
Eiropa zaudē mežus? Zinātnieki ceļ trauksmi par nopietnu problēmu 0
Eiropa pakāpeniski zaudē savus mežus, jo klimata pārmaiņu dēļ kokiem samazinās vainaga izmērs, un tos iznīcina kaitēkļi, vēsta “Euractiv”. Zinātnieki brīdina, ka ne tikai mežu ekosistēmas, bet arī ekonomikas nākotne ir apdraudēta, ja šī tendence nemazināsies.
Pētījumā tika pētīta sausuma un karstuma ietekme uz mežiem Eiropā no 2018. līdz 2022. gadam, salīdzinot tos ar iepriekšējiem gadiem. Rezultāti rāda, ka Centrāleiropa ir visvairāk cietusi, piedzīvojot lielu mežu zudumu, vainagu bojājumus un intensīvu kaitēkļu uzbrukumu, īpaši lapu kokiem, kuri ir daudz jutīgāki pret sausumu un augstām temperatūrām nekā skuju koki.
Dienvidu reģionos, piemēram, Itālijā un Spānijā, situācija ir arī ļoti nopietna. Tur novērota liela mežu iznīcināšana, un ugunsgrēki kļūst arvien biežāki, apdraudot ne tikai dabu, bet arī vietējās ekonomikas.
Ziemeļeiropā, piemēram, Somijā, Zviedrijā un Norvēģijā, sekas ir mazāk smagas, jo skuju koki ir izturīgāki pret augstām temperatūrām, tomēr kaitēkļi, īpaši mizgrauži, rada nopietnas problēmas arī šajos reģionos.
Pagājušajā gadā vairāk nekā 370 000 hektāri meža tika iznīcināti ugunsgrēkos, bet 2024. gada vasara bija karstākā visu novērojumu vēsturē, norādot uz to, ka klimata pārmaiņas jau šobrīd rada būtiskas sekas gan dabai, gan cilvēkiem.
Slēpošanas kūrorti Alpos – sniega trūkums apdraud ziemas tūrismu
Klimata pārmaiņas skar ne tikai mežus, bet arī citus svarīgus Eiropas reģionus, un ziemas tūrisms nav izņēmums. Arvien vairāk Alpu slēpošanas kūrorti saskaras ar sniega trūkumu, kas rada nopietnus izaicinājumus šai nozarei. Sniega daudzums Alpos pēdējo simts gadu laikā samazinājies par trešdaļu, īpaši dienvidrietumu reģionos, kur zudumi sasniedz pat 50%.
Ziemas tūrisms šajos kalnu reģionos ir viens no galvenajiem ienākumu avotiem, taču ar globālajām klimata izmaiņām slēpošanas sezona kļūst īsāka un mazāk prognozējama. Sniega trūkums apdraud ne tikai slēpošanas iespējas, bet arī vietējo ekonomiku, jo tūrisma plūsmas samazināšanās var novest pie darba vietu zuduma un citiem negatīviem efektiem.