Eiropa noraida Irānas ultimātu 0
Vairākas Eiropas Savienības dalībvalstis paziņojušas, ka tās joprojām atbalsta kodolvienošanos ar Irānu, taču noraida ultimātus, ko Teherāna izvirzījusi vienošanās turpmākai darbībai. Irānas prezidents Hasans Rouhani paziņojumā sakarā ar pirmo gadskārtu kopš ASV izstāšanās no vienošanās brīdinājis, ka citām vienošanās parakstītājām valstīm ir 60 dienas, lai vienotos par jauniem līguma noteikumiem.
“Mēs noraidām jebkādus ultimātus, un mēs izvērtēsim Irānas atbilstību, ņemot vērā Irānas veikumu attiecībā uz tās saistībām kodoljomā atbilstoši 2015. gada vienošanās nosacījumiem,” teikts ES augstās ārlietu pārstāves Federikas Mogerīni, Britānijas, Francijas un Vācijas ārlietu ministru paziņojumā.
Eiropas pārstāvji atzīmēja vienošanās parakstītāju valstu saistības atbilstoši vienošanās nosacījumiem, arī attiecībā uz “sankciju atcelšanu Irānas tautas labā”, un kritizēja ASV lēmumu sankcijas atjaunot. Eiropas pārstāvji arī norādīja, ka ir “apņēmības pilni turpināt īstenot pasākumus, lai nodrošinātu likumību tirdzniecībai ar Irānu centienos panākt, ka vienošanās paliek spēkā”. Mogerīni un ministri arī uzsvēra, ka Irānai ir jāturpina pilnā apjomā ievērot vienošanās saistības, kā tā to ir darījusi līdz šim, un jāatturas no eskalācijas soļiem.
ASV prezidents Donalds Tramps, kurš jau noteicis sankcijas Irānas naftas eksportam, vakar parakstījis rīkojumu, nosakot sankcijas arī Irānas metalurģijas sektoram, vienlaikus paužot cerību, ka varēs “kādu dienu tikties sarunās ar Irānas vadītājiem”. Baltais nams pavēstīja, ka sankcijām tiek pakļauta tirdzniecība ar Irānas dzelzi, tēraudu, alumīniju un varu. “Šie soļi ir vērsti pret Irānas ienākumiem no rūpniecisko metālu eksporta, kas ir 10% no tās eksporta ienākumiem, un vienlaikus pausts brīdinājums citām valstīm – Irānas tērauda un citu metālu nonākšana jūsu ostās vairs netiks pieciesta,” teikts Trampa paziņojumā. “Teherāna var sagaidīt tālākas sankcijas, ja tā pamatos nemainīs savu uzvedību,” piebilda ASV prezidents.
Nomainot paziņojuma bargo toni, Tramps apliecināja, ka vēlas sarunas. “Es ceru kādu dienu tikties ar Irānas līderiem, lai izstrādātu vienošanos un, kas ir ļoti svarīgi, spertu soļus, lai gādātu Irānai nākotni, kādu tā ir pelnījusi,” norādīja prezidents.
Tramps pērn maijā paziņoja, ka ASV vienpusējā kārtā izstājas no pasaules lielvaru un Irānas kodolvienošanās un pakāpeniski atjauno sankcijas. Pārējās vienošanās puses (Britānija, Ķīna, Francija, Vācija un Krievija) apņēmušās to ievērot.
Teherāna nolēmusi daļēji atteikties no saistībām, kuras tā uzņēmusies saskaņā ar 2015. gadā noslēgto kodolvienošanos, paziņoja Irānas Ārlietu ministrija. Irānas ārlietu ministrs Mohammads Zarifs atzīmēja, ka Irāna nav pārkāpusi kodolvienošanos un no tās neizstāsies. Viņš norādīja, ka Teherāna joprojām darbojas kodolvienošanās ietvaros, bet uzskata par piemērotu pārtraukt ievērot dažas saistības, ko tā esot uzņēmusies brīvprātīgi. Irānas amatpersonas norādījušas, ka Teherāna vairs neievēros kodolvienošanās paredzētos ierobežojumus bagātinātajam urānam un smagā ūdens krājumiem.
Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu solījis nepieļaut kodolieročiem bruņotu Irānu. Netanjahu bijis viens no skaļākajiem šīs vienošanās kritiķiem un atbalstīja ASV prezidenta Donalda Trampa lēmumu izstāties no šī līguma un atjaunot sankcijas pret Irānu. Teherāna atbalsta palestīniešus un citus grupējumus, kas cīnās pret Izraēlu, tostarp Libānas šiītu grupējumu “Hezbollah”. Izraēla ir atzinusi, ka veikusi simtiem uzlidojumu un raķešu triecienu Irānas un “Hezbollah” spēkiem Sīrijā.