Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto – Shutterstock

Eiroparlaments aicina aizliegt glifosāta lietošanu lauksaimniecībā 2022.gada beigās 0

Eiropas Parlaments (EP) aicina nekavējoties aizliegt glifosāta izmantošanu mājsaimniecībās, bet lauksaimniecībā to varētu izdarīt līdz 2022. gada beigām.

Reklāma
Reklāma
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
Kokteilis
VIDEO. “Spļāviens latviešu dvēselēs!” Cilvēkus pamatīgi satracina “Spēlmaņu nakts” priekšnesums
Lasīt citas ziņas

EP deputāti otrdien. 24.oktobrī atbalstīja ieceri līdz 2022. gada decembrim pilnībā aizliegt glifosāta herbicīdus, nekavējoties nosakot ierobežojumus vielas izmantošanai.

Līdz ar to EP neatbalsta Eiropas Komisijas (EK) priekšlikumu vēl uz 10 gadiem pagarināt pretrunīgi vērtētā herbicīda izmantošanas atļauju. Deputāti uzskata, ka ES vajadzētu izstrādāt plānu vielas pakāpeniskai izņemšanai no aprites, sākot ar pilnīgu aizliegumu to izmantot mājsaimniecībās un tādos gadījumos, kad nezāles iespējams apkarot ar bioloģiskām alternatīvām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Glifosāta izmantošana ES pilnībā būtu jāaizliedz līdz 2022. gada 15. decembrim, pirms tam sperot nepieciešamos sagatavošanās soļus, teikts šodien pieņemtajā rezolūcijā.

Bažas par vielas riska novērtējumiem

ANO Starptautiskajai vēža pētījumu aģentūrai (IARC) un Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādei (EFSA) un Eiropas Ķimikāliju aģentūrai (ECHA) izdarot atšķirīgus secinājumus par vielas kaitīgumu, ES veiktais riska izvērtējums pirms licences atjaunošanas izpelnījās pretrunīgas atsauksmes.

Turklāt ”Roundup” (šī produkta darbīgā viela ir glifosāts) ražotāja ”Monsanto” izteikumi radījuši šaubas par dažu ”Monsanto” sponsorētu un dažu it kā neatkarīgu pētījumu uzticamību, ko EFSA bija izmantojusi novērtējumu veikšanai par glifosāta drošumu, rezolūcijā norāda deputāti.

ES apstiprinājuma procedūrā būtu izmantojumi tikai publicēti, zinātniski recenzēti un neatkarīgi pētījumi, ko pasūtījušas kompetentas publiskās iestādes, uzsver deputāti. Viņi uzskata, ka EFSA un ECHA būtu jāpiešķir pietiekami resursi, lai palielinātu to spējas pasūtīt neatkarīgus pētījumus.

EP rezolūcija tika apstiprināta ar 355 balsīm pret 204, 111 deputātiem atturoties. Trešdien ES dalībvalstis balsos par EK priekšlikumu pagarināt glifosāta tirdzniecības atļauju.

Nepilna gada laikā Eiropas pilsoņu iniciatīvas ietvaros apkopoti vairāk nekā miljons parakstu ar aicinājumu aizliegt pretrunīgi vērtēto herbicīdu. Novembrī iniciatīvas autori tiks uzklausīti Eiropas Parlamentā.

Jau ziņots, ka Latvijā līdzekļus ar glifosātu lielākoties lieto mazdārziņos, kā arī pirms tīrumu apstrādes, pēc ražas novākšanas un papuvēs pret nezālēm. Gadījumā, ja Eiropa nolems, ka šos līdzekļus lietot nevarēs, būs jāķeras pie konkrētām nezālēm paredzētajiem herbicīdiem, kas ir gan dārgāki, gan rada lielāku piesārņojumu.
Vairāk par šo tematu lasiet šeit

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.