Ivars Ijabs
Ivars Ijabs
Publicitātes foto

Eiroparlamentārietis Ijabs pārcenties. Stress “TikTokā” par balkoniem 16

Zigfrīds Dzedulis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Lasīt citas ziņas

Pagājušajā nedēļā savus sekotājus sociālajā tīklā ­”TikTok” samulsinājis Eiropas Parlamenta deputāts Ivars Ijabs (“AP”), apgalvojot, ka rīdzinieki var saņemt no pašvaldības 5000 eiro ēku balkonu remontiem, taču jāsteidzas, jo pieteikums jāuzraksta līdz 17. februārim.

Pēc deputāta teiktā, ja cilvēks dzīvojot pirms kara celtajā vai padomju laiku sērijveida namā, tad iesniegums pašvaldībai esot jāuzraksta līdz šā gada 17. februārim un tad jau maijā varēšot saņemt naudu. Šī informācija ir tikai daļēji patiesa, un šajā gadījumā eiroparlamentārietis ir nedaudz pārcenties. Rīgas pašvaldībā teic, ka rīdzinieki patiešām var pieteikties šādam atbalstam līdz šā gada 17. februārim. Bet atbalsts nav paredzēts visiem bez izņēmuma – uz līdzfinansējumu var pretendēt tikai to ēku īpašnieki, kuras ierakstītas valsts un vietējās nozīmes pieminekļu sarakstā vai atrodas apbūves aizsardzības teritorijās un ir uzceltas līdz 1940. gadam.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šāds atbalsts nav arī nekas jauns un neparasts, uz ko šogad kāds būtu īpaši jāskubina. Atbalstu paredz 2016. gada 18. oktobrī pašvaldības apstiprinātie saistošie noteikumi par publiskai apskatei pieejamo kultūrvēsturiskā būvmantojuma objektu un dzīvojamo māju saglabāšanu Rīgā. Rīgas pašvaldības mājaslapā ikviens interesents var uzzināt, kam un par kādām ēkām kopš 2016. gada pašvaldības komisija konkursa kārtībā lēmusi par līdz­finansējuma piešķiršanu “publiskai apskatei pieejamo kultūrvēsturiskā būvmantojuma objektu un dzīvojamo māju saglabāšanai”.

Tāpat ikviens var iepazīties ar 2023. gadam paredzēto pašvaldības izsludinātā konkursa nolikumu, kurā sīkāk izklāstīts, kādu ēku dzīvokļu īpašnieki un kuros galvaspilsētas rajonos varētu pieteikties konkursam uz pašvaldības atbalstu. Proti, 2023. gadā kultūrvēsturiskā būvmantojuma objektu un dzīvojamo māju saglabāšanai Rīgas pašvaldība paredzējusi piešķirt līdzfinansējumu 50% apmērā no tiešajām būvdarbu izmaksām, bet ne vairāk kā 5000 eiro logu, lodžiju, balkonu, durvju, lieveņu un citu arhitektonisko detaļu atjaunošanai.

Tāpat pašvaldība paredzējusi atbalstu 20 000 līdz 30 000 eiro apmērā kultūras pieminekļu fasāžu, jumtu, fasāžu logu atjaunošanai. Savukārt dzīvojamā nama fasādes atjaunošanai paredzēts atbalsts no 21 000 līdz 30 000 eiro apmērā.

Pēc pieminētajiem Rīgas pašvaldības saistošajiem noteikumiem uz līdzfinansējumu var pretendēt ēkas īpašnieks; dzīvokļu īpašnieku kopība, ja ēka ir sadalīta dzīvokļu īpašumos; dzīvokļa īpašnieks, kurš lūdz atbalstu dzīvokļa īpašuma sastāvā esošo elementu, piemēram, ārējo logu vai durvju saglabāšanai ar noteikumu, ka viņa pastāvīgā dzīves vieta ir deklarēta šajā īpašumā, kā arī ēkas kopīpašnieku pilnvarotā persona.

Noteikumi cita starpā paredz, ka pretendentiem uz pašvaldības līdzfinansējumu nevar būt nekustamā īpašuma nodokļa parādu, kas pārsniedz 50 eiro apmēru, nav pasludināta maksātnespēja, ārpustiesas tiesiskās aizsardzības process, nav uzsākta bankrota procedūra, nav piemērota sanācija vai mier­izlīgums, kā arī nav izbeigta vai apturēta saimnieciskā darbība.

Visa minētā kontekstā jākliedē arī pārpratums, kuru radījis I. Ijabs, solot nākamajā “TikTok” publikācijā paziņot, kuru padomju laikā būvēto daudzdzīvokļu sēriju mājām dos minētos 5000 eiro. Šo māju balkoni patiešām ir bēdīgā izskatā, taču eirodeputāta skaidrojumu varat negaidīt – padomju laikā celtās daudzdzīvokļu mājas neietilpst kultūrvēsturiskajā būvmantojumā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.