Ēdienu gatavošana vokpannā. Pagatavošanas knifi veselīgam ēdienam 0
Šādus ēdienus no tiesas var dēvēt par veselīgiem, jo tie ir karsēti īsu brīdi, tā saglabājot ne tikai dārzeņu krāsu, bet arī tajos esošās vērtīgās uzturvielas. Lai izdotos gards ēdiens, svarīgi zināt dažādus pagatavošanas knifus.
Daudzi savā virtuvē nav izmēģinājuši šos ēdienus tikai tāpēc, ka domā – tam nepieciešama speciālā vokpanna un eksotiski produkti. Patiesībā pietiek ar pannu, kurai ir augstas malas un biezs dibens. Ne jau panna piešķir ēdienam īpašo garšu. Šajā gadījumā tā ir apstrādes temperatūra, produktu kombinācija un pats galvenais – īpaša mērce, ar kuru pārlej ēdienu. Tā ir Āzijas ēdienu izcilās garšas atslēga.
Sastāvdaļas sagatavo iepriekš
Tā kā cepšana notiek lielā karstumā un īsu brīdi, vispirms sagatavo ēdienam paredzētās sastāvdaļas, lai viss ir pa rokai. Dārzeņus sagriež plānās strēmelēs vai salmiņos, arī gaļu vai zivis sagatavo lielos, bet plānos gabaliņos, lai cepšanas laikā tie neizžūst, bet tajā pašā laikā nav jēli. Mazos trauciņos sagatavo garšvielas, dažādas sēkliņas un sāli. Sastāvdaļām jābūt nosusinātām, lai tās apceptos ar kraukšķīgu garoziņu, nevis izsutinātos mīkstas.
Cep īslaicīgi lielā karstumā
Āzijas ēdienus gatavo uz lielas uguns, vislielākā plīts riņķa, pirms tam labi uzkarsējot pannu. Tā ir ātra cepšana karstā eļļā. Oriģināli cepšanai izmanto sezama eļļu, bet tai ir specifisks aromāts un garša, tāpēc tās vietā var izvēlēties saulespuķu, olīvu vai vīnogu kauliņu eļļu. Svarīgi, lai panna nav pilna ar produktiem, citādi tie nevis apcepsies kraukšķīgi, bet izsutināsies kā sautējums. Būtiski, lai produktus var viegli apmaisīt. Profesionāļi nelieto lāpstiņu vai karoti, bet pamet produktus gaisā, un, sakrītot atpakaļ, tie ir samaisījušies. Pats cepšanas process nereti aizņem vien dažas minūtes, viss atkarīgs no izvēlētajiem produktiem. Pirmos pannā liek cietākos produktus, piemēram, gaļu, kāpostus, burkānus, pēc tam vidēji mīkstos (paprika, ziedkāposti, sīpoli, sēnes) un mīkstos (cukīni, tomāti, cukurzirņu pākstis, konservēti bambusa dzinumi). Visu gatavošanas laiku jāuztur augsta temperatūra. Ēdiens ir gatavs, kad dārzeņi iekšpusē vēl nedaudz cieti, bet no ārpuses ar kraukšķīgu garoziņu. Nedrīkst piededzināt!
Maģiskā mērcīte
Veikalu plauktos var atrast dažādas gatavās WOK mērces, daudzām jau pievienotas sēnes, visas nepieciešamās garšvielas. Ar šādu mērci vakariņas var pagatavot desmit minūtēs. Piemēram, sagriež vistas fileju, dārzeņus, katlā uzliek vārīties nūdeles. Vokpannā vai citā pannā ar augstām malām eļļā apcep vistas fileju, pievieno dārzeņus, apcep lielā karstumā. Pielej mērci, visu uzkarsē un pārlej izvārītām un nokāstām nūdelēm.
Pašu gatavota WOK mērce
• Pamatā saldskābā Ķīnas mērce ar ananasiem, kurai pievienots ingvers, citrona sula, kukurūzas ciete, čili pipari.
• Var izmantot sojas mērci, vīnu, austersēņu mērci, kukurūzas cieti, cukuru un sezama eļļu.
• Var pretnostatīt dažādas garšas, piemēram, saldu un sāļu, skābu un saldu, izmantojot cukuru, laimu un citronu, ananasu, mango, ķiploku, čili, lieti noder arī medus un agaves sīrups.
Ēdiens iegūst patīkamas garšas nianses, ja pirms pasniegšanas to pārkaisa ar sakapātiem lociņiem, pētersīļa vai kinzas lapiņām. Nereti ēdienu pasniedz ar citrona un laima šķēlītēm vai apgrauzdētiem zemesriekstiem, sezama sēkliņām. Šāds ēdiens sader ar nūdelēm vai rīsiem, bet īsti neiederas pie tik iecienītā kartupeļa.
Uzbur savu WOK!
Āzijas ēdienus var pagatavot teju no visiem produktiem, nav obligāti vajadzīgi austrumnieciskie bambusa dzinumi, cukurzirņu pākstis, kokosriekstu piens un dažādi jūras produkti. Piedāvājam trīs vienkāršus ēdienus, kuriem sastāvdaļas var mainīt atkarībā no konkrētajā gadalaikā pieejamā.
Dārzeņi ar vistu vokpannā
• 100 g zaļo pupiņu pākšu
• 500 g vistas filejas
• 150 ml Ķīnas saldskābās mērces
• sarkanā un dzeltenā paprika
• burkāns
• 3 ēdamkarotes sakapātu lociņu
• 2 ēdamkarotes sezama sēkliņu
• 2 ķiploka daiviņas
• 3 ēdamkarotes augu eļļas
• 2 ēdamkarotes sojas mērces
• tējkarote karija garšvielu maisījuma
• tējkarote sāls
Dārzeņus nomazgā un sagriež salmiņos. Zaļo pupiņu pākstis, ja svaigas, novāra 5 minūtes sālsūdenī, ja konservētas, sagriež vēlamā garumā. Ķiploku sīki sakapā. Vokpannā uzkarsē eļļu un apcep vistas filejas gabaliņus kopā ar karija garšvielu maisījumu un sojas mērci. Pievieno dārzeņus, sāli un apcep, nepārtraukti maisot. Pieliek lociņus, sakapātu ķiploku, sezama sēkliņas, apcep. Pielej Ķīnas saldskābo mērci, apcep un pasniedz galdā.
PADOMS
Vokpannas noder ne tikai austrumniecisku ēdienu pagatavošanai – tajā iespējams pagatavot aromātiskus sautējumus, dažādas mērces un pat zupu.