Eiropas Savienībā palielinās pusaudžu smēķētāju skaits 0
“Pēdējo gadu laikā Latvijā smēķētāju skaits pieaudzis pusaudžu, īpaši meiteņu, vidū. Uzmanību piesaista fakts, ka aizvien populārākas jauniešu vidū kļuvušas ūdenspīpes un elektroniskās cigaretes,” tā nesen Latvijas Ārstu biedrības (LĀB) organizētajā diskusijā “Smēķēšanas ierobežošana Latvijā” stāstīja Slimību profilakses un kontroles centra sabiedrības veselības analītiķe Iveta Pudule.
Izplatās kā sērga
Kā liecina Latvijas iedzīvotāju paradumu pētījums, joprojām visvairāk smēķē vīrieši, taču jauniešu vidū kā sērga izplatās ūdenspīpes un elektroniskās cigaretes lietošana. Jaunākie 2012. gada dati liecina, ka ūdenspīpi pīpējuši 31% puišu un 22,5% meiteņu vecumā no 15 līdz 24 gadiem, savukārt elektronisko cigareti šajā pašā vecuma grupā smēķējuši 22,4% puišu un 10,4% meiteņu.
Skolēnu veselības paradumu pētījumā, kurā piedalās 11, 13 un 15 gadus veci skolēni, iegūtie dati liecina, ka kopš 1991. gada gandrīz dubultojies meiteņu īpatsvars, kas mēģinājušas smēķēt, un visbūtiskāk šis pieaugums ir manāms 15 gadu vecumā. Patlaban šajā vecumā vismaz reizi nedēļā smēķē 22% meiteņu un 32% zēnu. Lai arī smēķēt mēģinājušo un regulāri smēķējošo īpatsvars zēniem ir lielāks nekā meitenēm visās vecuma grupās, tomēr šī starpība pēdējos gados strauji samazinās un regulāri smēķējošo meiteņu īpatsvars ir būtiski pieaudzis.
Savukārt šā gada sākumā 27 valstīs veiktā “Eirobarometra” aptauja “Eiropas Savienības iedzīvotāju attieksme pret tabaku” liecina, ka lielākais smēķētāju skaits ir Dienvideiropā un Austrumeiropā.
Viskritiskākā situācija ir Grieķijā, kur smēķē 40%, savukārt Bulgārijā un Latvijā ir 36% smēķētāju, stāstīja Latvijas Universitātes Atturības un veselības izglītības veicināšanas biedrības pārstāvis Raivis Ieviņš.
Eiropas Savienībā (ES) smēķēt pārstājis 21% aptaujāto, bet Latvijā vien 16%, un tas ir samērā zems rādītājs. Aptauja atklāj, ka 39% respondentu Latvijā dienā izsmēķē 11 līdz 20 cigaretes dienā, kas atbilst gandrīz vienai cigarešu paciņai. Savukārt iecienītākās cigarešu iegādes vietas pārsvarā ir veikali un lielveikali (attiecīgi 41 un 45% gadījumu), bet ES populārākā tabakas iegādes vieta ir specializētie tabakas veikali.
Līdzīgi kā ES, arī Latvijā vairākums jeb 80% aptaujas dalībnieku atbalsta attēlu un brīdinošu uzrakstu izvietošanu uz cigarešu paciņām, savukārt 64% atbalsta tabakas novietošanu ārpus redzamības tirdzniecības vietā. Taču Latvijā samazinājies atbalsts nodokļu palielināšanai tabakas produktiem (atbalstu izteikuši 44%, neatbalsta – 48%). Tieši nodokļa palielināšana varētu būt viens no faktoriem, lai samazinātu smēķēšanu pusaudžu un jauniešu vidū.
Izglītošana un sodi
LĀB prezidents Pēteris Apinis pauda, ka vajadzētu bargi sodīt tos, kas smēķē bērnu klātbūtnē un publiskās vietās. Tāpat pašvaldībām varētu tikt dotas tiesības normatīvajos aktos noteikt vietas, kur nedrīkst pārdot cigarešu paciņas un nedrīkst smēķēt. No lielveikaliem vajadzētu izskaust tabakas izstrādājumu tirdzniecību un veikt citas darbības, lai Latvija un Eiropa 2020. gadā būtu brīva no tabakas dūmiem.
Kā atzina diskusijas dalībnieki, patlaban aktuālākais jautājums ir par to, kā vērsties pie jauniešiem, lai atturētu viņus no mēģinājuma smēķēt. “Jauniešus nepieciešams izglītot līdz vecumam, kad viņi vēl nav pamēģinājuši smēķēt, jo ir tieša sakarība starp vecumu, kādā sāk to darīt, un to, vai cilvēks kļūs par smēķētāju. Nikotīna atkarības iestāšanās varbūtība ir lielāka, ja sāk smēķēt pusaudžu gados,” norādīja Latvijas Tuberkulozes un plaušu slimību ārstu asociācijas valdes priekšsēdētājs Alvils Krams.
Uzziņa Kampaņas “Beidz smēķēt, sāc augstāk mērķēt” mērķis ir rosināt un palīdzēt tikt vaļā no smēķēšanas. Īpaši tam Eiropas Komisija izstrādājusi inovatīvu bezmaksas interneta platformu iCoach, kas pieejama www.exsmokers.eu iCoach analizē lietotāja smēķēšanas ieradumus un pēc tam sniedz individuāli pielāgotus padomus ik dienu e-pasta formātā. Šajā vietnē reģistrējušies jau 222 000 lietotāju visā Eiropā, no kuriem 2% ir no Latvijas, kas savukārt ir 1% no Latvijas smēķētājiem.
|