Eirozonas finanšu ministru sarunas par Grieķijas parādu beidzas bez rezultāta 0
Sarunas starp Grieķiju un tās eiro zonas partneriem pirmdien noslēdzās bez rezultātiem pēc tam, kad Grieķija kā “absurdas” noraidīja prasības, lai tā turpina pildīt pašreizējās finansiālās palīdzības programmas nosacījumus.
“Tikšanās ir beigusies,” aģentūrai AFP paziņoja anonīma amatpersona kādas eiro zonas valsts valdībā neilgi pēc tam, kad anonīma amatpersona Grieķijas valdībā norādīja aģentūrai AFP, ka Grieķijai tika pateikts, lai tā ievēro esošos programmas nosacījumus.
“Dažu cilvēku uzstājība, lai Grieķijas jaunā valdība īsteno programmu ir absurda un nepieņemama (…) tādos apstākļos šodien vienošanās nav iespējama,” sacīja anonīmā amatpersona Grieķijas valdībā.
“Finansiālās palīdzības programmas [īstenošana] samita laikā netika apspriesta. Tie, kuri turpina par to runāt, tērē savu laiku,” piebilda amatpersona.
Jerūns Deiselblūms, kurš vada eiro zonas dalībvalstu finanšu ministru grupu (eiro grupa) pirmdien paziņoja, ka Grieķijai šīs nedēļas laikā ir oficiāli jālūdz finansiālās palīdzības programmas pagarinājums.
“Ņemot vērā mūsu rīcībā esošos termiņus (…), mēs varam izmantot šo nedēļu, bet tas arī viss,” uzsvera Deiselblūms.
Jau ziņots, ka starptautiskā aizdevuma Eiropas aizdevēju daļas atmaksas termiņš ir februāra beigās. Ja netiks panākta vienošanās par aizdevuma programmas turpināšanu, tad Grieķijai draud nespēja nomaksāt savu milzīgos parādus, un tas var nozīmēt iespējamu Grieķijas aiziešanu no eiro zonas.
Jaunais Grieķijas premjerministrs Aleksis Ciprs cenšas panākt, lai starptautiskie aizdevēji mīkstinātu 240 miljardu eiro lielā kredīta nosacījumus, kurus Grieķija bija spiesta pieņemt smagas finanšu krīzes apstākļos. Ciprs vēlas panākt taupības pasākumu atcelšanu, lai palielinātu izdevumus un tādā veidā veicinātu ekonomikas izaugsmi.
Grieķija vēlas iegūt pagaidu finansējumu no ES, lai no 1.septembra spēkā stātos reformu vienošanās bez taupības pasākumiem.
Grieķija arī uzstāj, ka tai ir jāpaaugstina minimālā alga un jāatceļ nepopulārs nekustamā īpašuma nodoklis, bet tas nozīmē atteikšanos no reformām, kuras ES un SVF pieprasīja no iepriekšējām Grieķijas valdībām. Grieķija arī vēlas, lai tiktu izbeigtas starptautisko aizdevēju “troikas” – Eiropas Komisijas (EK), SVF un Eiropas Centrālās bankas (ECB) – inspekcijas par aizdevuma nosacījumu pildīšanu.
Ciprs trešdien paziņoja par plāniem kopā ar Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizāciju (OECD) strādāt pie reformu programmas projekta, lai veicinātu izaugsmi parādu māktajā valstī.