Ko ar preambulu darīt. Saruna ar Egilu Levitu 47
Pirms divām nedēļām – 22. jūlijā – stājās spēkā Satversmes preambula. Satversmes preambulas projekta autora, juridisko zinātņu goda doktora un profesora, Eiropas Savienības Tiesas tiesneša Egila Levita sākotnēji ierosināto variantu Saeimas deputāti tika vērtējuši, arī šo to izņemot ārā, taču rezultātā mūsu valsts konstitūcija ir ieguvusi ievaddaļu, kurā formulēti Latvijas valsts pastāvēšanas negrozāmie mērķi. Ar Egilu Levitu sarunājās “LA” žurnālisti Voldemārs Krustiņš un Dace Kokareviča.
V. Krustiņš: – Preambula ir pieņemta un oficiāli iedarbināta. Kā jūs kā idejas un teksta autors vērtējat gala iznākumu, vai tas jūs apmierina un vai tas darbs būtu vēl kaut kādā veidā turpināms? “LA” no pirmās dienas šo ideju atbalstīja. Bet redzam, ka zināma cīņa ap preambulu nav rimusies. Joprojām notiek diskusijas par šīs preambulas tapšanas politisko motivāciju.
E. Levits: – Esmu ļoti apmierināts ar rezultātu. Tas no mana sākotnējā varianta nedaudz atšķiras, taču ne būtiski. Gala variantā nav ietverts “valstsnācijas” jēdziens. Domāju, ka to vajadzēja ietvert. Bet šī izmaiņa tika izdarīta, lai panāktu, ka preambula tiktu pieņemta. Jo tam vajadzēja Saeimas deputātu divu trešdaļu balsu vairākumu.
– Kompromiss…
– Neliels. Tas, ko nozīmē diskutētais valstsnācijas jēdziens, ir izklāstīts preambulas tekstā, un iespējams, ka ir pat labāk, ka tekstā ir atklāts šī jēdziena saturs. Jēdziens aizstāts ar izskaidrojumu, bet saturs ir tieši tas pats. Valstsnācijas jēdziens ir labs šī satura kopsavilkums, un to noteikti var un vajag lietot sabiedriskajā telpā, medijos. Jo tad, ja mums ir mazākumtautības, jājautā, kas ir latvieši Latvijā. Un latvieši nav mazākumtautība, bet latvieši ir valstsnācija. Ja mēs neatzītu mazākumtautības, tad būtu cita konstrukcija. Bet, tā kā Satversmes 114. pantā ir ierakstīts, ka mums ir mazākumtautības un ka Latvijas valsts tās respektē, tad elementārs taisnīgums un godīgums prasa, ka mums jārunā arī par latviešiem. Preambula to arī pareizā un līdzsvarotā veidā dara.