Edvīns Šnore
Edvīns Šnore
Foto: Dainis Bušmanis

Edvīna Šnores jaunā filma “spēcīga” 19

Ar vēsturisko dokumentālo filmu “Padomju stāsts” (“Soviet story”) pazīstamais režisors un Saeimas deputāts Edvīns Šnore (NA) savu jauno, nacionālo partizānu pretošanās kustībai Baltijā veltīto  dokumentālo darbu “Nezināmais karš: Baltijas pretošanās” nolēmis izplatīt ar starptautiskās grāmatu, filmu un mūzikas ierakstu interneta tirdzniecības vietnes “amazon.com” palīdzību. Filma  orientēta uz skatītāju Rietumos, tomēr Šnore cer, ka vislielākā interese būs latviešu, lietuviešu un igauņu auditorijā.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Lasīt citas ziņas

“Nezināmais karš” 43 minūšu garumā stāsta par Baltijas valstu nacionālo partizānu bruņoto pretestību Padomju Savienības varai pēc Otrā pasaules kara. Kā stāstniekus režisors piesaistījis gan agrākos Latvijas, Lietuvas un Igaunijas pretestības kustības dalībniekus, to dienu lieciniekus, gan ASV drošības dienestu analītiķi Džonu Pradosu un Lielbritānijas slepeno dienestu vēstures pētnieku Stīvenu Dorilu. Tādu ekspertu izvēli noteicis jau pieminētais apstāklis, ka materiāls faktiski adresēts rietumniekiem, kam apjausma par pēckara notikumiem Baltijā ir minimāla. Atzīstami, ka starp runātājiem filmā ir arī čekas veterāns, tādējādi sniedzot ieskatu arī šo cilvēku domu gaitā, kurā kopš tiem laikiem maz kas mainījies.

Pirmizrādi filma piedzīvoja dažas dienas pirms 8. maija Nacisma sagrāves un Otrā pasaules kara upuru piemiņas dienas. Filmu demonstrēja angļu valodā ar titriem latviešu valodā. Cilvēkiem redzētais patika. Pēc seansa publika cēlās kājās, veltot autoriem aplausus. Protams, tie, kuri gaidīja ko “Padomju stāstam” līdzīgu, varbūt cerēja ieraudzīt izvērstāku, detalizētāku stāstījumu un dinamiskāku ritējumu, tomēr, kā vēlāk sarunā atzina pats režisors, “Padomju stāsts” tapa ar desmit reižu lielāku budžetu, nekā bijis “Nezināmajam karam”. Finansētāji šoreiz ir “Daugavas Vanagi” (“DV”), Pasaules brīvo latviešu organizācija un Kultūrkapitāla fonds.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Filma savu uzdevumu izpildīja spīdoši. It īpaši, ja to sūtīs uz Rietumiem,” redzēto raksturoja Igaunijā dzīvojošais Bruno Javoišs – vīrs, kurš ieguvis varoņa slavu, 1963. gadā uzvelkot Latvijas karogu Rīgas radiotorņa mastā. Javoišs “Nezināmā kara” tapšanas laikā palīdzēja Šnorem kontaktēties ar bijušajiem pretošanās kustības dalībniekiem Igaunijā. Latvijas Okupācijas muzeja biedrības valdes priekšsēdētājs Valters Nollendorfs filmu savukārt nosauca par “spēcīgu”.

“Nezināmā kara” virsuzdevums ir cīnīties pret dez­informācijas vilni, kam šobrīd pakļauta Latvija. “Mums jāredz, jādzird un jāizplata patiesā vēsture,” bilda “DV” centrālās valdes loceklis Ivars Švānfelds. Vairāk par filmu var uzzināt vietnē balticresistance.com.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.