Vislabākās cerības uz egles ieaugšanos ir tiem, kas iegādājušies nelielu, Latvijā audzētu eglīti, kurai ir laba sakņu sistēma.
Vislabākās cerības uz egles ieaugšanos ir tiem, kas iegādājušies nelielu, Latvijā audzētu eglīti, kurai ir laba sakņu sistēma.
Foto: Inita Šteinberga

Svētku eglītes otrā dzīve. Kas steidzami jādara, lai egle ieaugtos 0

Inita Šteinberga, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Kad goda vieta zaudēta, svētku eglītes sagaida dažāds liktenis. Cirstajām gals līdzīgs. Taču itin jauku un zaļu dzīvi var piedzīvot tās eglītes, kuras pirktas ar podiņu.

Ilgā skuju nebiršana ir viens no iemesliem, kādēļ daudzi izvēlas eglīti podiņā.
CITI ŠOBRĪD LASA

Augsni podiņā palaista, un eglīte ir skaista tik ilgi, ka var izturēt visu konfesiju Ziemassvētkus un vecos jaunos gadus.

Ko darīt steidzami

“Ja eglīti vēlas pārstādīt arī ārā, to pēc iespējas ātrāk iznes no istabas un nosiltina podu ar sakņu kamolu,” mudina dārzniece Maruta Kaminska. Ja zeme nav sasalusi un stādīšanai paredzētā vieta zināma, var nošķūrēt sniegu un augu stādīt kaut tagad. Arī viņas praksē ir piemēri, kad labi ieaugušies šādi janvārī stādītie kociņi.

Ja tas nav iespējams, podu apber ar zemi, mulču vai kūdras kalniņu. Ja to krājumā nav, tad derēs arī vecās pufaikas, putuplasta gabali, skujas u.c. materiāli.

Svarīgi podu neatstāt uz lievenīša vai terases betona vai bruģa seguma (tie pamatīgi izsaldēs saknes), bet nolikt uz zemes.

Ja stādiņš ziemos pilsētā uz balkona, zem tā paliek putuplasta plāksni sala izolācijai. Augšpusi nevajag tuntulēt. Podu ar augu var ielikt arī starp citiem klājeniskajiem skujeņiem dobē, kas pasargās eglīti.

Ne mēslot, ne laistīt eglīti ziemā nevajag. To darīs, kad sāksies siltāks un sausāks laiks.

Kas gaida nākotnē

Vislabākās cerības uz egles ieaugšanos ir tiem, kas iegādājušies nelielu, Latvijā audzētu eglīti, kurai ir laba sakņu sistēma. Diemžēl lielā auguma importa skaistulēm saknes nereti ir pamatīgi apcirstas, lai iedabūtu cilvēkam paceļama izmēra podiņā. Jo lielāka egle, jo traumētākas saknes, jo grūtāk tā ieaugsies. Tādēļ nevajag sev pārmest, ja labais nodoms neizdosies.

Jārēķinās, ka visiem svētku prieka kociņiem pēc pārstādīšanas vajadzīga īpaša kopšana. Vissvarīgākais darbs būs visu vasaru laistīt, jo saknes ir traumētas.

Kad augu pārstāda, apskata sakņu kamolu. Ja no resnajām saknēm palikuši tikai stumbenīši, noteikti papildus palaista ar līdzekļiem, kas veicina sakņu veidošanos. Piemēram, “Re: greener”, Latvijā ražoto “Vitmīnu” u.c.

Pirms stādīt, der apdomāt īsto vietu. Mazās skaistulītes izskats ir mānīgs. Tai nav vietas puķu dobē. Piemēram, viena no populārākajām podu eglītēm ir asā egle ar zilisudrabainu skuju krāsu.

Tā izaugs ap 10 metrus gara. Jārēķinās, ka eglei ir agresīva sakņu sistēma, kas drīz vien atņems labumu pārējiem augiem tuvumā.

Ja savas zemes nav, noteikti var atrast kādu, kam smuks stādiņš noderēs. Ja paziņu lokā tāda nav, var vienkārši ierakstīt interneta tīklu meklētājā vajadzīgo frāzi, piemēram, “paņemšu jūsu eglīti podiņā”, un atrastais augu kārotājs pats atbrauks pakaļ.

Ja vēlas paildzināt svētku sajūtu, eglītē var atstāt elektriskās svētku lampiņu virtenes. Šīs uguntiņas var dedzināt kaut visu gadu – kociņam nekaitēs. Dažkārt pat otrajā gadā efekts ir lielāks, ja gaisma spīguļo dziļāk skuju zaļumā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.