ECT liek Igaunijai maksāt kompensācijas Bronzas nakts vandaļiem 0
Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) piespriedusi Igaunijai maksāt gandrīz 50 tūkstošu eiro (35 tūkstošu latu) kompensāciju četriem 2007. gada aprīļa masu nekārtību jeb tā dēvētās Bronzas nakts dalībniekiem, kuri apgalvojuši, ka Igaunijas policija pret viņiem lietojusi pārmērīgu spēku un ka apcietinājuma laikā pieredzējuši sliktu izturēšanos, ziņo Igaunijas masu mediji.
Apsūdz policiju
Pirms sešiem gadiem Tallina pieredzēja plašus grautiņus, jo tūkstošiem krievu jauniešu Igaunijas galvaspilsētas ielās rīkoja demonstrācijas, protestējot pret Otrajā pasaules karā kritušajiem padomju karavīriem veltītā pieminekļa pārvešanu no Tenismegi pakalna Tallinas centrā uz nomalē esošo brāļu kapsētu. Šo grautiņu laikā, kas notika 2007. gada 27. un 28. aprīlī, tika aizturēti vairāk nekā tūkstoš to dalībnieku, ievainoti tika aptuveni pussimts cilvēku un dzīvību zaudēja Krievijas pilsonis Dmitrijs Gaņins. Pēc grautiņiem tika notiesāts 91 cilvēks, smagākais sods bija divi gadi un četri mēneši cietumā.
Pusgada laikā kopš Bronzas nakts nemieriem Igaunijas ģenerālprokuratūra saņēma piecdesmit sūdzības par policijas rīcību. To skaitā arī septiņu cilvēku – trīs Igaunijas un divu Krievijas pilsoņu, kā arī divu cilvēku bez valstiskās piederības – iesniegumus, kuros viņi apgalvoja, ka nekārtības esot izmantotas, lai viņus aizturētu, un ka pretlikumīgi esot ierobežota viņu brīvība. Igaunijas ģenerālprokuratūra atteicās sākt izmeklēšanu saistībā ar šo cilvēku iesniegumiem, skaidrojot, ka sūdzības iesniedzēju aizturēšana un policijas rīcība, izmantojot arī spēku, bijusi likumīga.
Neapmierināti ar šādu iznākumu, visi septiņi vērsās ECT, iesniedzot sūdzību saskaņā ar Cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas 3., 5., 6. un 14. pantu, kas saistīti ar attiecīgi “spīdzināšanu vai necilvēcīgu vai pazemojošu izturēšanos vai sodīšanu, tiesībām uz personas brīvību un drošību, tiesībām uz taisnīgu tiesu un diskriminācijas aizliegumu”, ziņo Igaunijas laikraksta “Postimees” interneta vietne.
Tiesa atzina, ka četru grautiņu dalībnieku sūdzības par slikto izturēšanos un neefektīvu izmeklēšanu ir pamatotas, bet pārējo trīs personu sūdzības tika noraidītas.
Tāpēc tagad ECT lēma, ka Igaunijai jāmaksā 11 tūkstošu eiro kompensācijas promaskaviskās organizācijas “Nakts sardze” loceklim Aleksandram Korobovam, kā arī Genādijam Mihaidarovam un Valērijam Zatvorņickim, bet 14 tūkstošu eiro – Sergejam Petrovam. Turklāt Igaunijas valstij arī piespriests segt šīs četrotnes tiesas izdevumus – katram trīs tūkstošus eiro.
Lems, vai spriedumu pārsūdzēt
“Igaunijai ir trīs mēneši laika, lai izlemtu, vai pārsūdzēt šo spriedumu ECT Lielajā palātā, kurā to izskatītu 17 tiesnešu kolēģija,” paziņojusi Igaunijas Ārlietu ministrija. Pagaidām vēl nav zināms, vai Tallina šo iespēju izmantos.
Igaunijas parlamenta konstitucionālās komitejas priekšsēdētājs un bijušais Igaunijas Augstākās tiesas tiesnesis Raits Maruste spriedis, ka ECT lēmums lielus zaudējumus neradīs, taču tas esot “pietiekams dzēliens”. Viņaprāt, Igaunijai aptuveni 50 tūkstoši eiro būtu jāsamaksā un par šo lietu jāaizmirst.
“Tas ir gana līdzsvarots lēmums,” sarunā ar Igaunijas raidsabiedrību “ERR” sacījis Maruste. “Pirmkārt, jau slikti ir tas, ka Igaunija sākotnēji atteicās izmeklēt šos incidentus.” Savukārt Igaunijas parlamentārietis Andress Anvelts, kurš pats savulaik strādājis kriminālpolicijā, nepiekrīt Marustem un ir pārliecināts, ka ECT lēmums ir jāpārsūdz. “Ikreiz, kad kāds nepārsūdz pret viņu izvirzītu apsūdzību, viņš sevi atzīst par vainīgu,” raidsabiedrībai “ERR” sacījis Anvelts, norādot, ka šobrīd “runa nav par naudu”.