Ēķis par ārzemju kino uzņemšanu Latvijā: Tā ir nauda, kas no ārzemēm ienāk Latvijā, – viņi mums uzticas 22
Kur paliek tā nauda, kas ir paredzēta kino? Kas ir tas ir vissvarīgākais, kas skatītājam jāsaprot, – tas, ka kino faktiski ir kultūra, kura ir tāda dotējam lieta, jo mums kinoteātros ir par maz šo vietējo ražojumu skatītāju. Kas attiecas uz otru sadaļu, ar ko kino veidotāji nodarbojas, tas ir servisings, tā šīs lietas skaidrot iesāk Andrejs Ēķis, režisors.
Kas ir serviss kino industrijā? Piemēram, populārais austriešu seriāls “Sisi” ir gandrīz simtprocentīgi uzfilmēts Latvijā un Lietuvā, kur abas valstis mazliet konkurē. Ja jūs saskaitīsiet, cik cilvēku ir kadrā, cik dekorāciju izbūvēts, cik dzīvnieku, zirgu ir kadrā, tad sapratīsiet, ka šī industrija Latvijā ik gadu iztērē ap 3-4 miljoniem eiro, tā TV24 raidījumam “Nacionālais interešu klubs” norāda režisors.
“Šī nauda paliek pie mums. Cilvēki tiek atalgoti par savu darbu. Ne tikai servisa veidotāji nopelna, bet nopelna arī vietējie cilvēki. Esat kādreiz pa Rīgas ielām gājuši, kad filmēšana notiek, – jūs redzat ļoti daudz mašīnu un aktieru, zirgu. Katrs cilvēciņš par to ir saņēmis naudu, kas no ārzemēm ienāk Latvijā.”
Ēķis norāda, ka šī ir tā saucamā investīciju piesaistes sistēma. Bet par to, ka producents izvēlas braukt uz Latviju un nebrauktu uz kādu citu valsti, par to viņam ir kaut kas jāiedod.
Jo mēs vairāk kļūstam uzticamāki, jo viņi vairāk uzticas mums. 10 gados esam ieguvuši tādu uzticību, ka viņi neko negrib vairāk mainīt. Ēķis ilustrē: “Iedomājies, ja tu esi ārzemju producents, tu brauc uz kādu valsti, kur tu nesaproti, kas tur ir, tev ir bailes, jo tev ir ļoti liela nauda jāiztērē īsā laikā.. Mēs, Latvija, esam ieguvuši šo uzticamību, ir forši un patīkami to dzirdēt, tāpēc ceram, ka valdība būs izprotoša šajā ziņā!”