“Piedodiet, bet pasaulē nekur nav tik mazdūšīgi zaķpastalas kā mūsu Saeimā.” Egila Līcīša feļetons 63
Egils Līcītis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Šodien cilvēki, steigdamies ikdienas gaitās, ceļ bažīgu acu skatu Rīgas pils vertikālei līdzi. Kā vājnieka gultā jūtas skaistais 67 gadus vecais sirmgalvis, kurš, savakcinējies no matu galiņiem līdz papēžiem, tomēr kritis par upuri SARS-CoV-2 vīrusam?
Vai mūsu valsts galva saņem to pašu dzīvinošo serumu, ko potēja inficētajam ASV prezidentam Trampam? Vai Latvijas pirmajai personai sniedz uzmanīgu, rūpīgu, atbilstošu terapiju un kvalificētu ārstniecisko palīdzību? Vai prezidentam pietiek skābekļa atbalsta? Vai Levits tiek apkopts kā ķeizars un organisms virzās uz izveseļošanās pusi?
Satraukumam par prezidenta veselības stāvokli pievienojas rūpesti par pārziemošanu – runā, ka ziema būšot šausmīga, bargākā kopš piektā gada.
Katrs iedzīvotājs uznākošo grūtumu priekšā jūtas kā nervu kamols. Un diemžēl stresa pilnajā brīdī latviešu tautu nodevīgi pamet galvenais pārvaldes orgāns, 100 gudrās galvas, kas paziņojušas, ka aptur plānveida pakalpojumu sniegšanu un pāriet uz darbu attālinātā režīmā.
Piedodiet, bet pasaulē nekur nav tik mazdūšīgi zaķpastalas kā mūsu Saeimā.
Lai kāda pandēmija plosās ārpusē, savas darbavietas nav atstājuši parlamentārieši ne Islandes Altingā, ne Vācijas Bundestāgā, ne Igaunijas Rīgikogu, un arī Apvienoto Nāciju daudzstāvu Ņujorkas debesskrāpī valstu delegāti un diplomāti ņemas kā skudras pūznī, dūc kā bitīšu spiets.
Tikai mūsējie bištēviņi, drebēdami nāves bailēs, un lai iespējami nesāpīgākā veidā tiktu cauri sveikā, patvērušies katrs savas grūti pieejamās rezidences noslēgtībā. It kā nebūdami šejienieši, iebunkurējušies deputāti pārcēlušies uz dzīvi citā kontinentā.
Četrās sienās iesprostoti, bez saskares ar plašāku sabiedrību, būtiskākie elementi valstiskās kontinuitātes nodrošināšanā iekonservējušies, nolemti ierūsēšanai un noputēšanai.
Televīzijas pārraidē deputātam smagatlētam Raimondam Bergmanim atliek vien nopūsties par Saeimas prezidijā lemto – tā arī nezinu, vai iet uz darbu vai neiet. Ir, protams, zināmais plāns pārsegt Saeimas ēku ar mākslīgu kupolu, lai tas maksā ko maksādams, bet ne pašreiz izdarāms.
Var teikt, ka deputāti pieder sociāli neaizsargātākajām grupām ar ilgām darba stundām un zemu algu. Saeimiešiem jāpacieš politikas patērētāju nikni uzbrukumi, klientu neapmierinātība ar piedāvāto servisu un publiskas rupeklības.
Tas ved pie pārslodzes un izdegšanas, pie pārguruma no nostrādināšanās Latvijas labā. Tomēr, kam šais laikos viegli, un atbildīgi cilvēki tā nerīkojas: kā sāk ost pēc deguma – špudūks! – un krūmos iekšā.
Turklāt deputāti pamatīgi piepēdojuši, aiz sevis atstājot trīs krīzes, milzīgu atpalicību visās jomās, mediķu vārdiem runājot, noziedzīgas bezdarbības rezultātā radīto kolapsu veselības aizsardzības sistēmā, katastrofāli zemu līmeni izglītībā, ģībonī krītošus pensionārus un maznodrošinātos jauno gāzes un elektroenerģijas tarifu dēļ.
Gaužām vārga izklausās taisnošanās – mēs gribējām novērst inficēšanās izplatības riskus. Saeimieši visi ir zaļi sertificēti, potēti par 96%. Eksistē trīs paveidu ātrie testi – ar zelējamiem kociņiem, ar spļaujamtūbiņām un antigēnu – ar deguna tamponiem. Lūdzu, katrs no rīta var pārbaudīties, vai nav “pozitīvs”.
No vienas puses, būtu pareizi kaut uz trim mēnešiem pārtraukt vēlētāju galvu piebāšanu ar dumjībām un aplamībām.
Tomēr deputātiem jāiet, jāstrādā, uzturot lietišķas sarunas atmosfēru, cīnoties ar dezinformāciju, rīkojot politiskus dueļus un tuvcīņas.
Tādā veidā, kurinādami no tribīnes karstu, debašu dalībnieki liek pretējai pusei susināt pieres ar kabatlakatiņiem, valdībai sarkt un bālēt par neizdarībām, nevis ērti atlaisties dzīvoklī uz dīvāniem un pamest dakterus vienus, uzņēmušos cīņas smagumu ar pandēmiju.
No kā gaidīt ierosmes par atgriešanos Mūrnieces valstībā?
Iespējams, Saeimas sieviešu vairākums, apburošā Čakša, švītīgā Petrāviča, bumbulītis Voika, pārējās dāmas, nebūdamas bailīgākas par zaķi un apgādājušās ar “rudens–2021” kolekcijas garderobi, varētu protestēt.
Kālab daiļavām jāzviln pie datora pidžamās un novalkātās māju drēbēs, kad skapju durvis lūst no sapirkto zamša žaketīšu, blūzīšu ar žabo un izejamo kleitu pārpilnības.
Arī opozicionārs Aldis G. nožēlo, ka nav platekrāna, kur parādīt, ka viņš palicis tievs kā asaka, un uzģērbt jauno brīvi plandošo Havaju stila kreklu.