Efektīvākai skolēnu Covid-19 testēšanai izmēģina jaunus “košļājamo kociņu” testus 19
Lai uzlabotu Covid-19 testēšanas pieejamību izglītības iestādēs, tiek veikts pilotprojekts un analīzēm izmantoti jauna veidi testi ar “košļājamiem kociņiem”, valdības sēdē pavēstīja veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).
Aģentūrai LETA zināms, ka jauno testu veidu izmēģina “Gulbja laboratorija”. Arī šiem testiem tiek izmantotas siekalas, taču to paraugi tiek iegūti, cilvēkam aptuveni pusminūti paturot mutē analīžu ņemšanas kociņu.
Sākotnēji bija plānots ik nedēļu testēt kopumā 200 000 izglītojamo, bet beigās testējamo kopskaits, ieskaitot skolu darbiniekus, sasniedzis 311 829 personas. No 24.augusta līdz 5.septembrim jau veikti 373 924 testi, kas ir ievērojami vairāk nekā līdz šim, kad tika veikti vidēji 70 000 testu nedēļā.
Pirmās testu nedēļas laikā – no 24.augusta līdz 1.septembrim – identificētas vairākas problēmas, kas saistās ar testēšanu skolās, speciālo izglītības programmu audzēkņu testēšanu, piecus un sešus gadus veco audzēkņu testēšanu un mājmācību un tālākizglītības audzēkņu testēšanu interešu izglītībai.
Tāpat konstatēts, ka laboratoriju kapacitāte nav pietiekama, tostarp tāpēc, ka testējamo apjoms tomēr izrādījies lielāks nekā plānots. Esot konstatēti arī nekvalitatīvi testējamo dati, kas pieprasa papildu darbu, apgrūtina plānošanu, rezultātu paziņošanu un datu apstrādi kopumā. Tiekot novērota arī nepilnīga laboratoriju sadarbība ar skolām, turklāt izglītības iestādēm trūkstot informācijas par loģistikas grafikiem.
Pavļuts sacīja, ka “šobrīd ir pietiekams daudzums sākotnējā procesa atziņu, lai izdarītu grozījumus esošajā sistēmā”, tāpēc šonedēļ ar Izglītības un zinātnes ministriju paredzēts kopīgi pieņemt lēmumus par turpmāko testēšanas modeli. Savukārt uz nākamo valdības sēdi, 14.septembrī, tiktu virzīts attiecīgais informatīvais ziņojums.
Kā vēstīts, “MFD laboratorija”, kas līdz šim saņēmusi visvairāk kritikas no izglītības iestādēm par neizdarībām Covid-19 testēšanā, aizvien tiks izmantota skolēnu pārbaudēs, jo citiem testēšanas pakalpojumu sniedzējiem nav tādas kapacitātes, lai viņiem varētu pārdalītu MFD uzticēto darbu daļu, otrdien Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēdē pavēstīja veselības ministrs.
Komisijas priekšsēdētājs Arvils Ašeradens (JV) sacīja, ka lūgs Veselības ministrijai izvērtēt un noteikt testēšanas jaudu objektīvu kopējo kapacitāti, jo, viņaprāt, šobrīd izskatās, ka sistēma to nevar “pavilkt”. Tāpat komisijas vadītājs lūgs vērtēt “objektīvo vajadzību” nodrošināt visu skolēnu testēšanu.
Komisijā pie šī jautājuma nolemts atgriezties nākamajā nedēļā.
Sēdē savu neapmierinātību ar laboratorijas nespēju nodrošināt testēšanas pakalpojumu skolās pauda vairāki izglītības iestāžu pārstāvji. Aknīstes vidusskolas direktore Aija Voitiske stāstīja, ka laboratorijas kurjers ieradies tikai plkst.21 vakarā, savukārt par pozitīvu gadījumu informācija saņemta tikai pēc četrām dienām pēc testa. Arī Madonas novada Izglītības nodaļas vadītāja Solvita Seržāne sūkstījās, ka viss tiekot kavēts, piemēram, laboratorija nebija piegādājusi nepieciešamos trauciņus. Kāda cita skolu pārstāve stāstīja, ka Veselības inspekcija atteikusi lūgumu mainīt laboratoriju, kas skolai nodrošina testēšanu.