Foto-Andris Ozoliņš

Eglīte jāiegādājas laikus, tad būs labāka izvēle 0

Visjaukāk ir eglīti cirst mežā kopā ar bērniem (to var darīt tikai valsts mežā), taču daudzi kaut reizi izvēlas svētkus svinēt pie eglītes mežā vai vismaz pagalmā, ja tur aug kāda zaļsvārce. “Pirms Ziemassvētkiem visvairāk pērk grieztās egles un kā vislielāko dzīvās eglītes priekšrocību novērtē tās smaržu. Kvalitatīvai grieztai eglei nebirst skujas, un tā ilgi saglabājas tikpat koša kā īsi pēc ciršanas,” skaidro veikalu tīkla “K-rauta” dārzniecības konsultante Vēsma Dzintare. “Veikalu tīklā “K-rauta” grieztās egles pieejamas garumā no 75 līdz pat 225 cm, un to cenas ir no 12,90 līdz 44,90 eiro.” Savlaicīgi iegādātu eglīti siltā laikā var turēt spainī ar glicerīnu, un pirms ienešanas istabā tās resgali pāris reižu uzsit pa zemi, lai nokratītu birstošās skujas.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Slinks vīrietis ir nopietna problēma ģimenē… 5 slinkākās zodiaka zīmes vīriešu vidū
Krievi nobijušies: izskanējis aicinājums visiem gatavoties pilnīgai mobilizācijai, lai “stātos pretī Rietumiem” 73
Kokteilis
“Viņa lūdza izgriezt tās ainas…” Meliem īsas kājas! Klajā nācis vēl viens Annas Sedokovas rūpīgi glabātais noslēpums
Lasīt citas ziņas

Dabas saudzētājiem pietiek ar lielu egles zaru skaistā māla vāzē, kas tāpat sagādā prieku, bet ir vieglāk utilizējams. Dabai draudzīgi domā arī tie, kas iegādājas podiņos stādītas dzīvas eglītes (tās ir jālaista). “Kokaudzētavās piedāvās dažādas koniskās, zemo formu, lodveida vai parastās, kanādiešu vai korejiešu baltegles podiņos augstumā no 60 līdz 120 cm. Tās pēc tam iestāda dārzā līdz nākamajiem svētkiem, kad tās izrok un atkal ievieto lielākā podiņā. Eglītes saknes veido apļveida konstrukciju, un to ir vienkārši izdarīt,” stāsta kokaudzētavas “Īve” īpašnieks Dainis Ozoliņš. Internetveikalā www.cenuklubs.lv 100 – 120 cm augstas eglītes cena ir no 17,59 eiro, bet “K-Rauta” veikalos eglītes podos līdz metru augstumam maksā 14,90 eiro, bet 1,5 m lielas – 24,90 eiro.

Videi draudzīgas ir dažādas sintētiskās egles, ko veikalos piedāvā plašā izvēlē. Tās nopērkamas dažādās krāsās, dažāda garuma un jau aprīkotas ar kāju. Mazākie mākslīgie kociņi maksā 11,90 eiro, standarta egles augstumā līdz 210 cm – līdz 120 eiro, bet lielākās 3 metrus augstas nopērkamas par 199,90 eiro. Sezonas beigās atliek egli ielikt maisā un gaidīt nākamo gadu.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Ražotāji panākuši, ka mākslīgās egles izskatās tikpat dabiski kā audzētie kociņi – pat grūti pateikt, ka mākslīgas,” stāsta Vēsma Dzintare. “Lai arī mākslīgās eglītes svinību vietā neienes ierasto smaržu, taču tām nebirs skujas un tās būs izmantojamas arī nākamajos gados. Turklāt mākslīgās egles ir dekoratīvas – pieejamas gan baltā, gan zaļā krāsā. Daudzās mākslīgajās eglēs ir iestrādātas lampiņas, rotājas čiekuri, sniega imitācijas.”

Nepietiek cirsto egli tikai atvest mājā, tā ir jāievieto kājā. Un te tautas daiļrade sit augstu vilni. Eglīti montē ķeblīša vidus caurumā, spainī ar mitrām smiltīm vai stikla trīslitru burkā, trauku stabilizējot ar mitrām smiltīm. Ja mājās ir vecs pīts grozs, no tā, izņemot ārā augšējo daļu, var izgatavot kājas pārsegu. Par egles kāju var izmantot arī masīvu koka bluķi, kuram ieurbj caurumu, īpaši skaisti būs bērza bluķis ar tāsi. Tāpat pie kociņa kājas iespējams pienaglot trīs koka balstus, un galotnīti katram gadījumam piesiet pie griestiem. Ierasta ir koka kāja, ko sauc par krustiņu, to veido no diviem vismaz 2 cm bieziem dēļiem. Tos krustiski sanaglo tā, lai vidū nebūtu naglu. Lai kājas nešūpotos, zem dēļa galiem piestiprina klucīšus. Krustiņa vidū veido atveri, kurā iedzen eglītes kātu. Ja eglītes kāts ir tievāks, iedzen ķīļus. Lai egles kāja neizžūtu, ap to apliek mitru lupatu. Krustiņu saglabā uz nākamo sezonu, un tā izgatavošana ir labs vingrinājums ģimenes vīriešiem. Pie kalēja pasūtīta kāja maksā, sākot no 150 eiro. Universālas egļu kājas piedāvā akmeņkaļi. Uz pusēm pārzāģētos laukakmeņos ieurbtajos caurumos var ieliet ūdeni un ieķīlēt kāju, savukārt vasarā to izmanto kā dekoratīvu puķu podu turētāju, cena sākot no 70 eiro.

Vienkārša ir metāla trijkājī iestiprināta caurule, kurā svētku koku ieskrūvē. Sarežģītākas kājas rotā ar metāla dekoriem un zem tām novieto trauku ar ūdeni, kas jau veikalos maksās 20–40 eiro. Praktisku egļu stiprinājumu veido no plastmasas ūdens tvertnes, kuras atverē ievieto egles kātu. Tomēr labāk izmantot mitras smiltis, kas vismaz neizlīs. Skrūves var pievilkt katru atsevišķi vai visas kopā. Internetveikalā “www.cenuklubs.lv” kājas maksā, sākot no 16 eiro, bet rotāta ar Ziemassvētku figūriņām – līdz 67 eiro. Ārvalstu rotaļlietu ražotāji piedāvā egles kājas ar elektrisko piedziņu, kas kociņu lēnām griež ap asi, šo darbību pavadot ar jaukām melodijām. Īpaši eks­centriķi eglītes mēdz karināt pie griestiem ar kātu gaisā – tad vieglāk uzkopt istabu un nav jālauza galvu par kājas iegādi.

Egles skujas vēlams regulāri apsmidzināt. Ja ārā ir silts laiks, vislabāk egli glabāt ārpusē, spainī ar ūdeni, kuram piejaukts glicerīns, tāpat iesaka aspirīnu vai cukuru.

FAKTI

Pirmais Ziemassvētku koks tapis Rīgā, bija rotāts ar papīra rozēm un ticis svinīgi sadedzināts Rāts­laukumā. Tiesa, nav precīzi zināms, ka tradicionālais Ziemassvētku koks (Christmas tree) bijusi egle. Daļa vēsturnieku domā, ka par ziemas saulstāvju upurkoku izmantots izkaltēts ķiršu kociņš ar ogām vai rožu krūms ar ziediem. Tos savlaicīgi sagatavoja, svētkus gaidot, ienesa istabā un Vecgada vakarā svinīgi sadedzināja.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.