![](https://lastatic.ams3.cdn.digitaloceanspaces.com/2021/09/LET_24602041-800x534.jpg)
Eiropu plosa sifiliss: mediķi ceļ trauksmi par strauju seksuāli transmisīvo infekcijas slimību pieaugumu. Kāds tam iemesls? 0
Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs (ECDC) aicina steidzami rīkoties, lai ierobežotu seksuāli transmisīvo infekciju (STI) izplatību, vēsta “Euronews”.
Jaunākajā ikgadējā ziņojumā ECDC norāda, ka Eiropa kļūst par seksuāli transmisīvo infekciju epicentru. 2023. gadā strauji palielinājies sifilisa un gonorejas gadījumu skaits, savukārt visizplatītākā STI joprojām ir hlamidioze. Jaunu draudu rada arī gonoreja, kuru kļūst arvien grūtāk ārstēt ar antibiotikām.
Dramatisks saslimstības pieaugums
2023. gadā Eiropas Savienības valstīs, kā arī Islandē, Lihtenšteinā un Norvēģijā reģistrēti aptuveni 100 000 gonorejas gadījumu.
Tas ir par 31 % vairāk nekā iepriekšējā gadā un vairāk nekā trīs reizes vairāk nekā 2014. gadā.
Arī sifilisa gadījumu skaits ir pieaudzis – 2023. gadā reģistrēti vairāk nekā 40 000 saslimšanas gadījumu, kas ir par 13 % vairāk nekā 2022. gadā un divas reizes vairāk nekā 2014. gadā.
Ja gonoreja netiek ārstēta, tā var radīt nopietnas veselības problēmas, tostarp neauglību un iegurņa iekaisuma slimības.
Sifiliss var izraisīt nopietnas sirds un nervu sistēmas komplikācijas, un tas var tikt nodots no mātes bērnam grūtniecības laikā.
Lai gan hlamidiozes izplatība, šķiet, ir stabilizējusies, tā joprojām ir visbiežāk sastopamā bakteriālā STI Eiropā. 2023. gadā reģistrēti vairāk nekā 230 000 saslimšanas gadījumu, kas ir par 13 % vairāk nekā 2014. gadā.
Kas izraisa STI izplatības pieaugumu?
ECDC norāda uz vairākiem iespējamajiem iemesliem. Viens no tiem ir plašāka testēšana, īpaši noteiktās sabiedrības grupās. Tomēr būtisks faktors ir arī prezervatīvu lietošanas samazināšanās un pieaugošais seksuālo partneru skaits.
Aģentūra uzsver nepieciešamību palielināt sabiedrības informētību par STI profilaksi, testēšanu un ārstēšanu, lai ierobežotu šo pieaugošo sabiedrības veselības problēmu.
Antibiotiku rezistence – nopietns izaicinājums
Eksperti arī brīdina par mikrobu rezistences pieaugumu – situāciju, kad baktērijas vai citi patogēni kļūst nejutīgi pret antibiotikām.
Jau iepriekš tika ziņots, ka gonoreju kļūst arvien grūtāk ārstēt ar esošajiem medikamentiem.
“Rezistentu baktēriju parādīšanās apdraud pašreizējo ārstēšanas metožu efektivitāti, tādēļ ir ļoti svarīgi pievērst lielāku uzmanību profilaksei un veicināt atbildīgu antibiotiku lietošanu,” norāda ECDC.
Aģentūra atzīst, ka pašreizējie centieni ierobežot STI izplatību nav bijuši pietiekami, īpaši jauniešu vidū.
Riska grupas un profilakse
Ziņojumā norādīts, ka 2023. gadā jaunām sievietēm (līdz 20 gadu vecumam) bija visaugstākais hlamidiozes un gonorejas saslimstības līmenis, savukārt gonorejas gadījumu skaits ir pieaudzis visās vecuma grupās.
Tikmēr sifilisa izplatība bija visaugstākā vīriešu vecuma grupā no 25 līdz 34 gadiem. Lielākā daļa saslimšanas gadījumu reģistrēta starp gejiem un biseksuāliem vīriešiem, taču 2023. gadā sifilisa gadījumu skaits pieauga arī starp sievietēm visās vecuma grupās.
ECDC aicina iedzīvotājus regulāri lietot prezervatīvus un godīgi komunicēt ar seksuālajiem partneriem.
Eksperti uzsver, ka seksuāli aktīvām personām būtu regulāri jāveic STI testi, jo infekcijas bieži norit bez simptomiem.
“Agrīna diagnostika un ārstēšana ir būtiska, lai novērstu tālāku infekcijas izplatību un nopietnas veselības komplikācijas,” norādīts ECDC paziņojumā.