Eiropas dienvidos un arī Sibīrijā plosās grūti dzēšami meža ugunsgrēki 1
Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Vasaras karstuma viļņu izraisītie postošie meža ugunsgrēki Eiropas dienvidrietumos turpina plosīties, bet meteorologi prognozē, ka šonedēļ gaidāmi jauni karstuma rekordi.
Klimata pārmaiņas veicina ekstremālus laikapstākļus
Ugunsdzēsēji Francijā, Portugālē, Spānijā un Grieķijā cīnās ar meža ugunsgrēkiem, kas pārņēmuši tūkstošiem hektāru un prasījuši vairāku cilvēku dzīvību. Šis ir jau otrais karstuma vilnis, kas pēdējo nedēļu laikā skāris Eiropu. Zinātnieki par to vaino klimata pārmaiņas un paredz biežākus un spēcīgākus ekstremālu laikapstākļu uzliesmojumus.
Žirondas reģiona Arkašonā Francijas dienvidrietumos ugunsdzēsēji cenšas iegūt kontroli pār diviem ugunsgrēkiem, kas jau gandrīz nedēļu plosās vairāk nekā 10 000 hektāru platībā. Darbos iesaistīti 1200 ugunsdzēsēji un piecas lidmašīnas.
Vairāk nekā 14 000 cilvēku – gan vietējiem iedzīvotājiem, gan tūristiem – bijis jādodas uz septiņām ārkārtas apmetnēm, kas izveidotas evakuēto cilvēku uzņemšanai. Bordo pilsētas apkaimē ugunsdzēsēji cenšas tikt galā ar vairākiem meža ugunsgrēkiem, kuru izplatīšanos sekmē sausums un karstuma vilnis.
Nedēļas nogalē Francijā vēl 22 departamentos, galvenokārt Atlantijas okeāna piekrastē, noteikts oranžais brīdinājums, bet kopumā tāds brīdinājums jau ir spēkā 38 departamentos.
Francijas Alpos varasiestādes aicinājušas alpīnistus, kas dodas uz Eiropas augstāko virsotni Monblānu, atlikt kāpšanu, jo ārkārtēju klimatisko apstākļu un sausuma dēļ vairākkārt bijuši akmeņu nogruvumi.
Jūlija sākumā Itālijas lielākā Alpu ledāja gabals nobruka, nogalinot 11 cilvēkus. Amatpersonas traģēdiju saista ar klimata pārmaiņām.
Portugālē reģistrē +47 grādus pēc Celsija
Portugāles meteoroloģijas institūts prognozē karstuma turpināšanos, gaisa temperatūrai ilgstoši pārsniedzot 42 grādus pēc Celsija skalas. Jūlijā Portugālē tika reģistrēts jauns augstākās temperatūras rekords: 47 grādi pēc Celsija.
Pagājušās nedēļas vidū, izmantojot nedaudz vēsāka laika iestāšanos, atbildīgie dienesti mēģināja nodzēst pēdējo lielāko meža ugunsgrēku Portugāles ziemeļos. Kopumā valstī joprojām plosās 11 aktīvi meža ugunsgrēki.
Nedēļas laikā meža ugunsgrēkos Portugālē gājuši bojā divi cilvēki un vairāk nekā 60 ievainoti. Vairāki simti cilvēku miruši no lielā karstuma izraisītiem hronisku slimību saasinājumiem.
Liesmas pārvērtušas pelnos aptuveni 15 000 hektāru mežu un krūmāju. Meža ugunsgrēku dzēšanas darbos dzīvību zaudējuši vairāki glābēji. Portugālē lidmašīnas avārijā gājis bojā pilots, bet Grieķijā divi glābēji zaudēja dzīvību, helikopteram iegāžoties jūrā.
Britānijā izsludina sarkano brīdinājumu
Spānijā nacionālais meteoroloģijas dienests atstājis spēkā dažāda līmeņa brīdinājumus. Dažviet tiek prognozēta gaisa temperatūras paaugstināšanās līdz 44 grādiem pēc Celsija.
Valstī reģistrēti desmitiem meža ugunsgrēku. Galīsijā valsts ziemeļrietumos liesmas plosās 3500 hektāru platībā. Estremaduras reģionā deg tūkstošiem hektāru meža, bet Malagas pievārtē evakuēti vairāk nekā 3000 cilvēku.
Grieķijā civilās aizsardzības spēki cīnās ar liesmām Vidusjūras salā Krētā, bet Marokā meža ugunsgrēki pārņēmuši kalnus valsts ziemeļos, kur gājis bojā vismaz viens cilvēks un vairāk nekā tūkstoš ģimenes evakuētas.
Britānijā valdības ministri rīkoja krīzes sarunas pēc tam, kad valsts meteoroloģijas dienests pirmo reizi vēsturē izsludināja sarkano brīdinājumu par ekstremālu karstumu, kas var “apdraudēt dzīvības”.
Meteorologi brīdina, ka Anglijas dienvidos nedēļas sākumā gaisa temperatūra pirmo reizi vēsturē var pārsniegt 40 grādus pēc Celsija skalas.
Reģionā dažviet būs slēgtas skolas, bet Londonas mērs Sadiks Hans un nacionālā dzelzceļa operatori aicinājuši iedzīvotājus sabiedrisko transportu izmantot tikai pilnīgas nepieciešamības gadījumos.
Meža ugunsgrēki pārņem Sibīriju
Krievijā šogad trūkst spēku un tehnikas, lai cīnītos ar meža ugunsgrēkiem Sibīrijā, jo karavīri, kas parasti tiek iesaistīti to dzēšanā, nosūtīti karot uz Ukrainu, vēsta britu laikraksts “Independent”.
Klimata eksperti brīdina – ja Ukrainas karš ieilgs, Krievijai arī vasarā nepietiks spēku Sibīrijas ugunsgrēku dzēšanai, ņemot vērā, ka nopietnākajās situācijās taigas teritoriju apsekošanā un cīņā ar liesmām parasti tiek sūtītas militārās lidmašīnas.
“Vai nu ugunsgrēku būs vairāk, vai arī lidmašīnas un personālu nāksies atsaukt no frontes un pārsviest uz Sibīriju,” spriež eksperti. Pēc vides aizsardzības organizācijas “Greenpeace” Krievijas nodaļas datiem, šobrīd meža ugunsgrēki valstī jau aptvēruši divreiz lielāku platību nekā 2021. gada pavasarī.
Šīs ziņas ir īpaši satraucošas, ņemot vērā, ka ugunsgrēki atkausē mūžīgo sasalumu, veicinot metāna un ogļskābās gāzes nokļūšanu atmosfērā, kas vēl vairāk paātrina globālo sasilšanu.
Krievijas mediji vēsta, ka meža ugunsgrēku sezona Sibīrijā šogad sākusies agrāk nekā parasti. Taigas ugunsgrēku dūmi apņem Novosibirsku, Omsku un Krasnojarsku, bet vairāk nekā desmit apgabalos visā Krievijā mežos noteikts paaugstinātas ugunsbīstamības režīms.