EK: ekonomika aug, sociālā joma buksē 5
Pēc pērn piedzīvotās Latvijas ekonomiskās izaugsmes palēnināšanās, šogad tā atkal varētu paātrināties, sasniedzot 2,9%, bet nākamgad – jau 3,6%. Tik optimistiskas cerības par mūsu valsti savā dienesta ziņojumā izteikusi Eiropas Komisijas (EK). Vienlaikus gan norādīts, ka sociālajā lauciņā progress bijis niecīgs.
Vakar šo dokumentu trīs Saeimas komisiju kopsēdē vērtēja deputāti. Šis gan ir tikai dienesta ziņojums nevis EK oficiālā nostāja, bet tas kalpos kā analītiskā bāze 2015. gada rekomendācijām Latvijai.
EK pērn Latvijā novērojusi nelielu progresu fiskālās politiskas un nodokļu jomā, augstākā izglītībā, profesionālā izglītībā, enerģētikā un energoefektivitātē, kā arī tieslietās, valsts pārvaldē, valsts un pašvaldību kapitālsabiedrību pārvaldē. Savukārt saistībā ar sociālo pabalstu reformu, aktīvo darba tirgus pasākumu tvērumu un veselības aprūpes pieejamības rekomendāciju ieviešanu vērojams vien “ierobežots progress”.
“Sociālās politikas, darbaspēka aktivizācijas un veselības aprūpes jomā sociālās palīdzības pabalstu reformas nav pavirzījušās uz priekšu,” teikts dokumentā. EK arī secinājusi, ka sociālie izdevumi pārāk neietekmē nabadzības samazināšanu Latvijā, bet nepietiekams finansējums veselības aprūpes sistēmai apgrūtina neaizsargāto sabiedrības grupu piekļuvi veselības aprūpei. Savukārt tieslietu jomā ir nepieciešams pārāk ilgs laiks, lai izskatītu un pabeigtu administratīvās lietas, civillietas un komerclietas.
Ziņojuma autori arī norāda, ka darbaspēka nodokļu reformas Latvijā nav pietiekami mērķtiecīgas, lai samazinātu lielo nodokļu īpatsvaru cilvēkiem ar zemiem ienākumiem. Savukārt vidēja termiņa budžeta plānu uzticamību apdraud tas, ka nav izklāstīti ienākumu un izdevumu pasākumi, pausts šajā darba dokumentā.
Šajā EK darba dokumentā norādīts, ka kopumā Latvijā vērojams neliels progress – pēc Saeimas vēlēšanām esot atsācies reformu process, Saeimā pieņemti vairāki būtiski likumi, saistībā ar būvniecību, publisko iepirkumu, maksātnespēju, valsts uzņēmumu pārvaldību un vienotu attīstības iestādi. Savukārt valdība ir veikusi pasākumus, lai uzlabotu tiesu varu, pastiprinātu cīņu pret nodokļu nemaksāšanu un mērķtiecīgi piešķirtu zinātnei paredzētu finansējumu starptautiski konkurētspējīgām iestādēm. EK kā pozitīvu lietu atzīmē 2015. gada sākumā janvārī realizēto elektroenerģijas tirgus liberalizāciju.