Eiropas Parlamentu iepazīstinās ar Dziesmu svētku tradīciju 0
Eiropas Parlamentā (EP) Briselē šodien norisināsies Eiropas Kultūras mantojumam veltīta augsta līmeņa konference “Kultūras mantojums Eiropā: savienojot pagātni un nākotni”, aģentūru LETA informēja EP Informācijas birojā Latvijā.
Konference Briselē sāksies plkst.15 pēc Latvijas laika. To atklās EP un Eiropas Komisijas (EK) priekšsēdētāji – Antonio Tajāni un Žans Klods Junkers. Vienīgā pārstāve no Baltijas valstīm atklāšanas panelī ar prezentāciju par latviešu Dziesmu un deju svētkiem īpaši aicināta piedalīties arī Latvijas kultūras ministre Dace Melbārde (VL-TB/LNNK).
2018.gads ir pasludināts par Eiropas Kultūras mantojuma gadu, un konference pēc EP priekšsēdētaja iniciatīvas organizēta par godu tam. Pasākums vienkopus pulcēs politiskos līderus, politiku izstrādātājus, interešu grupu pārstāvjus, pazīstamus Eiropas māksliniekus. Klātienē notiks vairāki mākslinieciskie priekšnesumi, tajā skaitā uzstāsies Eiropas Savienības (ES) Jauniešu orķestris, būs aplūkojama izstāde par video spēļu vēsturi.
ES kultūras jomā strādā aptuveni 300 000 cilvēku, taču pastarpināti sektors kopumā nodrošina ap 7,8 miljonus darba vietu. EP konferences viens no mērķiem ir paaugstināt izpratni par kultūras un mantojuma sociālo un ekonomisko nozīmīgumu. Konference notiks trīs paneļos – “Kultūras mantojums un eiropeiskums”, “Saglabājot un popularizējot kultūras mantojumu” un “Kultūras mantojuma inovāciju un ekonomikas potenciāls digitālajā laikmetā”.
“Mums, latviešiem, Dziesmu un deju svētku tradīcija ir viena no spilgtākajām latviskās identitātes izpausmēm, taču, ja paskatāmies uz šīs tradīcijas saknēm, nepārprotami atklājas tas, ko mūs aicina atcerēties, pētīt un popularizēt Eiropas kultūras mantojuma gads – proti, vietējā savdabīgā mantojuma izcelsmē atrodamās un saskatāmās mūs visus vienojošās kopīgās eiropeiskās vērtības. Arī mūsu Dziesmu un deju svētku saknes ir meklējamas Eiropas kultūrā vēl krietni pirms Latvijas valstiskuma veidošanās, taču mūsdienās tik spēcīgu kopā dziedāšanas tradīciju nevarēsim atrast nekur pasaulē,” skaidroja Melbārde.