E-veselība vēl jāārstē 1
Veselības ministre Anda Čakša pieļauj, ka e-recepšu ieviešana no šā gada 1. decembra būtu jāīsteno tikai kā pilotprojekts, informē Veselības ministrijā.
Ministre vakar tikusies ar Latvijas Ārstu biedrības (LĀB) un Nacionālā veselības dienesta (NVD) pārstāvjiem, lai pārrunātu vēl veicamos pasākumus sekmīgai e-veselības sistēmas ieviešanai. LĀB pārstāvji norādījuši, ka e-darbnespējas lapa ir ieviešama no 1. decembra, savukārt e-receptes ieviešanai vajadzīgs pārejas periods.
Čakša piekritusi, ka e-receptes gadījumā no 1. decembra būtu pieļaujams pilotprojekts, kura laikā e-receptes funkcionalitātes lietošana būtu brīvprātīga attiecībā uz valsts kompensējamajiem medikamentiem. Savukārt parastos recepšu medikamentus varētu turpināt izrakstīt uz papīra receptes. Tāpat tika norādīts, ka recepšu izrakstīšana uz papīra veidlapām saglabāsies arī turpmāk, piemēram, mājas vizītes laikā pie pacienta.
Paredzēts, ka tuvāko dienu laikā tiks spriests par konkrētām izmaiņām e-veselības lietošanas nosacījumu pielāgošanā visām pusēm pieņemamā veidā.
Sanāksmes laikā visas puses arī bijušas vienisprātis, ka ir jāturpina kopīgs darbs pie e-veselības sistēmas pilnveidošanas, pakāpeniski papildinot vai mainot funkcionalitāti, kā tas ir bijis arī citās valstīs, kur e-veselība ir ieviesta vairāku gadu garumā.
Jau pagājušā gada 1. decembrī valdības sēdē tika atbalstīts lēmums pagarināt e-veselības produktu lietošanas sākšanas termiņus, taču, sākot ar šā gada decembri, ārstiem un farmaceitiem būs pienākums strādāt ar diviem e-veselības produktiem – e-recepti un elektronisko darbnespējas lapu.
Savukārt Latvijas Ģimenes ārstu asociācija pagājušajā nedēļā kopsapulcē vienojās neparakstīt pamatlīgumus ar NVD par e-veselības sistēmas izmantošanu. Tāpat kopsapulcē ģimenes ārsti nobalsoja par gatavību brīvprātīgi pilotēt e-veselības sistēmu, kad būs veikti grozījumi Ministru kabineta noteikumos, ņemot vērā asociācijas priekšlikumus.
Ģimenes ārstu vidū vairākkārt izskanēja bažas par e-veselības sistēmas nepilnībām, kas varētu apdraudēt pacientu datu drošību un konfidencialitāti, turklāt ārsti norādīja, ka sistēmas ieviešanas ietekmē varētu pasliktināties pacientu apkalpošanas kvalitāte un paildzināties vizītes ilgums.
Ārsti norādīja, ka e-veselības sistēmas ieviešana no 1. decembra būs kā “genocīds”, jo par sistēmu ir pārāk daudz neskaidrību. Tāpat asociācijas biedri norādīja, ka sistēmas nepilnības būtu jānovērš pirms sistēmas ieviešanas. “Mēs spēsim lietot sistēmu, ja tā būs izstrādāta kvalitatīvi,” norādīja asociācijas biedri.
Čakša iepriekš intervijā Latvijas Radio atzina, ka e-veselība ir bijis ļoti ilgs, neveikls un slikti organizēts process, ar kuru valsts nekādā gadījumā nevarētu lepoties. “Tas ir ļoti slikts projekts, bet šobrīd jautājums ir, vai mēs visu metam ārā un atvadāmies no e-veselības vai arī tomēr saprotam, kas no tā ir derīgs. Piemēram, ja mēs runājam par darba nespējas lapu, man liekas, ka šis modelis ir labs,” sacīja ministre.