Junkera uzrunu “Eiropas ideju nesagraus” Lepēna nodēvē par bēru runu 5
Nepieļaus, ka Eksesā sit poļus
Joprojām liela migrācijas krīze, Lielbritānija, kas nobalsojusi par aiziešanu no Eiropas Savienības (ES), terorisms un trauslas robežas, valstis taupības režīmos, sociālās problēmas – tik sarežģīta patlaban ir Eiropas dzīve, kur visam pa vidu plaukst populisms un eiroskpeticisms.
Trešdienas rītā deputātu pilnā Eiropas Parlamenta (EP) sēžu zālē Strasbūrā daudzi gaidīja, kad Eiropas Komisijas (EK) prezidents Žans Klods Junkers gadskārtējā uzrunā par situāciju ES izcels un uzsvērs visus šos tematus un ne tikai par tiem atgādinās, bet arī izklāstīs vīziju, jaunas idejas un redzējumu.
Junkera runā šoreiz bija mazāk emociju, vairāk praktisku piedāvājumu: “Ierosinu pozitīvu darba kārtību nākamajiem 12 mēnešiem,” sacīja 61 gadu vecais politiķis, uzsverot, “es esmu tikpat jauns, cik Eiropas projekts. Esmu to piedzīvojis un tam veltījis visu savu dzīvi.”
Runu Junkers sāka ar Eiropas nesenāko aktualitāti – breksitu, sakot, ka tas Eiropas ideju nesagraus, un atgādināja jau iepriekš pausto, ka tagad ir jāvirzās uz priekšu ar izstāšanās sarunām, lai izvairītos no ieilgstošas neziņas. Junkers arī norādīja, ka briti nevarēs izvēlēties izdevīgākus nosacījumus ar izlasi, ja Apvienotā Karaliste gribēs palikt vienotajā ekonomiskajā tirgū, tai būs arī jāpiekrīt brīvai darbaspēka kustībai.
Ilgus aplausus zālē un īpašu uzmanību interneta sociālajos tīmekļos izpelnījās Junkera frāze, kuru viņš attiecināja uz breksita rezultātā Lielbritānijā samilzušo naidu pret viesstrādniekiem. “Eiropa nekad nepieņems, ka poļu strādnieki tiek vajāti un sisti Eksesas ielās.” Vēl augustā pusaudžu banda nogalināja 40 gadus vecu poļu strādnieku Arkadiušu Žozviku, bet nesen līdzīgus uzbrukumus piedzīvojuši vēl trīs šajā pilsētā strādājoši poļi.