Ebolas draudi: vai Latvijā ir iemesls uztraukumam? 2
Rietumāfrikā nekontrolējami plašumā vēršas nāvējošā Ebolas vīrusa epidēmija, un daudzās pasaules valstīs tā sēj paniku. Vai Latvijā ir iemesls uztraukumam?
Tropu slimība kopš gada sākuma ir izplatījusies Gvinejā, Libērijā, Sjerraleonē un Nigērijā. Šīs Rietumāfrikas valstis ir tālu no Eiropas, tomēr der paturēt prātā infektoloģes, profesores Ludmilas Vīksnas atgādinājumu, ka savulaik arī HIV un AIDS izlaušanās ārpus Āfrikas šķita pārāk nereāla.
Kaut gan pašlaik nav ceļojumu un tirdzniecības ierobežojumu, Slimību profilakses un kontroles centrs iesaka atlikt maznozīmīgus ceļojumus uz Ebolas vīrusa skartajām Āfrikas valstīm, jo veselības problēmu gadījumā ceļotājiem nebūs iespējas saņemt medicīnisko palīdzību epidemioloģiski drošos apstākļos un viņi var inficēties pat vietējās ārstniecības iestādēs. Tāpēc par šā vīrusa izplatību bažījas ne tikai epicentram kaimiņos esošās, bet arī Eiropas, Āzijas valstis un ASV.
Eiropas Savienībā ir izstrādāta medicīniskā brīdinājuma sistēma, lai ātri novērstu slimības izplatību. Pasaulē ik gadu ar lidmašīnu pārvietojas 2,1 miljards cilvēku. Pagājušajā nedēļā Spānijas slimnīcā no saslimšanas ar Ebolas vīrusu nomira 75 gadus vecais Romas katoļu baznīcas priesteris, kurš strādāja Svētā Jozefa slimnīcā Libērijas galvaspilsētā Monrovijā.
Ebolas vīruss izraisa reti sastopamu, smagu slimību, kas dažu dienu laikā var beigties ar nāvi. Vīruss izplatās tiešā saskarē ar asinīm vai citiem ķermeņa šķidrumiem (sviedriem, siekalām, asarām, urīnu), neaizsargātu seksuālu attiecību ceļā un nonākot tiešā saskarē ar dzīvu vai mirušu eksotisko savvaļas dzīvnieku (pērtiķu, antilopju) asinīm.
Ziepes, hlorūdens, saules gaisma un žāvēšana ātri iznīcina Ebolas vīrusu. Arī izmazgājot inficētu apģērbu veļas mašīnā, tas tiek iznīcināts. Uz virsmām, kas atrodas saulē vai ir nožuvušas, vīruss var izdzīvot tikai īsu brīdi.
Nav iespējams ar Ebolas vīrusa izraisītu slimību sasirgt, publiskās vietās nejauši saskaroties ar cilvēkiem, kuri neizskatās slimi, vai pieskaroties naudai vai pārtikai.
Slimības inkubācijas periods ilgst 2–21 dienu, pēc tam ir pēkšņs drudzis, muskuļu sāpes, nespēks, caureja, vemšana, galvassāpes un rīkles iekaisums. Vīruss izraisa slimnieka ķermeņa atūdeņošanos un iekšējo orgānu asiņošanu. Slimība nav ārstējama, un pret to nav arī vakcīnas.
Kamēr simptomu nav, vīruss nav lipīgs. Tāpēc cilvēks var nezināt, ka ir infekcijas pārnēsātājs, bet, atgriežoties mājās, lidmašīnā vīruss pēkšņi var aktivizēties, kļūstot bīstams arī pārējiem pasažieriem.
Pēc atgriešanās no Ebolas vīrusa skartās teritorijas nepieciešams 21 dienu novērot savu veselību. Ja šajā laikā parādās slimības pazīmes, jāpaliek mājas, jāsazinās ar ārstu un jāinformē par savu ceļojumu. Šādus slimniekus nedrīkst kopt mājās.