Ēdiens kā mākslas darbs. Praktiskas idejas, kā dekoratīvi sagriezt dārzeņus un augļus 0
Svētkos ģērbjamies citādi nekā ikdienā, arī ēdienus, ko ceļam svētku galdā, parasti rotājam. Nepacietīgās saimnieces to dara pavisam vienkārši, rasolam uzbārstot sakapātu olu un konservētus zaļos zirnīšus, taču tās, kas ir radošas un pacietīgas, svinību maltīti spēj pārvērst mākslas darbā. Tiesa, vienmēr vajadzētu atrast zelta vidusceļu un nepārcensties, ēdienus izrotājot līdz nepazīšanai.
Austrumnieciskais karvings
Liela pieredze dažādu ēdienu gatavošanā, rotāšanā un svinību galdu klāšanā ir Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikuma skolotājai Irinai Duvanovai. Viņa ir arī apguvusi visai sarežģīto augļu un dārzeņu griešanas tehniku, ko dēvē par karvingu (curving – grebums, griezums). “Taizemieši vairāk strādā ar dārzeņiem un augļiem, piemēram, ļoti skaisti var izgriezt meloni un arbūzu, bet es pamēģināju karvinga tehnikā izrotāt sieru. Pirmajā reizē izmantoju nelielo Talsu rituli. Rezultāts bija labs, tāpēc iedvesmojos iesākto turpināt.”
Šai ēdiena rotāšanas tehnikai ir senas tradīcijas – pirmsākumi meklējami pirms 2000 gadiem Dienvidaustrumāzijā. Karvingu izmantoja, lai padarītu krāsaināku un skaistāku skopo ikdienas maltītes galdu. Eiropiešu ēdiens bija daudzveidīgāks, tāpēc neizjuta tik lielu nepieciešamību pēc dekoratīvām augļu un dārzeņu skulptūrām.
Karvinga tehnika dažādās Āzijas valstīs atšķiras. Ķīnā un Japānā ir tendence no augļiem un dārzeņiem izgriezt cilvēka veidolu, dzīvniekus un hieroglifus, bet Taizemē lielākoties veido ziedu kompozīcijas, atdarina krāšņu putnu un okeāna pasauli. Šajā valstī karvings izceļas ar izsmalcinātību un eleganci, tā pamatus bērniem māca jau skolā mājturības stundā.
! Pirms sāk veidot dekoratīvo griezumu, iepriekš noteikti jāizdomā ornaments un jāizvēlas auglis vai dārzenis, kas būtu vispiemērotākais šī ornamenta veidošanai. Un vēl nepieciešams ļoti ass nazis!
Krāsaini dārzeņi – lieliski dekori
Prasmīgas saimnieces var arī ikdienā pamēģināt izgriezt kādu vienkāršu ziedu vai ornamentu karvinga tehnikā, taču grezni karvinga rotājumi un skulptūras ir pa spēkam rūdītiem meistariem un vairāk piedien banketu galdiem. Taču izgriezt rotājošus elementus no dārzeņiem gan ir pa spēkam mums daudzām.
Labs dekoratīvais materiāls ir visu spilgto krāsu dārzeņi un augļi: spilgti oranži burkāni, sarkani un dzelteni tomāti, paprika, redīsi, cukini, gurķi un citi. Tie akcentē ēdiena izskatu, sevišķi tad, ja blakus novieto kontrastējošu krāsu dārzeņus, kā arī vienlaikus papildina un uzlabo garšu. “Dekoriem var izmantot sarkanos un baltos redīsus, kāļus, rutkus (tos nemizo, jo tad baltajam viducim būs skaista melna maliņa), ķirbjus, papriku, bietes,” uzskaita karvinga mākslas pratēja Irina Duvanova. “No bietēm var izgriezt skaistas rozītes, tikai tās nevajadzētu likt kopā ar dekoriem, kas izgriezti no citiem dārzeņiem, jo biešu sula krāso. Bet, ja to gribas izmantot kā krāsvielu, baltos redīsus patur biešu sulā, līdz tie kļūst rozā.”
Ātrākais dekoratīvās griešanas veids – ar robainu sakņu nazīti. Vārītus burkānus, bietes vai citus dārzeņus griež ripiņās, stienīšos, rombiņos, kubiņos. Var veidot tulpīti – vārītam burkānam vai bietei apgriež plānu sloksnīti un saliec rozetē. No svaigiem gurķiem var veidot vēdeklīšus vai arī nemizotus gurķus var griezt plānās sloksnēs gareniski gurķim, tad saliekt puslokā.
Iegriežot veselā redīsā rieviņas, to sagriežot, būs robotas ripiņas. Veselu redīsu var izveidot kā ziediņu, iegriežot mizas daļu un atlobot to kā vainaglapas. “No puravu baltās daļas var izgriezt skaistus krizantēmu ziedus (es to daru ar smailasmeņa taizemiešu nazi), bet no zaļajām lapām – palmu vēdeklīšus,” iesaka speciāliste. “Ļoti skaisti ziedi sanāk, satinot tūtiņā vairākas plāni sagrieztas pētersīļu saknes vai baltā redīsa ripiņas. Ziedu sāk veidot no viducīša, ar nākamo ripiņu piesedzot iepriekšējās tūtiņas locījuma vietu.”
! Dekorus (izņemot svaigos gurķus!) var sagatavot jau iepriekšējā dienā, ielikt traukā ar aukstu ūdeni un ievietot ledusskapī. Aukstajā ūdenī tie nenovītīs un kļūs stingrāki. Daži aukstajam ūdeni pievieno sāli, bet var bez tā iztikt.