EDSO valstis vienojas par “Maskavas mehānisma” iedarbināšanu Krievijas veikto noziegumu noskaidrošanai 0
Šodien 45 Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) dalībvalstis, tai skaitā Latvija, ar Ukrainas atbalstu iniciējušas neatkarīgas ekspertu misijas izveidošanu cilvēktiesību un starptautisko humanitāro tiesību pārkāpumu vērtēšanai saistībā ar Krievijas veikto un Baltkrievijas atbalstīto iebrukumu Ukrainā, aģentūru LETA informēja Ārlietu ministrijā.
EDSO tuvākajā laikā izveidos neatkarīgu ekspertu misiju, kura apkopos faktus, kas saistīti ar iespējamiem EDSO saistību pārkāpumiem, starptautisko cilvēktiesību un starptautisko humanitāro tiesību pārkāpumiem, kā arī noskaidros faktus un apstākļus par iespējamiem kara noziegumiem un noziegumiem pret cilvēci. Misijas ekspertu ziņojumā ietvertā informācija varēs tikt izmantota arī starptautiskajās tiesās un tribunālos, kuriem šobrīd ir vai nākotnē varētu būt jurisdikcija pār šiem noziegumiem.
“Maskavas mehānisms” ir EDSO instruments, kuru piemēro gadījumos, kad ir aizdomas par nopietniem draudiem EDSO Humānas dimensijas saistību ievērošanā kādā no EDSO dalībvalstīm. Mehānisms izpaužas kā pierādījumu vākšanas misija attiecīgās valsts teritorijā, kā rezultātā top ziņojums, kas pēc tam tiek skatīts EDSO Pastāvīgajā padomē.
LETA jau rakstīja, ka 24.februārī neilgi pēc Krievijas prezidenta Vladimira Putina pavēles sākt “militāru operāciju” Ukrainā tajā no dažādām pusēm iebruka Krievijas karaspēks.
Reaģējot uz Krievijas iebrukumu Ukrainā, Eiropas Savienības līderi nākamajā dienā noslēdza ārkārtas samitu ar vienošanos noteikt “maksimālas ietekmes” sankcijas pret Krieviju, vēršoties pret tās finanšu, enerģētikas un transporta nozarēm.
Eiropas Komisijas prezidente Urzula fon der Leiena preses konferencē paziņoja, ka šīs sankcijas būs ar “maksimālu ietekmi uz Krievijas ekonomiku un politisko eliti”.