Eiropa laipo starp ASV un Ķīnu: 5G tīklu veidošanā stingri jāsargā infrastruktūras drošība 0
Eiropas Savienība trešdien nāca klajā ar plāniem, kas paredz ierobežot bloka atkarību no Ķīnas telekomunikāciju kompānijas “Huawei” piektās paaudzes jeb 5G tehnoloģijas, tomēr pilnībā neaizliedzot šīs firmas dalību tajās. ES arī plāno stiprināt paša bloka 5G nozares uzņēmumus.
Lai arī tekstā “Huawei” netiek pieminēta, tomēr rekomendāciju saraksts ļauj ES dalībvalstīm ierobežot šīs kompānijas lomu 5G tīklos ar stingriem noteikumiem nacionālās drošības aizsardzībai. Lai gan ES neatbalsta pilnīgu aizliegumu, tas tomēr ir plats solis uz priekšu, lai nodrošinātu Eiropas tīklu drošību pret iespējamiem riskiem, kurus varētu radīt Ķīnas kompānijas, atzīmē izdevums “Politico”.
“Dalībvalstis pirmo reizi ES vēsturē nolēma, ka ir piemēroti izstrādāt kopīgu pieeju mūsu iekšējā tirgus un infrastruktūras aizsardzībai,” paziņoja ES iekšējā tirgus un kiberdrošības komisārs Tjerī Bretons.
Dalībvalstīm jāņem vērā tādi elementi kā, piemēram, kurā valstī atrodas kompānijas galvenā mītne, kādiem novērošanas likumiem kompānija ir pakļauta, un tas, vai šī firma demokrātiska procesa ietvaros var apstrīdēt savas valdības prasības piedalīties spiegošanā. Šie nosacījumi, bez šaubām, attiecas uz Ķīnu un tās kompānijām “Huawei” un ZTE.
ES aicina dalībvalstis ierobežot vai pat izslēgt paaugstināta riska kompāniju dalību “kritiskajās un sensitīvajās” 5G daļās. Tagad jautājums ir, kuras dalībvalstis un cik tālu savos ierobežojumos gribēs iet. Ķīnas amatpersonas jau ir brīdinājušas, ka spēcīgi ierobežojumi varētu kaitēt Ķīnas un Eiropas tirdzniecības attiecībām.
Borisa Džonsona vadītā valdība atļāva Ķīnas firmai piedalīties 5G infrastruktūras veidošanā, izņemot tās sensitīvās daļas. “Huawei” tehnoloģija tiks izslēgta no militārajām bāzēm un citiem nozīmīgiem objektiem.
Vašingtona bija cerējusi, ka briti izlems Ķīnas kompāniju bloķēt pilnībā, un jau ir paspējusi paust “vilšanos” par sava ciešā sabiedrotā lēmumu. Apvienotajai Karalistei pēc pāris nedēļām paredzēts sākt sarunas par brīvās tirdzniecības līgumu ar ASV. Amerikas sarunu vedēji jau pērn lika saprast, ka iespējas noslēgt tirdzniecības līgumu ir saistītas ar vēlmi bloķēt “Huawei”, un brīdināja par riskiem izlūkošanas informācijas apmaiņā.
“Tas ir liels zaudējums Amerikas nacionālajai drošībai, ārpolitikai un tehnoloģiju politikai,” intervijā ASV Nacionālajam sabiedriskajam radio (NPR) norādīja domnīcas “New America” (“Jaunā Amerika”) pētnieks Pīters Singers, komentējot britu valdības lēmumu. Gaidāms, ka britu lēmums ietekmēs arī tā saukto “Piecu acu” – ASV, Austrālijas, Kanādas, Jaunzēlandes un Britānijas – izlūkdienestu sadarbību.
Vācijas autobūvētāji bažījas, ka aizliegums “Huawei” piedalīties 5G infrastruktūras izveidē varētu izprovocēt Ķīnas atbildi tirdzniecības jautājumos. Ķīna ir Vācijas lielākais eksporta tirgus. Šie apsvērumi ir ietekmējuši kancleres Angelas Merkeles un viņas padomnieku pieeju šajā jautājumā, atzīmē aģentūra “Reuters”.
ES vadošie telekomunikāciju operatori, kas visi ir “Huawei” klienti, ir aktīvi lobējuši pret pilnīgu šīs kompānijas izslēgšanu no 5G tīkliem.
Tādi operatori kā “Deutsche Telekom”, “Vodafone” un “Telefonica” ir “Huawei” klienti. Šīs kompānijas brīdina, ka “Huawei” tehnoloģiju aizstāšana izmaksās miljardiem eiro. Ķīnas firmas turpmāka dalība arī stiprinātu konkurenci. “Huawei” izslēgšanas gadījumā par galvenajiem spēlētājiem Eiropā kļūtu Somijas “Nokia” un Zviedrijas “Ericsson”, kas pēdējos gados pārdzīvo finanšu grūtības, bet tādā gadījumā varētu pacelt cenas.