Foto-LETA/AFP

ECB pārbaudi nav izturējušas 25 eiro zonas lielās bankas 1

Eiropas Centrālā banka (ECB) svētdien, 26.oktobrī, publiskoja eiro zonas lielo banku visaptverošā novērtējuma rezultātus, kuri liecina, ka šo pārbaudi nav izturējušas 25 bankas, taču pārbaudi neizturējušo banku vidū nav ne Latvijā, ne abās pārējās Baltijas valstīs strādājošās bankas.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Visām 25 bankām, kas nav izturējušas pārbaudi, kopā konstatēts kapitāla iztrūkums 25 miljardu eiro apmērā.

Tomēr visaptverošais novērtējums veikts par stāvokli pagājušā gada beigās, un šogad 12 bankas jau novērsušas trūkumus, kopumā palielinot kapitālu par 15 miljardiem eiro, preses konferencē ECB galvenajā mītnē Frankfurtē sacīja ECB viceprezidents Vitors Konstansiu.

CITI ŠOBRĪD LASA

No 25 bankām, kuras nav izturējušas pārbaudi, deviņas ir Itālijas bankas. Vislielākais kapitāla iztrūkums konstatēts Itālijas bankā “Banca Monte dei Paschi di Siena”, kur pat pēc kapitāla palielināšanas šogad ir 2,1 miljarda eiro iztrūkums. “Banca Monte dei Paschi di Siena” ir vecākā banka pasaulē un trešā lielākā banka Itālijā.

Vēl pārbaudi neizturējušo 25 banku vidū ir trīs Grieķijas, trīs Kipras, divas Beļģijas, divas Slovēnijas un pa vienai Austrijas, Francijas, Īrijas, Portugāles un Vācijas bankai.

No Latvijā strādājošām bankām novērtējumā iekļautas trīs pēc aktīviem lielākās bankas – “Swedbank”, “SEB banka” un “ABLV Bank”. Lietuvā, kas pievienosies eiro zonai nākamā gada 1.janvārī, un Igaunijā tika vērtētas “Swedbank”, SEB un DNB.

Visaptverošais novērtējums ir 130 lielāko eiro zonas banku (ieskaitot Lietuvu) finansiālā stāvokļa padziļināta pārbaude, pirms ECB 4. novembrī Vienotā uzraudzības mehānisma (VUM) ietvaros pārņems šo banku uzraudzības pienākumus. Šajā pārbaudē ir iesaistīti arī katras valsts vietējie uzraugi un Eiropas Banku iestāde (EBA).

Visaptverošajā novērtējumā ir divas būtiskas daļas: aktīvu kvalitātes pārbaude, lai uzlabotu banku riska darījumu caurskatāmību, veicot banku aktīvu kvalitātes pārbaudi, tajā skaitā aktīvu un nodrošinājuma novērtējuma atbilstību un saistītos noteikumus, kā arī stresa tests, lai pārbaudītu banku finanšu stāvokļa elastību stresa scenāriju apstākļos.

Atsevišķu banku rezultāti ir atspoguļoti standartizētās veidnēs, kurās tiks norādīta informācija arī par kapitāla iztrūkumu, ja tas tiks konstatēts pēc aktīvu kvalitātes novērtējuma un pēc stresa testa divu scenāriju piemērošanas – bāzes scenārijs un nelabvēlīgas attīstības scenārijs. Papildus katras bankas rezultātiem ECB publiskos arī kopsavilkuma ziņojumu par visu banku novērtējumu.

Reklāma
Reklāma

Pēc rezultātu publicēšanas bankām, kuram konstatēts kapitāla iztrūkums, divu nedēļu laikā būs jāiesniedz ECB kapitāla atjaunošanas plāns, norādot detalizētu informāciju par plānoto kapitāla iztrūkuma atjaunošanu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.