– Joprojām ir daudz cilvēku, kas netic, ka no FACE ir kāda jēga. Pēc jūsu domām, kāpēc mums vajadzīga FACE, it īpaši Baltijas valstīm? 0
FACE spēks ir organizācijas zināšanas, jā, arī tas, ka esam kļuvuši par vērā ņemamu Eiropas institūciju sadarbības partneri; tas attiecas arī uz citām starptautiskām organizācijām. FACE biedru labums ir tāds, ka tiek nodrošināta svarīga informācija par dažādu politiku attīstību, ka arī viņiem pašiem ir iespēja piedalīties šo politiku veidošanā. Tā kā daudzi lēmumi, kas tieši ietekmē medības, tiek pieņemti Briselē, ir svarīgi, ka mednieks piedalās šajā attīstības procesā. Nezināšana par to, kas notiek, padara katru bezspēcīgu un arī pakļautu lēmumiem, ko pieņem kāds cits, kuram, visticamāk, nebūs zināšanu par specifiskām situācijām. Es, piemēram, varu runāt par Āfrikas cūku mēri, ar ko nodarbojas Eiropas Komisija, nezinot par mežacūku demogrāfijas un apsaimniekošanas dinamiku. FACE var likt sadzirdēt jūsu balsis Briselē.
– Kādas ir jūsu prioritātes nākamajam gadam?
– Es vēlētos lielu uzsvaru likt uz to, lai uzlabotu FACE komunikāciju ar tās biedriem. Mana personiskā ambīcija ir sasniegt vietējos mednieku klubus, kā arī ar FACE biedru palīdzību iesaistīt arī individuālus medniekus mūsu organizācijas darbībā. FACE izaicinājums ir likt medniekiem saprast, ka tas, ko darām Briselē, padara katru mednieku par FACE sastāvdaļu.
Es sadarbošos ar Eiropas Komisiju, lai tā vairāk atzītu vietējo mednieku reģionālās un kulturālās vajadzības. ES vēlas vairāk iesaistīties medību jautājumos, nodrošinot lielāku sugu un biotopu aizsardzību, tādā veidā ignorējot vietējo mednieku intereses. Tas jau tagad notiek tādās atšķirīgās vietās kā Zviedrija un Malta.
Daudzās dalībvalstīs ir jāuzlabo medību un mednieka tēls. Medību nozīme dabas aizsardzībā, kā arī medību ekonomiskā nozīme tiek ignorēta medijos, līdz ar to arī sabiedrība par to necik daudz nezina.
– Kā vietējām Baltijas valstu nevalstiskajām organizācijām vajadzētu iesaistīties, lai palīdzētu FACE?
– FACE tika dibināta uz solidaritātes principiem starp dažādām valstīm, kas apvienojās, lai veidotu spēcīgu fronti pret Eiropas Komisijas mēģinājumiem ieviest striktus putnu medību ierobežojumus. Kas būtu noticis, ja FACE nebūtu? Tikai apvienojoties mēs būsim spēcīgi. FACE vārdam ir svars, jo varam pateikt, ka mēs pārstāvam visas 28 ES dalībvalstis. Es aicinātu Baltijas valstis ar savu pārstāvju starpniecību prezentēt savas prioritātes un vajadzības, kas veidos turpmāko FACE politiku.
– Kas mūsdienās ir lielākā FACE problēma?
Jau iepriekš pieminēju, ka paplašinās bezdibenis starp pilsētu un lauku sabiedrībām. Mums šis fenomens ir jāaptur, kā arī jāveicina dialogs. Mediji, kas zeļ uz polarizācijas rēķina, būtu jāizglīto. Tomēr galvenais – mums jāstrādā, lai katrs Eiropas mednieks justos kā daļa no FACE.
– Kāds ir jūsu mīļākais medību veids?
Esmu dzimis Alpos. Tie, kas pazīst šo skaisto vidi, zinās, cik dziļi tā veido cilvēka mentalitāti. Majestātiski kalni un zaļās ielejas ir kā divu valstu – Itālijas un Austrijas – krustceles. Varu teikt, ka mani veidoja kalni, un es gūstu lielu prieku, vienkārši tur esot. Protams, ja man izdodas veiksmīgi piekļūt ģemzei vai staltbriedim, es gūstu vislielāko piepildījumu.
Raksts sagatavots ar Medību saimniecības attīstības fonda atbalstu.