Foto: EPA/SCANPIX
Foto: EPA/SCANPIX
Ēģiptē atrastas senas kapenes un lielas ķermeņu iebalzamēšanas darbnīcas.

Ēģiptē arheologi atklājuši jaunus “noslēpumus” – senas kapenes un iespaidīgas ķermeņu iebalzamēšanas darbnīcas ar akmens gultām 7

Ēģipte ir paziņojusi par divu līdz šim lielāko darbnīcu atklāšanu, kuras senatnē tikušas izmantotas cilvēku un dzīvnieku līķu iebalzamēšanai, tā vēstīja ārvalstu medijs “CNN“.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Saskaņā ar Ēģiptes Augstākās senlietu padomes ģenerālsekretāra Mostafa Vaziri teikto, Sakkarā (Saqqara), plašā faraonu nekropolē uz dienvidiem no Kairas, tika atklātas divas darbnīcas un divas kapenes.

“Šodien mēs paziņojam par divu lielu mumificēšanas darbnīcu atklāšanu Sakkaras nekropolē. Šo darbnīcu izmantoja cilvēku iebalzamēšanai, šeit atrastas arī gultas, uz kurām tika mazgāti ķermeņi,” tā pagājušās nedēļas nogalē žurnālistiem Gizā sacīja Vaziri.

CITI ŠOBRĪD LASA

Atrastās iebalzamēšanas darbnīcas saistāmas ar 30. dinastiju (380.–343. g. p.m.ē.) un Ptolemaja periodu (305.–30. g. p.m.ē.), sestdien vēstīja Ēģiptes valsts laikraksts “Al-Ahram”, atsaucoties uz Vaziri.

Pirmā darbnīca ir taisnstūra ēka, kurā ir vairākas telpas ar akmens gultām, kuru garums ir 2 metri (6,6 pēdas) un 50 centimetrus (20 collas) platas, un tās tika izmantotas mirušā iebalzamēšanai, norāda “Al-Ahram”. Arheologi tajā ir atraduši instrumentus, ko senie ēģiptieši izmantoja ķermeņu preparēšanai un iekšējo orgānu izņemšanai, kā arī konteinerus, ko viņi lietoja izņemto orgānu uzglabāšanai, sacīja Vaziri.

Otrajā darbnīcā arheologi atrada māla traukus un dzīvnieku apbedījumus. Saskaņā ar “Al-Ahram” teikto, šajā darbnīcā bija “piecas akmens gultas, kas atšķiras no tām, kas tika atklātas mirušo cilvēku iebalzamēšanas darbnīcā”. Saskaņā ar sākotnējiem secinājumiem tiek uzskatīts, ka šī konkrētā darbnīca tika izmantota svēto dzīvnieku mumifikācijai,” sacīja Vaziri.

Līdztekus abām darbnīcām arheologi nekropolē atrada arī “vienu no skaistākajām kapenēm”, stāsta Vaziri. Tā ir nosaukta augstākās amatpersonas Ne Hesut Ba vārdā, un tā ir 4400 gadus veca, tās pirmsākumi meklējami piektajā dinastijā, teica Vaziri.

Ne Hesut Ba strādāja par dievietes Maātas (Maat) augstāko priesteri un pārraudzīja apūdeņošanas kanālu rakšanu, sacīja Vaziri, pasludinot viņa kapavietas atrašanu par “nozīmīgu”.

Otrais kaps ir 3400 gadus sens un piederēja Kadišu priesterim vārdā Men Kheber Ra, pastāsīja žurnālistiem Vaziri, ziņo “CNN”.

2021. gada janvārī arheologi Sakkarā atklāja neskaitāmus senus artefaktus, tostarp senus zārkus, apbedījumu vietas un apbedīšanas templi.

Reklāma
Reklāma

Sestdien, 27.maijā, Sakkārā notikušajā preses konferencē Ēģiptes tūrisma un senlietu ministrs Ahmeds Issa izklāstīja, cik būtiska vieta ir šim objektam Ēģiptes valdības plānā stiprināt ekonomiku ar tūrisma palīdzību.

Ahmeds Issa klātesošajiem skaidroja apjomīgo darbu, kas tiek veikts, lai attīstītu Sakkaru kā nozīmīgu tūrisma centru, kā daļu no plašākiem plāniem palielināt tūristu plūsmu uz Ēģipti par 25% līdz 30% 2023. gadā.

Ahmeds Issa pauda patiesu novērtējumu to arheologu “smagajam darbam”, kuri “veica šo nozīmīgo atklājumu”, ziņoja laikraksts “Al-Ahram”. “Es jums apliecinu, ka Ēģipte, it īpaši jau šī Sakkaras arheoloģiskā vieta, vēl nav atklājusi visus savus noslēpumus un te ir vēl daudz ko atklāt,” tā piebildis ministrs.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.