Ēd, smejies, ciet! Anda Rožukalne vērtē pašmāju TV jaunumus pandēmijas laikā 15
Anda Rožukalne, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Kā tikt pāri krīzei? Latvijas Televīzijas dzimšanas dienas nedēļas programma liecināja, ka 66 gadi ir labs iemesls, lai turpinātu iesaistīt, smaidīt, domāt. Atbilde uz bieži uzdoto jautājumu ir skaidra – jā, ir ko skatīties!
Pavisam īsi pandēmijas TV jaunumus var apzīmēt ar dažiem svarīgiem vārdiem – ēšana ekrānā iedvesmo, centieni jokot ne vienmēr izdodas, izmisums skaistu aktieru izpildījumā izskatās baudāms.
LTV jaunumu sarakstā šajās nedēļās ir lieliski seriāli, piemēram, “Katrīna Lielā” ir kvalitātes paraugs visiem īsu un garu seriālu skatītājiem. “LTV7” jau labu laiku pieradina pie izcilām, balvu lutinātām Eiropas filmām, kas piemērotas tumšiem un drūmiem rudens vakariem. Bet šoreiz par to, kas iznācis no jaunajiem formātiem, kuri šobrīd un vienmēr rādīs pandēmijas laiku: par ēšanas prieku, par jokiem un dzīves šausmām.
Ēst ir jautri
Jautra ēšana un skatāma darbošanās izdevusies producentu apvienības “Divi” jaunajā projektā “Ralfs gatavo”. Raidījums papildina bērniem un ģimenēm paredzēto saturu LTV un ar laiku varētu kļūt par svarīgu palīgu tiem, kuri vēlas dzīvoties virtuvē kopā ar bērniem. Bet tas varētu būt interesants jebkuram, kas interesējas par gatavošanu.
Astoņgadīgs puika Ralfs kopā ar brāli Martinu vada raidījumu, pats gatavo un pats to visu komentē, analizējot, ko darīt ir tīrais nieks un kad vajadzīgas sarežģītas prasmes.
Ralfam palīdz profesionāls pavārs, un abi lieliski tiek galā ar interesantu ēdienu gatavošanu. Ne velti puika prātīgi piebilst saviem skatītājiem par to, kuros ēdiena gatavošanas brīžos (karsta cepeškrāsns un asi naži) jāmeklē vecāku palīdzība.
Jaunais pavārs Ralfs ir zinātkārs. Rosoties virtuvē kopā ar viņu, var uzzināt daudzas svarīgas lietas par ēdienu, virtuves piederumiem, garšām, tradīcijām, ēdienu nosaukumiem. Ēterā gatavotā ēdiena receptes pieejamas tīmeklī, skatītājiem ir iespēja sūtīt bildes. Raidījuma stils un intonācija ir tik draudzīgi, ka iesaistīties nebūs grūti.
“Ralfs gatavo” ir it kā vienkāršs, bet ļoti pamatīgi, līdz sīkākajai detaļai izveidots formāts. Tas pelnījis, lai kļūtu par zināmu rituālu un daudziem bērniem palīdzētu pierast pie virtuves darbiem ne tikai pandēmijas laikā, kad gatavošana mājās biežāka un jauna ēdiena receptes izmēģināšana var kļūt par daļu no izklaides.
Drosme sevi baigi izjokot
Nezinu, vai bija pārņēmušas ilgas pēc “Pusnakts šova ar Jāni Skuteli”, bet ar labvēlīgām gaidām biju gatava skatīties Jāņa Skuteļa “Nopietni?”.
Tātad raidījums par raidījumu. Stāstā galvenais ir Mārtiņš Kozlovskis jeb Kozmens no “Pusnakts šova”, kas, pārņemts ar domu par ceļojumu formātu, piesaistījis profesionāļu komandu un dodas uz Carnikavu. Viņš sola meklēt pērles Latvijā, un mērķis ir ambiciozs – tas nedrīkst būt šāds tāds pasākums, par kuru skatītāji sacīs “kārtējais”… Kozlovskis ir ļoti nopietns, Skutelis ir šoferis, kam paredzēts piepildīt raidījumu ar jokiem un smiekliem.
Hmm, par laimi, kadrā visai bieži bija lieliskais aktieris Jurijs Djakonovs, kuram režisora loma. Bez viņa pārliecība, ka jokdaru komanda pandēmijas šausmas piedzīvo, neganti parodējot paši sevi, būtu vēl spēcīgāka. Citiem vārdiem, nav pārāk jautri, un īsti nevar saprast, kāpēc.
