Foto: Fotolia,

Nātre, gaiļbiksīte, raudene un citi – atklājam top zaļumus, kas uzlabo veselību 0

Ieva Apiņa, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Ik dienas apēdot kādu sauju zaļumu, ko mums sniedz pļavas un dārzi, uzņemsim dabas dotus antioksidantus, organiskās skābes, ēteriskās eļļas, rūgtvielas, tanīnus, saponīnus, kā arī vitamīnus, minerālvielas un šķiedrvielas. Veidus, kā tos vislabāk izmantot, iesaka sertificēta uztura speciāliste LIENE SONDORE.

No pļavas un dārza

Vienkāršākais veids ir pievienot zaļumus salātiem vai biezpienam. Pavasarī tās var būt mazas zaķkāpostu lapiņas, nelielas, plaucētas nātru lapiņas, jaunās upeņu lapiņas, gaiļbiksīšu ziedi un lapiņas, egļu pumpuri, kam mēdz būt atšķirīga garša: kāds ir skābāks, kāds – nedaudz sīvāks.

CITI ŠOBRĪD LASA

Salātiem var pievienot mārpuķīti, atraitnīti, ābeles, bumbieres, plūmes ziedus. Koša nianse ir pieneņu dzeltenās skariņas. Var izmantot kādu jasmīna ziedu vai rožlapiņu to ziedēšanas laikā. Ejot gar jūru, kāpās var atrast mazo mārsilu – mazās lapiņas ir atspirdzinošas tējai un lieliski iederas kopā ar saknēm, gaļu un zivīm.

Zaļajos kokteiļos pie ierastajām sastāvdaļām vasarā var pievienot balto panātri, nātri, virzu, gārsu, kādu upeņu lapu. Ja pārāk netīk zaļā garša kokteilī, var likt klāt karoti maltu linsēklu, svaigas piparmētras vai saldētu banānu. Turklāt šajā laikā noteikti jāizmanto saldētavas krājumi – saldētās ogas, augļi. Kopā ar zaļumiem no tiem izdosies veselīgs kokteilis.

Ja dārzā aug salāti, redīsi, burkāni, bietes, mangolds, arī tos ieteicams likt salātos vai zaļajos kokteiļos. Ir vērts audzēt lakšus, jo tie ēdienam piešķir ļoti spēcīgu garšu. Lakšus var pievienot salātiem, gatavot pesto un sasaldēt mazās porcijās ziemai. Tie labi saglabājas kaltētā veidā.

Egļu pumpurus var uzglabāt, pārlietus ar šķidru medu.

Zaļumu TOP

Uztura speciālistes Lienes Sondores iecienītākie dārza un pļavas zaļumi

• Nātre/baltā panātre. Satur C un K vitamīnu, dzelzi, varu, kalciju un citas vērtīgas vielas.

• Egļu pumpuri. Bagātīgi ar ēterisko eļļu, C vitamīnu, miecvielām, fitoncīdiem, organiskajām skābēm.

• Gaiļbiksītes. Labs C, A un citu vitamīnu avots, satur saponīnus, ēterisko eļļu, miecvielas.

• Gārsa un virza. To sastāvā ir C un E vitamīns, organiskās skābes un citas vielas.

• Upeņu pumpuri, jaunās lapiņas. Labs C vitamīna avots.

• Piparmētra. Bagātīga ar ēterisko eļļu, satur organiskās skābes, vitamīnus, minerālvielas, miecvielas.

• Raudene un mārsils. Miecvielu, C un citu vitamīnu avots, satur ēterisko eļļu, fenolus.

• Skābenes un zaķkāposti. Satur C un K vitamīnu, dzelzi un organiskās skābes.

Reklāma
Reklāma

Farmaceita padoms

BENU aptiekas farmaceite Zanda Ozoliņa savvaļas zaļumus iesaka kā labu palīgu veselības stiprināšanā. “Piemēram, nātru tēja noder, ja ir mazasinība, aknu un žultsceļu slimības. Egļu pumpuru uzlējumam piemīt spazmas mazinošas un antibakteriālas īpašības.

Gaiļbiksītes var lietot kā diurētisku līdzekli un gadījumos, kad ir ilgstoši vēdera aizcietējumi. Piparmētru lapu tēju noder kā nomierinošs līdzeklis, kā arī saaukstēšanās un kakla sāpju gadījumos, bet īpaši plaši to izmanto, ja ir kuņģa un zarnu trakta funkciju traucējumi, piemēram, meteorisms, slikta dūša vai ēstgribas zudums.

Raudene uzlabo gremošanas trakta funkcijas, pazemina temperatūru saaukstēšanās gadījumā. Mārsilam piemīt antiseptiskas un pretiekaisuma īpašības, tas veicina atkrēpošanu. To izmanto arī kā gremošanas traktu stimulējošu un diurētisku līdzekli.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.