Eiropas Savienībā plāno aizliegt mentola cigaretes 0
Lai ierobežotu smēķēšanas radīto postu, Eiropas Komisija (EK) trešdien ierosināja Eiropas Savienībā (ES) aizliegt mentola cigaretes, kuras zinātniskos pētījumos atzītas par kaitīgākām nekā parastās cigaretes, kā arī pieprasīt, lai tabakas izstrādājumu ražotāji uz cigarešu iepakojumiem izvietotu lielus ilustratīvus brīdinājumus par smēķēšanas negatīvo ietekmi uz veselību.
“Tabaka nogalina pusi tās lietotāju un rada lielu atkarību. Tā kā 70% smēķētāju sāk smēķēt pirms 18 gadu vecuma sasniegšanas, šodien paziņotā ierosinājuma mērķis ir samazināt tabakas izstrādājumu un smēķēšanas pievilcīgumu un šādi atturēt jauniešus sākt smēķēt,” sacīja ES veselības un patērētāju politikas komisārs Tonio Borgs.
“Patērētājus nedrīkst maldināt. Tabakas izstrādājumiem jāizskatās un jāgaršo kā tabakas izstrādājumiem, un šis priekšlikums nodrošinās, ka pievilcīgs iepakojums un aromāts netiek izmantoti kā mārketinga stratēģija,”
viņš teica, paskaidrojot ieceri aizliegt cigaretes ar mentola, kā arī šokolādes vai vaniļas garšām, kuras ir populāras jauniešu un sieviešu vidū.
Vairākos pētījumos atklājies, ka mentola cigaretes palielina insulta risku. Ārsti arī secinājuši, ka šādu cigarešu cienītājiem ir grūtāk atteikties no kaitīgā ieraduma, jo mentols nomāc cigarešu garšu.
Dati rāda, ka ar smēķēšanas izraisītām slimībām ES katru gadu mirst 700 tūkstoši cilvēku, kas atbilst Vācijas pilsētas Frankfurtes pie Mainas iedzīvotāju skaitam, savukārt smēķēšanas radītu slimību ārstēšanai ik gadu blokā tiek iztērēti vairāk nekā 25 miljardi eiro (17,5 miljardi latu).
EK savā paziņojumā norāda, ka priekšlikumu pārskatīt direktīvu par tabakas izstrādājumiem pieņēmusi pēc vairāku gadu ilga darba.
Ierosinājumi paredz jaunus un stingrākus noteikumus par tabakas izstrādājumu ražošanu, noformēšanu un tirdzniecību – tie aizliedz lietot cigaretes, tinamo tabaku un bezdūmu cigaretes ar raksturīgiem aromātiem un noteic, ka uz iepakojumiem obligāti jālieto lieli ilustratīvi brīdinājumi par ietekmi uz veselību. Turklāt tiek ierosināti pasākumi saistībā ar līdz šim īpaši neregulētiem izstrādājumiem, piemēram, elektroniskajām cigaretēm un smēķēšanai paredzētiem augu izcelsmes izstrādājumiem.
Savukārt košļājamai tabakai un šņaucamtabakai piemēros īpašus marķēšanas un sastāvdaļu noteikumus. Joprojām spēkā būs aizliegums attiecībā uz orālai lietošanai paredzētu tabaku (“snus”).
Pašreizējā ES Tabakas izstrādājuma direktīva ir spēkā kopš 2001.gada. Kopš tā laika ir notikusi būtiska zinātnes, tirgus un starptautiska attīstība. Piemēram, ir gūti jauni pierādījumi par tabakas izstrādājumos lietotajiem aromatizētajiem un to, cik lietderīgi ir brīdinājumi par ietekmi uz veselību. Tirgū ienākuši jaunievedumi, piemēram, elektroniskās cigaretes. Jaunākajās mārketinga stratēģijās izmanto pievilcīgu iepakojumu un aromātus. Starptautiskā līmenī ES un visas tās dalībvalstis ir ratificējušas PVO Pamatkonvenciju par tabakas kontroli (PKTK), kas stājās spēkā 2005.gada februārī, tādēļ daži no direktīvas pašreizējiem noteikumiem ir novecojuši. Turklāt dalībvalstis ir izmantojušas dažādas regulatīvas pieejas, kā dēļ radās atšķirības dalībvalstu tiesību aktos par tabakas izstrādājumu ražošanu, noformēšanu un tirdzniecību, klāstīts EK paziņojumā.
