Apšauba jaunās Eiropola priekšnieces spēju koordinēt pretterorisma cīņu 0
Par Eiropas Savienības tiesībaizsardzības aģentūras (Eiropols), kas koordinē ES dalībvalstu cīņu pret smagiem starptautiskiem noziegumiem un terorismu, vadītāju iecelta bijusī Beļģijas policijas galvenā komisāre Ketrina Debolla.
Apšauba viņas atbilstību Eiropola vadītājas amatam
Debolla kā Beļģijas federālās policijas priekšniece pārraudzīja Parīzē un Briselē notikušo teroraktu izmeklēšanu. Ekspertu vērtējumā, šo uzbrukumu izmeklēšana notika nepietiekami enerģiski, tāpēc, Debollai pārņemot Eiropola vadību, viņai būs jāatspēko šaubas par piemērotību šim amatam, atzīmē izdevums “Politico”. 2015. gada islāmistu teroristu uzbrukumi Parīzē tika daļēji izplānoti Briselē, kur pēc četriem mēnešiem notika jauns džihādistu uzbrukums. Analizējot abus uzbrukumus, secināts, ka teroristiem bijusi iespēja netraucēti pārvietoties starp Parīzi un Briseli, kur Molenbekas rajonā atradās vairāki džihādistu slēpņi. Vērtējot Debollas darbību Beļģijas policijas vadītājas amatā, Eiropola ierēdņi un vairāku Eiropas valstu drošības un izlūkdienestu vadītāji izteikuši šaubas par viņas spēju koordinēt pretterorisma cīņu Eiropas mērogā, kas ir aģentūras galvenais uzdevums. Beļģijas tiesībsargāšanas iestādes tika asi kritizētas par nespēju nodrošināt informācijas apmaiņu ne tikai starp valstīm, bet arī Beļģijas iekšienē, lai apzinātu terorisma draudu kopainu. Kā rak-sta “Politico”, avoti drošības un izlūkdienestos ir uzsvēruši, ka Eiropola direktoram jāsadarbojas ar 27 valstu policijas spēkiem, un apšaubījuši, vai Debollai būtu autoritāte panākt sadarbību starp ES dalībvalstu drošības dienestiem.
Viņa negrib dzirdēt kritiskās balsis
Debolla centusies atspēkot kritiku par viņas darbību Beļģijas policijas vadītājas amatā, norādot, ka arī vairākās lielajās ES dalībvalstīs, tajā skaitā Vācijā, Francijā un Apvienotajā Karalistē, ir notikuši teror-akti ar daudziem upuriem. “Ja par “neveiksmi” uzskata veiktu uzbrukumu, tad ir daudz citu valstu un iestāžu, kas cietušas neveik-smi cīņā pret terorismu, jo nav spējušas novērst uzbrukumu,” apgalvojusi Debolla. “Ne tikai Eiropā, bet arī ASV, kur Federālais izmeklēšanas birojs divkārt nopratināja teroristu, kurš veica uzbrukumu Orlando, vēl pirms terorakta izdarīšanas.” Debollu kritizējusi Beļģijas tā dēvētā “Komiteja P”, neatkarīgu ekspertu grupa, kam uzdots pārraudzīt valsts policijas darbu. 2016. gadā grupa secinājusi, ka Beļģijas policijai jau 2014. gada vidū bija informācija, ka brāļi Abdeslami – Salahs un Brahims –, kas sarīkoja teroraktus Parīzē, gatavo uzbrukumu. Grupas ziņojumā atzīmēta atsevišķu amatpersonu neizdarība un nespēja apzināt konfidenciālo informāciju. Ivs Kepens, kurš vadīja komiteju no 2012. gada līdz 2017. gadam, apsūdzējis Debollu mēģinājumā kavēt izmeklēšanu pēc teroraktiem Parīzē un Briselē, jo viņa atteicās izsniegt komitejas pieprasītos dokumentus, kā arī centās panākt Beļģijas mediju izveidotās pārraudzības grupas darbības izbeigšanu. Beļģijas iekšlietu ministrs Žans Žambons paziņojis, ka Debollas iecelšana Eiropola vadītājas amatā ir “veiksmīga izvēle, jo viņai ir pieredze noziedzības un terorisma apkarošanā sarežģītos apstākļos”.
“Viņa nespēja pienācīgi koordinēt savas valsts policijas darbu, tāpēc nav skaidrs, kā viņa spēs strādāt sekmīgāk Eiropas līmenī. Viņa negrib dzirdēt kritiskās balsis, un tas ir trūkums,” intervijā “Politico” teica drošības jautājumu analītiķis, kurš nevēlējās atklāt savu vārdu.
Debolla, kura bijusi Beļģijas federālās policijas komisāre no 2012. gada līdz šā gada maijam, Eiropola direktora amatā nomaina Robu Veinraitu, bijušo Britānijas pretizlūkošanas dienesta MI5 analītiķi. Veinraits Eiropola direktora amatā sevi apliecinājis kā efektīvs sarunvedējs, izmantojot sava amata autoritāti koordinācijas uzlabošanai starp Eiropas tiesībsargāšanas iestādēm.