Ebolas vīrusa epidēmija nekontrolējami vēršas plašumā 1
Ebolas vīrusa epidēmija Rietumāfrikā nekontrolējami vēršas plašumā un var izplatīties citās valstīs, piektdien brīdināja Pasaules Veselības organizācija (PVO).
PVO ģenerāldirektore Margarēte Čana atzina, ka slimības skarto valstu – Gvinejas, Sjerraleones un Libērijas – reakcija uz infekciju ir neadekvāta, brīdinot, ka slimība izplešas straujāk par centieniem to ierobežot.
“Ja situācija turpinās pasliktināties, sekas būs katastrofiskas ne tikai pēc zaudēto dzīvību skaita, bet arī gaidāms smags sociālekonomisks kaitējums,” paziņoja Čana.
PVO vadītāja norādīja, ka pašreizējā Ebolas vīrusa epidēmija ir vislielākā aizvadītajos 40 gados kopš slimības atklāšanas.
“[Epidēmija] izplatās reģionā, kur notiek plaša populācijas pārvietošanās pāri slikti kontrolētām robežām, un šoreiz vīruss ir spējīgs izplatīties ar gaisa transportu, ko mēs nepiedzīvojām iepriekšējos uzliesmojumos,” sacīja Čana, brīdinot par augstu slimības tālāku izplatīšanās risku.
Kā jau LETA ziņoja, PVO un Ebolas vīrusa infekcijas piemeklēto Rietumāfrikas valstu prezidenti piektdien tikās Gvinejas galvaspilsētā un vienojās epidēmijas novēršanai atvēlēt 100 miljonus dolāru (apmēram 74 miljonus eiro).
Gvinejas, Sjerraleones un Libērijas līderi tikās Konakri, lai organizētu simtiem mediķu nosūtīšanu uz slimības skartajās valstīm. Viņu uzdevums būs palīdzēt noslogotajiem darbiniekiem un iestādēm kontrolēt epidēmiju, kas līdz šim prasījusi jau vairāk nekā 700 cilvēku dzīvības.
Plāna mērķis ir arī atklāt iespējamos saslimšanas gadījumus, uzlabot robežkontroli un atbalstīt Gvinejā izvietoto PVO reģionālo slimības izplatības novēršanas koordinācijas centru.
“Dubai’s Emirates” ir pirmā globālā aviokompānija, kas atlikusi lidojumus uz vīrusa skarto reģionu. ASV, Vācija un Francija brīdinājušas savus pilsoņus neceļot uz minētajām Āfrikas valstīm.
“Tas līdzinās cīņai ar meža ugunsgrēku. Ja tu aiz sevis atstāj kaut vienu gruzdošu ogli, kaut vienu nepamanītu gadījumu, tas var atkal izraisīt epidēmiju,” norādījis ASV Slimību kontroles centra (CDC) direktors Tomass Frīdens.
Kopš epidēmijas sākuma saslimuši vairāk nekā 1300 cilvēki, slimība nonākusi lielākajās pilsētās, un pastāv bažas, ka tā izplatīsies arī citās valstīs.
Arī Nigērijā karantīnā ievietoti divi cilvēki, kuriem bijusi tieša saskarsme ar kādu vīru, kurš pagājušajā nedēļā mira no Ebolas vīrusa Nigērijas galvaspilsētā Lagosā.
PVO ceturtdienas dati liecina, ka miruši 729 cilvēki, un organizācija informēja, ka no svētdienas līdz ceturtdienai atklāti vēl 122 saslimšanas gadījumi.
Sjerraleones prezidents Ernests Bai Koroma izsludināja ārkārtas stāvokli valstī, izolēja Ebolas vīrusa vispostītākos reģionus un atcēla visu ministru ārvalstu ceļojumus. Libērijā slēgtas visas skolas un valdības amatpersonas ir atvaļinājumā.