ECB padomē darbojas vēl divi korupcijā apsūdzētie 3
Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs nav vienīgais Eiropas Centrālās bankas (ECB) padomes loceklis, kurš apsūdzēts korupcijā.
Jau divus gadus vietējā policija par krāpnieciskiem noziegumiem izmeklē Slovēnijas Centrālās bankas prezidenta Boštjana Jazbeca vainu. Kā tolaik norādīja Slovēnijas policija, reidos valsts galvenajā bankā, kā arī starptautiskajās auditorfirmās “Ernst & Young” un “Deloitte” meklēti pierādījumi amatpersonu vainai noziegumos saistībā ar dienesta pienākumu ļaunprātīgu izmantošanu. Bez Jazbeca aizdomās tur vēl trīs citus esošos un bijušos Centrālās bankas darbiniekus. Pēc policijas rīcībā esošās informācijas, Jazbecs piedalījies krāpnieciskās darbībās, kuru rezultātā nelegāli izkrāpti vairāk nekā 250 miljoni eiro.
Pavisam nesen korupcijā apsūdzēts arī Grieķijas Centrālās bankas prezidents Jannis Sturnarass. Apsūdzības Sturnarasa un vēl deviņiem citiem augsti stāvošiem Grieķijas politiķiem izvirzītas par koruptīvām darbībām deviņu gadu periodā – no 2006. līdz 2015. gadam, kad viņi pieņēmuši kukuļus no Šveices farmācijas uzņēmuma “Novartis”. Tāpat Šveices uzņēmums kukuļojis ārstus Grieķijā, lai tie izvēlētos “Novartis” ražoto produkciju, varasiestādēm par to pieverot acis. Kopumā kukuļu apmēri sasniedz apmēram 50 miljonus eiro. Tolaik Sturnarass gan vēl nav bijis Grieķijas Centrālās bankas prezidents, bet gan finanšu ministrs (no 2012. līdz 2014. gadam). Viņš un pārējās amatpersonas visas apsūdzības noliedz, taču Grieķijas parlaments pēc prokuroru savāktajiem pierādījumiem nolēmis sākt izmeklēšanu, izveidojot īpašu izmeklēšanas komiteju. Pēc Grieķijas likumdošanas, tikai parlaments ir tiesīgs izmeklēt ministru darbu un atcelt viņu imunitāti. Sturnarass uzsvēris, ka liecinieku teiktais lietā ir pilnīgi melīgs, un aicināja parlamentu sākt pārbaudes pret apsūdzību patiesumu, tās nosaucot par “apkaunojošu neslavas celšanu”.
Abi šie apsūdzētie turpina darbu kā ECB padomes locekļi. Trešdien ECB galvenajā mītnē Frankfurtē notika padomes sēde, kurā parasti jāpiedalās LB prezidentam Ilmāram Rimšēvičam, taču, tā kā viņam noteikts amata pienākumu pildīšanas aizliegums, viņa vietā uz Vāciju devusies prezidenta vietniece Zoja Razmusa. Taču atšķirībā no Rimšēviča, kuram ir balsstiesības ECB padomes rotācijas sistēmā (izņemot ECB valdi, katram ECB padomes loceklim trīs mēnešus gadā nav balsstiesību), Razmusai tādu nav.
“Eiropas Centrālā banka izrāda izteiktu neapmierinātību ar to, ka izpildvaras pārstāvji ir ierobežojuši Latvijas centrālās bankas padomes locekļa funkcionalitāti, jo, piemēram, ir viens cits centrālās bankas padomes loceklis, kurš ir aizdomās turētais jau divus gadus, bet viņš netraucēti braukā uz Frankfurti un piedalās sēdēs,” intervijā LNT sacīja Latvijas Bankas padomes loceklis Edvards Kušners.