ECT kompensācijas pārsvarā saņēmuši bijušie cietumnieki 0
No 1997.gada, kad Latvijā stājās spēkā Eiropas Cilvēka tiesību un pamatbrīvību konvencija, Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) kompensācijās mūsu valstij likusi maksāt 277 000 latu, no kuriem lielāko daļu saņēmuši bijušie ieslodzītie.
Vislielākā kompensācija izmaksāta lietā, kuras iesniedzējs sūdzējās par policijas vardarbību. Otra lielākā kompensācija bijusi saistīta ar uzturēšanās apstākļiem ieslodzījuma vietā, šodien pēc tikšanās ar Valsts prezidentu Andri Bērziņu žurnālistiem sacīja Ministru kabineta pārstāve starptautiskajās cilvēktiesību institūcijās Inga Reine.
Viņa sacīja, ka kompensācijās piespriestā naudas summa varējusi būt divas reizes lielāka, taču aktīvā ECT spriedumu rakstīšana sākusies 2005.gadā, kā arī valdības pārstāvis Strasbūrā “cīnās par katru santīmu”.
Šobrīd Latvijas valdībai ECT ir nosūtījusi komentāru sniegšanai 254 lietas. Gadā tiesa saņem vidēji no 350 līdz 370 iesniegumiem ar sūdzībām pret Latviju. No tiesā saņemtajiem iesniegumiem valdībai komentāru sniegšanai tiek nosūtīti aptuveni 7%.
Reine prognozēja, ka pret Latviju vērsto lietu skaits ECT pieaugs, jo pašreizējās lietas neatspoguļo visu nacionālā līmeņa problemātiku, piemēram, gandrīz nav sūdzību par diskrimināciju pret invalīdiem, garīgi atpalikušajiem, bērniem, sievietēm.
“Problēma ir nacionālajā līmenī, ka šīs problēmas netiek paceltas, netiek skatītas,” pieļāva valdības pārstāve, minot, ka problēmas sagādā arī kvalitatīvas juridiskās palīdzības trūkums.
LETA jau ziņoja, ka kopš 1997.gada Strasbūras tiesa ir skatījusi 145 lietas pret Latvijas valsti, – 52 spriedumi bijuši Latvijai nelabvēlīgi, panākti 20 mierizlīgumi, 15 lietas izbeigtas, jo Latvija vienpusēji atzinusi savu vainu.