Foto – Shutterstock

Ēd, dzer, elpo! Kas palīdz imunitātei 0

Pavājināta imunitāte un bieža saaukstēšanās, nogurums, vājums, enerģijas zudums un bezmiegs, vēders rada problēmas? Ne vienmēr jāmeklē zāles, jo, iespējams, palīdzēs dabisks, aromātisks medus!

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Medu plaši izmanto dažādās jomās – kulinārijā, konditorejā, kosmetoloģijā un medicīnā.

Ēdamkarotē nepārstrādāta produkta ir 64 kalorijas un ne grama tauku, holesterīna vai nātrija. Sastāvā ir aptuveni 80% ogļhidrātu, 18% ūdens un 2% vitamīnu, minerālvielu un aminoskābju, tāpēc medum piemīt pretiekaisuma un antibakteriālas īpašības. Visvairāk ir B grupas vitamīnu, kalcija, magnija, cinka, fosfora, kālija, fermentu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Dabiskais nepārstrādātais cukurs – fruktoze un glikoze – nonāk tieši asinsritē. Bišu radītā produkta glikēmiskais indekss ir 80–90. Medus lieliski noder, piemēram, fiziskos treniņos, dodot ātru enerģijas pieplūdumu. Ogļhidrāti nakts laikā strauji zūd, tāpēc tiem, kuri savu dienu sāk ar rīta skrējienu vai cita veida treniņu, karote medus uzlabos tā efektivitāti.

Paaugstinot cukura līmeni organismā, medus veicina tā dēvētā laimes hormona serotonīna izdalīšanos. Savukārt serotonīnu cilvēka organisms pārstrādā miega hormonā melatonīnā, kas iedarbojas nomierinoši, un miegs kļūst dziļāks un saldāks.

Lai pārliecinātos par medus baktericīdo iedarbību, nav vajadzīgi speciāli pierādījumi – šīs īpašības dēļ medus nebojājas. Tas spēj dziedēt gan virspusējas brūces, gan iekšējos orgānus. Ja ir gastrīts, ieteicams lietot ūdenī izšķīdinātu medu. Tas palīdz arī attīrīties aknām, kad nomoka paģiras vai pievarējis hepatīts.

Farmaceits Vitālijs Mitrohins stāsta, ka medus var sniegt tādu pašu efektu kā dekstrometorfāns pretklepus līdzekļu sastāvā – pietiek ar divām tējkarotēm medus, lai remdētu klepus lēkmi. Ja jākāsē ļoti stipri, to ieteicams lietot arī 30 minūtes pirms gulētiešanas. Biezā, lipīgā viela pārklāj kakla sieniņas, bet saldā garša nervu galos rada impulsu, kas mazina nepārtrauktu klepošanu, kairinājumu.

Medus inhalācijas izmanto reti, jo tām nepietiek ar burciņu – jādodas uz bišu dravu, lai ieelpotu svaiga medus un propolisa smaržu.

Medus organismam palīdz absorbēt kalciju un uzlabo smadzeņu darbību. Tas ir īpaši svarīgs novecojot, lai attālinātu demences un citu vecuma slimību risku.

Maska, kam pievienots medus, matus padara zīdainus un mīkstus, mazina blaug­znas. Siltu var gan viegli uzklāt, gan tikpat viegli izskalot ar ūdeni. Antibakteriālo īpašību dēļ medu izmanto sejas maskām, jo mazinās akne un āda tiek mitrināta.

Reklāma
Reklāma

Kā visam labajam, arī medum ir sava tumšā puse. Kontrindikācijas rodas galvenokārt pārmērīga patēriņa dēļ. Lietojot lielos daudzumos, saldums veicina aptaukošanos un kariesu. Daļai cilvēku medus ir alergēns, kas spēj izraisīt bronhiālās astmas lēkmi, saasina ādas slimības un reizumis kļūst pat par anafilaktiskā šoka iemeslu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.