Foto: Alexander Raths/Shutterstock

Ehinācija – noderīga, ja lieto ar mēru. Kā audzēt šo ārstniecības augu? 0

Kā audzēt ārstniecisko ehināciju? Nopērc sēklas un iesēj vai arī vajag audzēt stādiņus? Vai šā auga tēju var lietot ikdienā, lai neslimotu? ILZE TALSU NOVADĀ

Reklāma
Reklāma

Vispopulārākā – purpursarkanā

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Skrīveru pagasta zemnieku saimniecības Ragāres saimnieks Jānis Vaivars teic, ka Latvijā ārstniecības augu audzēšanai visvairāk izmanto purpursarkano ehināciju (Echinacea purpurea). Tas ir daudzgadīgs augs ar stingriem stublājiem, kas veido stāvu ceru, kuram balsts nav nepieciešams. Ehinācija sasniedz 90–100 cm augstumu, veido seklu, bet spēcīgu sakņu sistēmu. Zied no jūlija beigām līdz septembrim.

Stāda labā zemē

Ehinācijas audzējamas saulainā vietā, trūdvielām bagātā, caurlaidīgā dārza zemē, kas ielabota, piemēram, ar kompostu. Tās ir sausumizturīgas, necieš pārmērīgu mitrumu, īpaši ziemā. Ja iestādītas piemērotā vietā, var ziemot bez piesegšanas. Veģetācijas periodā augi papildus nav jāmēslo, tomēr tos ieteicams mulčēt ar pļautu zāli, šķeldu vai neitralizētas kūdras substrātu, lai saglabātu mitrumu un stādījumu pasargātu no kailsala.

Audzē dēstus, dala ceru

CITI ŠOBRĪD LASA

Vienā vietā bez pārstādīšanas var augt ilgi, tomēr sakneņiem ir tendence kāpt ārā no augsnes.

Jānis Vaivars uzskata, ka visātrāk un vieglāk purpursarkanā ehinācija pavairojama veģetatīvi – ar dalīšanu pavasarī. Savā saimniecībā viņš ziemcieti audzē 6–7 gadus un tad cerus dala. Izstāda vagās 50 cm attālumā citu no cita. Pirmajā gadā ehinācija veido sakņu sistēmu un lapu rozeti ar vienu ziedu. Augs bagātīgi uzzied tikai otrajā gadā.

Savukārt zemnieku saimniecības Ozoliņi saimniece Brigita Lūkina, kurai ir vairāku gadu pieredze bioloģisko tēju audzēšanā un pārstrādē, ehināciju vienmēr cenšas pavairot ar sēklām. Arī tad ziemciete uzzied otrajā gadā pēc sēšanas. Dēstiem viņa sēj sēklas agri pavasarī siltumnīcā, nedaudz apsedzot ar augsni. Augus piķē 2–3 nedēļas pēc sējas. Izstāda ārā pēc salnām.

Var dzert, bet ne lielās devās

Drogai izmanto visas auga daļas. Virszemes daļas satur polisaharīdus, ēterisko eļļu, flavonoīdus, sveķveida vielas, organiskās skābes, savukārt saknēs ir inulīns, glikoze, ēteriskā eļļa, tajā skaitā mikroelementi un makroelementi.

Farmācijas doktore Vija Eniņa brīdina: “Nevienu tēju nav ieteicams lietot katru dienu un ilgstoši, jo tad tiek traucēta dažādu vielu aprite organismā, tas var radīt veselības pro­blēmas. Ehinācijas, ne tikai purpursarkanā, arī citas sugas (šaurlapu, bālā), pieder pie augu grupas, kas spēcīgi ietekmē imūnsistēmu, tādēļ pārāk intensīva šo augu lietošana var izraisīt pat autoimūnās saslimšanas. Iesaku ehināciju izmantot situācijās, kad ir paaugstināta vīrusu aktivitāte, piemēram, tuvojoties gripas periodam. Jāņem vērā, ka ehinācijas preparātus nedrīkst lietot bez pārtraukuma ilgāk par 8 nedēļām, tāpat tos aizliegts lietot tuberkulozes, leikozes, multiplās sklerozes, HIV un citu autoimūno slimību gadījumos.”

Reklāma
Reklāma

Imūnsistēmas stiprināšanai Brigita Lūkina iesaka gatavot tēju maisījumu, kurā ir ehinācijas, piparmētras, kliņģerītes, arī aveņu lapu droga.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.