Djakonovs ir svarīgs un smieklīgs pat tad, ja tikai skatās un neko nesaka par apkārt notiekošo ārprātu. Viss raidījums varētu būt tikai ar viņu. Bet par pārējo mēģināju iedomāties, ka komanda nolēmusi vienā sērijā ielikt visu dīvaino, kas ar viņiem noticis darbā, nākot klajā ar sūru kritiku par radošas komandas ikdienu. Raidījums parāda šausmīgu situāciju, kad kadra cilvēki ļoti vēlas būt par autoriem, bet neko īsti nemāk nevienā no nepieciešamajām profesijām, neko pa īstam nezina un neko daudz nesaprot par audiovizuāla stāsta veidošanu.
Skarbs sarkasms, kas atmasko “Nopietni?” galvenos varoņus un izskaidro, kāpēc viņi izskatās izmisuši – jo nemākulīgi un bez idejām. Tas parāda arī bieži reālajā TV praksē novēroto, ka aizkadra cilvēki ir augsta līmeņa profesionāļi, tāpēc attēls un skaņa ir perfekta, producēšana – izcila, bet saturs… ak, tam pietiek ar gribēšanu.
Vēl varētu priecāties, ka scenārija veidotāji skarbi norādījuši uz nepieļaujamo: grimētāja, kas ir svarīga profesionāle, ātri vien tiek ielikta pazemojošās lomās – iedomīga (Skutelis kā pļēgurojošs komandas šoferis) āksta apkalpotāja un izklaidētāja, kopēja un uzklausītāja. Drosmīgs sarkasms par lūzeriem, kas vēlas būt slaveni, tāpēc – meklējiet tos televīzijā – caurvij arī pārējās “Nopietni?” epizodes.
Nedaudz parodēts jaukais, vēsturei veltītais raidījums “Tas notika šeit”. Diemžēl šaurā lokā zināmi joki un ķēmošanās nevar aizpildīt pusstundu ar saturu. Jāpievienojas Djakonova ieteikumam. Lai mazinātu vilšanos un aizkaitinājumu par raidījuma tapšanā iztērēto laiku, Djakonova varonis un režisors saka uzmundrinošus vārdus pārējiem: “Jāsadraudzējas ar kameru, un viss būs labi!” Man atliek tikai piekrist: “Kad kļūs saturīgi, būs smieklīgi!”
Izšķirties viegli
Seriāls “Projekts: Šķiršanās” “LTV1” skatāms jau pāris nedēļu. Piedzimis un spēku ieguvis Igaunijas autoru failos, nu kopā ar izciliem latviešu aktieriem tiek virpināts stāsts par mūsdienīgu šķiršanos.
Tajā ir bērni, kas šķiet pieaugušāki un jēdzīgāki par vecākiem, psihoterapeits, kādu negrib sastapt neviens pacients, un sarunas, kurās ir mūžīga nesaprašanās. Visam pa vidu jaucas kaimiņi, kuru dzīves veidā, izturēšanās stilā un pasaules uzskatā koncentrējies viss, kas jums nepatīk “Instagram” un citās sociālās tīklošanās platformās – vīrišķīgs ekstrēmisms un plātīgums, pārliecinošs stulbums, dekoratīva joga un dažādas maģiskās domāšanas formas.
Ir iemesls par to visu pasmaidīt, padomāt, pabrīnīties. Viss notiek rēni, lēni un dzidrā gaismā, kurā sāpes izskatās gaumīgas, bet izmisums – stilīgs.
Seriāla stāsta centrā ir mūsdienīgs pāris – uzņēmēja un mūziķis –, kurā enerģiskā sieva pieņēmusi lēmumu šķirties. Te visi dziļi pārdzīvo gaidāmās pārmaiņas prasmīgi veidotos tuvplānos, bet patiesībā seriālā redzamā šķiršanās rit viegli.
Var teikt, tā notiek jaukos elles kambaros, kuros labi apskatāms stilista darbs aktieru tērpos un svarīgas ir interjera detaļas. Epizodes par neesošu mīļāko darbā, neveikls kautiņš uz ielas, saķeršanās par šķiršanās līgumu tikai palielina kņadu ekrānā, bet tā otrā pusē nostiprina pārliecību, ka Rēzija Kalniņa, Gatis Gāga un vēl daži viņu kolēģi varētu mierīgi stāstīt veļas mašīnas lietošanas pamācību, bet mēs noticētu, ka viņu sirdis un dzīves lūst ar varenu krakšķi.