EK priekšlikumi noteic, ka uz cigarešu un tinamo tabakas izstrādājumu iepakojuma jābūt kombinētam attēla un rakstveida brīdinājumam par ietekmi uz veselību, kas aizņem 75% virsmas – iepakojuma priekšpusē un aizmugurē –, un uz tā nedrīkst būt reklāmas elementu. Pašreizējā informācija par darvas, nikotīna un oglekļa monoksīda saturu, ko uzskata par maldinošu, paciņas sānos būs jāaizstāj ar informatīvu paziņojumu par to, ka tabakas dūmi satur 70 vielu, kas izraisa vēzi. Ja dalībvalstis vēlas, tās var pieprasīt iepakojumus bez zīmoliem.
Turklāt tiks ieviests elektroniskās ziņošanas formāts par sastāvdaļām un emisijām. Priekšlikumā paredzēts aizliegt cigaretes, tinamos tabakas izstrādājumus un bezdūmu tabaku ar raksturīgu aromātu un izstrādājumus ar palielinātu toksicitāti un spēju izraisīt atkarību.
Tiek saglabāts arī orālai lietošanai paredzētas tabakas (snus) aizliegums, izņemot attiecībā uz Zviedriju. Uz bezdūmu tabakas izstrādājumu iepakojuma redzamākās virsmas jābūt brīdinājumiem par ietekmi uz veselību, un nedrīkst pārdot izstrādājumus ar raksturīgu aromātu.
Tirgū būs atļauts laist tādus nikotīnu saturošus izstrādājumus, piemēram, elektroniskās cigaretes, kuru nikotīna deva ir zemāka par noteikto nikotīna maksimālo saturu, taču uz šiem izstrādājumiem jābūt brīdinājumiem par ietekmi uz veselību. Ja nikotīna deva izstrādājumos ir virs noteiktā maksimālā satura, tos atļauj tikai tad, ja tie apstiprināti kā zāles, piemēram, nikotīna aizvietošanas terapijā. Uz augu izcelsmes cigaretēm jābūt brīdinājumiem par ietekmi uz veselību.
Lai nodrošinātu, ka tabakas izstrādājumi netiek pārdoti bērniem un pusaudžiem, ir paredzēts, ka mazumtirgotājiem, kuri vēlas pārdot izstrādājumus internetā, ir jāziņo par savu darbību un jāievieš vecuma pārbaudes mehānisms.
Paredzēts ieviest uzraudzības un izsekošanas sistēmu un drošības elementus, piemēram, hologrammas, lai nodrošinātu, ka tirdzniecībā ES nonāk tikai direktīvas prasībām atbilstoši izstrādājumi.
Priekšlikumu pieņēma pēc plašām apspriedēm ar ieinteresētajām personām, kā arī sabiedriskās apspriešanas, kurā tika saņemti 85 tūkstoši atbilžu. Sagatavošanas posmā tika veikts rūpīgs ietekmes novērtējums un vairāki neatkarīgi pētījumi, novērtējot vairāku ierosināto politikas risinājumu ietekmi uz ekonomiku, sociālo jomu un veselību. Nākamais posms ir priekšlikuma apspriešana Eiropas Parlamentā un Ministru padomē. Priekšlikumu paredzēts pieņemt 2014.gadā, un tas varētu stāties spēkā 2015.–2016.gadā.