Foto – LETA

E-parakstu izmanto 45% elektronisko identifikācijas karšu lietotāju 0

E-parakstu izmanto tikai 45,51% elektronisko identifikācijas karšu (eID) lietotāju, biznesa portālu “Nozare.lv” informēja e-paraksta pārvaldītāja – Latvijas Valsts radio un televīzijas centra (LVRTC) Komercdepartamenta vadošais projektu vadītājs Kārlis Siliņš.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
FOTO. Kā izskatās uzņēmēja Gavrilova 1,9 miljonus vērtā villa jūras krastā, ko “atņēmusi” banka?
“Šobrīd runa ir par dienām, varbūt dažām nedēļām…” Didzis Šmits aicina latviešiem “ieslēgt” izdzīvošanas instinktu 2
Kokteilis
10 iemesli, kāpēc Ūdensvīrs ir visbrīnišķīgākā zodiaka zīme
Lasīt citas ziņas

Siļiņš uzsvēra, ka ikvienam Latvijas iedzīvotājam, kurš saņem eID, pienākas 120 e-paraksta parakstīšanas reizes, turklāt persona bez papildus pieteikšanās var iegādāties un izmantot arī virtuālo e-parakstu. eID kartes īpašnieki e-paraksta lietošanas iespējas var aktivizēt kartes saņemšanas brīdī Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē (PMLP), savukārt -e-parakstu piedāvā un uztur LVRTC.

PMLP Personu apliecinošu dokumentu departamenta direktors Inguss Treiguts savukārt informēja, ka no šī gada aprīļa, kad eID sāka izsniegt, līdz augustam izsniegti aptuveni 45 000 eID.

CITI ŠOBRĪD LASA

Visvairāk e-paraksta lietošanas iespēju aktivizējuši Latvijas pilsoņi – to darījuši aptuveni 51%-52% eID saņēmēju. Savukārt no aptuveni 1300 nepilsoņiem, ka saņēmuši eID, iespēju lietot e-parakstu aktivizējuši 30%-40%. Salīdzinoši maz – 7%-8% no aptuveni 10 000 trešo valstu pilsoņu, ka saņēmuši eID, ir aktivizējuši iespēju lietot e-parakstu.

Bērniem vecumā līdz 18 gadiem izsniegtas aptuveni 7000 eID – šiem karšu īpašniekiem e-paraksta lietošanas iespēju aktivizācija netiek piedāvāta.

Ne visai lielo interesi par e-paraksta izmantošanu Treiguts skaidro gan ar salīdzinoši nelielajām e-paraksta izmantošanas iespējām, kas saistās ar saziņu ar valsts un pašvaldību institūcijām, kas ikdienā nav bieži nepieciešama, gan ar ne īpaši lielajām e-paraksta izmantošanas iespējām privātajā sektorā.

PMLP Personu apliecinošu dokumentu departamenta direktors norādīja arī to, ka ne vienmēr cilvēkiem ir saprotams, kā e-paraksts lietojams, īpaši, ja tie ir gados vecāki cilvēki. Turklāt Latvijā internets ir pieejams aptuveni 60%-70% mājsaimniecību, kas nozīmē, ka ne visās mājsaimniecībās ir iespēja lietot e-parakstu.

Treiguts uzsvēra, ka vajadzīgs laiks, lai e-paraksta lietotāju skaits palielinātos un lai privātajam sektoram būtu interese e-parakstu izmantot savos elektroniskajos pakalpojumos. “E-paraksta izmantošanu sekmētu arī tas, ja tā izmantošana saziņā ar valsts institūcijām dotu tūlītēju labumu, piemēram, iespēju ātrāk saņemt pārmaksātā iedzīvotāju ienākuma nodokļa atmaksu,” teica Treiguts.

Siliņš uzsvēra, ka LVRTC pārvaldītais e-paraksts ir vienīgais Latvijā sertificētais drošs elektroniskais paraksts, kam ir tāds pats juridiskais spēks kā fiziskam parakstam. “Ar e-parakstu parakstītus elektroniskos dokumentus pieņem visas valsts un pašvaldību iestādes. Pieaug arī e-parakstam draudzīgo uzņēmumu loks, piemēram, “SEB Banka”, “Unicredit Leasing”, “If Apdrošināšana”, “Bigbank”,” norādīja Siliņš.

Reklāma
Reklāma

E-parakstu var izmantot gan fiziskas, gan juridiskas personas, piemēram, slēdzot savstarpējos līgumus, parakstot rēķinus un iesniegumus.

Kā ziņots, iedzīvotājiem jauno dokumentu ir iespējams noformēt jebkurā PMLP teritoriālajā nodaļā neatkarīgi no deklarētās dzīvesvietas vai Latvijas pārstāvniecībā ārvalstīs. Valsts nodeva par kartes izgatavošanu standarta termiņā – desmit darba dienu laikā – ir desmit lati. Savukārt bērniem un jauniešiem līdz 20 gadu vecumam, kā arī pensionāriem un invalīdiem par eID izgatavošanu jāmaksā divreiz mazāka nodeva – pieci lati.

 

{source}
<iframe width=”700″ height=”394″ src=”http://www.youtube.com/embed/eu9z3hTRwEM” frameborder=”0″ allowfullscreen></iframe>
{/source}

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.