šo nelielo ķermeņa daļu, taču tā nevajadzētu
Kokteilis
Jāņa Timmas tētis zvanījis Sedokovai: Telefona numurs, kas pēdējos gados bija bloķēts, pēkšņi sauca…
Kokteilis
Slinks vīrietis ir nopietna problēma ģimenē… 5 slinkākās zodiaka zīmes vīriešu vidū
Lasīt citas ziņas

Lai telpas nebūtu lieki jāvēdina, jo īpaši mūsu klimatā, to apdarei nepieciešams izmantot labus celtniecības materiālus – krāsas, lakas, gruntis, špakteles, tapetes un apdares plāksnes, kuru izmeši nav videi kaitīgi. Lieta tāda, ka daudzi materiāli vēl pēc izlietošanas kādu laiku turpina izdalīt aktīvas gaistošās daļiņas, kas radušās izgatavošanas procesā. Jo materiāli ir ķīmiski aktīvāki un vairāk izplata dažādas vielas, jo lielākam riskam ir pakļauta cilvēku veselība. Ideālā variantā apdares materiāliem vispār nedrīkstētu būt nekādu izmešu…

 

Lai akcentētu īpaši veselīgus produktus, izgudrotas dažādas eko zīmes. Arī lielie ražotāji uzskata par goda lietu piedāvājumā iekļaut šādas preces, tāpēc mūsu veikalos ir krāsas gan ar starptautiskām ekozīmēm, gan bez tām.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Tomēr eko vārda izmantošana nosaukumā vai aprakstā vēl nenozīmē, ka šis ir īstais ekoprodukts. Piemēram, lielākais vairums krāsu, ja tās lieto atbilstoši tehnoloģijai, arī bez ekozīmes ir pilnīgi drošas. Proti, jebkurai Latvijā tirgotai krāsai ir jāatbilst normām, ko regulē ES un vietējā likumdošana. Ražotājam ir zināmi noteikumi, kuru robežās tas var darboties, un izstrādājuma sastāvdaļas drīkst atšķirties tikai šo noteikumu robežās. Taču katrai krāsai ir arī sava individuālā īpatnība, kas vienam patērētājam patīk, bet citam – ne. Tāpēc arī notiek izvēle par labu konkrēta zīmola precei.

Absolūts līderis mūsu reģionā starptautiskajā ekomarķējumā ir “Ziemeļvalstu ekomarķējums” jeb “Zaļais gulbis”. Tas tapa 1989. gadā, kad “Ziemeļu ministru padome” (Norvēģija, Zviedrija, Dānija, Somija un Islande), vienojās par kopīgu preču kvalitātes sistēmu, kura apskata produktus visā to dzīves ciklā, sākot ar izcelsmi un beidzot ar pārstrādi. Mūsdienās “Ziemeļvalstu ekomarķējuma” institūcija jau sertificē 63 dažādas rūpniecisku preču un pakalpojumu grupas. Tās atzītajām krāsām ražotājs ir tiesīgs uz iepakojuma un informatīvajos materiālos izvietot “Zaļā gulbja” zīmi ar speciālo sertifikācijas numuru. Ievadot ciparu kombināciju, kas norādīta uz konkrētās “Zaļā gulbja” zīmes, publiski pieejamā datu bāzē (www.svanen.se) par to var pārliecināties. Latvijā “Zaļo gulbi” nesen ieguvusi, piemēram, “Vivacolor” iekšdarbu krāsu sērija “Interior”.

Sertificētās ekokrāsas ir ilgtspējīgas. Tās atbilst augstai tehniskajai kvalitātei un nekaitē cilvēku veselībai, jo ražošanas cikls pakārtots vides aizsardzības prasībām, sākot ar izejvielu iegūšanu, krāsas uzklāšanu un beidzot ar atkritumu utilizēšanu. Piedevām sertifikācija pēc zināma laika ir jāatkārto, tātad produktam nepārtraukti jāattīstās, ievērojot jaunākās prasības, tostarp arī likumdošanā.

– Ar starptautiski atzītu ekozīmi marķētu krāsu pievienotā vērtība ļauj tās novietot pašā augstākajā plauktā. Lēmums par labu ekokrāsai liecina par pircēja attieksmi pret vidi un savu bērnu veselību, – atgādina SIA “Tikkurila” mārketinga vadītāja Ieva Ozola.

Krāsa, kas ir pietiekami laba vidusmēra lietotājam, var nebūt piemērota bērniem, alerģiskiem vai ar astmu sirgstošiem cilvēkiem. Tādēļ Latvijas Astmas un alerģijas biedrība (www.astmaalergija.lv) piešķir savu sertifikātu tām krāsām, kuras visvairāk samazina alerģijas risku.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.