EK padziļināti vērtēs valsts atbalstu “Parex” restrukturizācijā 0
Eiropas Komisija (EK) uzsākusi standarta procedūru, lai padziļināti izvērtētu valsts veiktos atbalsta pasākumus un plānotās izmaiņas “Parex bankas” restrukturizācijas plāna ietvaros, pavēstīja Privatizācijas aģentūras (PA) sabiedrisko attiecību vadītājs Guntis Kārkliņš.
Viņš skaidroja, ka procedūras mērķis ir konstatēt, vai restrukturizācijas plāna ietvaros veiktie pasākumi, kā arī piedāvātie grozījumi atbilst EK noteikumiem par valsts atbalstu un Eiropas Savienības (ES) kopējam tirgum. “Kopš restrukturizācijas plāna apstiprināšanas ir veikti atsevišķi tā papildinājumi un ir nepieciešams veikt padziļinātu izvērtējumu, lai EK varētu apstiprināt restrukturizācijas plāna ieviešanas atbilstību valsts atbalsta noteikumiem un ES kopējam tirgum,” sacīja Kārkliņš, piebilstot, ka investoru piesaistes process “Citadele” bankai tiek turpināts pēc iepriekš noteiktā darbu plāna.
Kārkliņš atgādināja, ka 2010.gadā finanšu konsultants “Nomura” izstrādāja “Parex bankas” restrukturizācijas plānu, un, izvērtējot vairākas bankas restrukturizācijas iespējas, kā arī ņemot vērā konsultanta ieteikumu, 2010.gada 23.martā Ministru kabinets (MK) nolēma atbalstīt “Parex bankas” restrukturizācijas modeli, kas paredz bankas aktīvu sadalīšanu un jaunas bankas izveidošanu. “Šāda pieeja ir sevi sekmīgi pierādījusi citās Eiropas valstīs, veicot banku restrukturizāciju. Restrukturizācijas plāns 2010.gada 15.septembrī ir saņēmis EK apstiprinājumu,” sacīja Kārkliņš.
Viņš atzīmēja, ka restrukturizācijas plāna ieviešanas laikā atbilstoši aktuālajai ekonomiskajai situācijai bija nepieciešams veikt izmaiņas. Pēc Latvijas puses iniciatīvas 2012.gada augustā tika apstiprināti restrukturizācijas plāna grozījumi, un tāpat tika uzsāktas sarunas, lai veiktu būtiskus uzlabojumus un valstij būtu izdevīgāki nosacījumi privātā kapitāla piesaistes procesam bankai “Citadele”, informēja Kārkliņš. “Sarunās izskatīta vienošanās, ka privātā kapitāla piesaistei ir izvērtējami dažādi modeļi – viena vai vairāku investoru piesaiste vai akciju kotēšana biržā,” viņš teica un piebilda, ka šādus risinājumus bankas restrukturizācijas plāns iepriekš neparedzēja.
Kārkliņš minēja, ka pēc vairākām konsultācijām ar EK atbildīgās nodaļas pārstāvjiem EK tika iesniegts oficiālais lūgums pārskatīt Latvijas puses saistības pret EK. “Uzsāktās procedūras ietvaros EK izvērtēs, vai līdz šim sniegtais valsts atbalsts un Latvijas priekšlikumi atbilst valsts atbalsta noteikumiem un ES Kopējam tirgum. “PA, Finanšu ministrija, [problemātisko aktīvu pārvaldītājs] “Reverta” un banka “Citadele” operatīvi sniegs visu nepieciešamo informāciju, lai EK veiktā izmeklēšana ļautu sekmīgi pabeigt restrukturizācijas plāna ieviešanu,” sacīja Kārkliņš.
Viņš arī uzsvēra, ka investoru piesaistes process bankai “Citadele” tiek turpināts pēc iepriekš noteiktā darbu plāna. Saskaņā ar apstiprināto stratēģiju, PA sadarbībā ar finanšu konsultantu “Société Générale” īsteno divu ceļu investoru piesaistes stratēģiju, kas paredz iespēju pārdot akcijas tiešās pārdošanas darījumā, kā arī izvērtēt iespējas organizēt akciju sākotnējo publisko piedāvājumu biržā, viņš skaidroja.
Banka “Citadele” dibināta 2010.gada 30.jūnijā, bet patstāvīgu darbību sāka 2010.gada 1.augustā, kad beidzās “Parex bankas” operacionālās sadalīšanas process. Valdība 2010.gada martā pieņēma lēmumu par “Parex bankas” restrukturizācijas modeli, nodalot daļu aktīvu jaunā bankā. Atbilstoši restrukturizācijas modelim no “Parex bankas” tika izdalīta daļa aktīvu un izveidota jauna banka – “Citadele”, bet “Parex banka” sāka darbību kā risinājumu banka, vienlaicīgi pārtraucot sniegt klasiskos banku pakalpojumus.