Zane Petre, Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā vadītāja.
Zane Petre, Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā vadītāja.
Foto: Ilmārs Znotiņš

Zane Petre: Eiropa uzklausa un reaģē 12

Zane Petre, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Šajā nedēļas nogalē Māstrihtā satiksies aptuveni 200 pilsoņu no visas Eiropas, lai apspriestu Eiropas Savienības (ES) lomu pasaulē.

Šīs iedzīvotāju plenārsēdes mērķis ir panākt kopīgu vienošanos par ES mērķiem un stratēģijām drošības, aizsardzības, ārpolitikas un tirdzniecības politikas jomā. Ieteikumi ES iestādēm attieksies arī uz humāno palīdzību, attīstības sadarbību, paplašināšanos un migrāciju.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ņemot vērā augošo ģeopolitisko spriedzi, diplomātiem un politiķiem visā pasaulē iesaistoties intensīvās diskusijās, šī Eiropas pilsoņu paneļdiskusija dod iedzīvotājiem iespēju paust savas bažas un sniegt ieteikumus par to, kā ES varētu risināt daudzos izaicinājumus nākotnē. Konferences plenārsēdē no 11. līdz 12. martam Strasbūrā, Francijā, ar šiem priekšlikumiem tiks iepazīstināti Eiropas Parlamenta deputāti, dalībvalstu politiķi, Eiropas komisāri un citas ES struktūras, kā arī pilsoniskā sabiedrība.

Konference ir Eiropas iestāžu kopdarbs un unikāls Eiropas mēroga demokrātijas pasākums. Tās lielākā pievienotā vērtība ir no visas Eiropas Savienības nejauši atlasītu pilsoņu pulcēšana vienuviet. Viņi pārstāv dažādas paaudzes un ir ar dažādu pieredzi. Valoda nav šķērslis – ikviens var sazināties un dalīties ar idejām savā dzimtajā valodā. Diskusijas veido platformu, kurā ikviens var izteikties par to, kādā Eiropas Savienībā vēlas dzīvot un strādāt. Iedzīvotāju paustās idejas tālāk nokļūst pie ministriem, valstu un Eiropas Parlamenta deputātiem, arodbiedrību pārstāvjiem, dažādām nevalstiskajām organizācijām, uzņēmumu pārstāvjiem un citiem interesentiem visā Eiropā.

Iedzīvotāju uzklausīšana un tālāka ideju virzīšana ir veids, kā risināt jautājumus un lemt par mūsu nākotni – diskusiju, nevis konfrontāciju, sāncensības vai konfliktu ceļā. Māstrihtas paneļdiskusija, manuprāt, ir ļoti simboliska, un daudzējādā ziņā tā ataino demokrātijas pamata modeli, kas diemžēl tiek apdraudēts daudzviet pasaulē, pat Eiropā.

Divas no četrām Eiropas pilsoņu paneļdiskusiju grupām, kas strādāja konferences ietvaros, jau ir pabeigušas darbu. Paneļdiskusijā “Eiropas demokrātija, vērtības, tiesības, tiesiskums un drošība” tika pieņemti 39 ieteikumi: par tiesiskuma stiprināšanu Eiropas Savienības dalībvalstīs, cīņu pret dezinformāciju, mediju neatkarības nodrošināšanu un daudz ko citu. Savukārt paneļdiskusija “Klimata pārmaiņas, vide un veselība” noslēdzās ar 51 ieteikumu, to skaitā aicinot ES ieguldīt klimatam draudzīgās tehnoloģijās un transportā, uzlabot dzīvnieku labturību, palielināt atbalstu darba un privātās dzīves līdzsvara nodrošināšanai, kā arī īpaša uzmanība tika pievērsta lauku apvidos dzīvojošo cilvēku vajadzībām.

Reklāma
Reklāma

Abu pārējo paneļdiskusiju dalībnieki pabeigs darbu šomēnes: Māstrihtā šajā nedēļas nogalē un Dublinā 25.–27. februārī. Dublinas paneļdiskusija būs veltīta Eiropas Savienības ekonomikai, sociālajam taisnīgumam un darba vietām, izglītībai, kultūrai, jaunatnei un sportam, kā arī digitālajai pārveidei. Līdz šai vasarai konferencē tiks izstrādāti gala ieteikumi Eiropas nākotnes veidošanai.

Konferences par Eiropas nākotni ietvaros Latvijā līdz šim notikuši gandrīz simts pasākumi, kas pulcējuši gan dažādas iedzīvotāju grupas, gan NVO, gan politikas veidotājus un īstenotājus, gan uzņēmējdarbības un citu sektoru pārstāvjus. Statistiski Latvija šobrīd ierindojas 8. vietā starp pārējām ES dalībvalstīm, ņemot vērā iesniegto ideju, īstenoto aktivitāšu un rīkoto pasākumu skaitu. Lai pēc iespējas plašākai auditorijai būtu iespējams dalīties ar savām idejām un izteikt viedokli, ES institūcijas Latvijā ne tikai aicina iesniegt savas idejas platformā, bet arī cieši sadarbojas gan ar Ārlietu ministriju, gan Saeimu un citām valsts institūcijām, gan ar tādām nevalstiskajām organizācijām kā Eiropas Kustība Latvijā, Latvijas Lauku forums, LAPAS, Latvijas Jaunatnes padome, Latvijas Pilsoniskā alianse un citas. Reģionos pasākumi notikuši arī “Europe Direct” centros un vietējās bibliotēkās. Iedzīvotājiem šī bija iespēja gan izteikt savas idejas, gan piedalīties digitālo prasmju un medijpratības nodarbībās. Iedzīvotāju ideju apkopošana daudzvalodu platformā turpināsies līdz pat 20. februārim, kad sāksies Konferences par Eiropas nākotni ideju un priekšlikumu apkopošana.

Konference ir unikāla un vēsturiska iespēja. Tā mums noteikti jāizmanto un kopā jāveido Eiropa tāda, kādā vēlamies dzīvot tagad un kādu novēlam nākamajām paaudzēm.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.