E-grāmatas pret drukātajām grāmatām: vai digitālā ēra spēj aizstāt lasīšanas klasiku? 0
Vai e-grāmatas ir izkonkurējušas fiziskās grāmatas? Šāds jautājums tika aktualizēts TV24 raidījumā “Uz līnijas”, kur diskusija iezīmēja gan tendences, gan izaicinājumus mūsdienu grāmatu tirgū.
Daudzi prognozēja, ka e-grāmatas kļūs par nākotnes standartu, tomēr, kā norāda grāmatnīcu tīkla “Jānis Roze” sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Ilze Veisbārde, tā tomēr nav noticis: “Kad mēs pirms vairākiem gadiem apmeklējām Frankfurtes un Londonas grāmatu gadatirgus, tika paredzēts, ka e-grāmatas izkonkurēs fiziskās grāmatas. Mums bija bažas, vai cilvēki vēlēsies turēt rokās īstu grāmatu. Taču tas nenotika.”
E-grāmatas šobrīd ir pieejamas kā alternatīva, taču to popularitāte ir salīdzinoši stabila, bez straujiem kāpumiem. “E-grāmatai ir savs segments. Piemēram, tās ir ērtas lasītājiem, kuri daudz ceļo – vienā planšetē var ievietot simtiem grāmatu,” skaidro Veisbārde. “Tomēr daudzi joprojām dod priekšroku drukātām grāmatām – to smaržai, lapu šķirstīšanas skaņai un fiziskajam kontaktam. Tas ir pieredzes jautājums.”
Cenu ziņā e-grāmatas latviešu valodā bieži vien neatšķiras būtiski no drukātajām, kas arī ietekmē izvēli. “Daži lasītāji izvēlas e-grāmatas citās valodās, kur tās nereti ir pieejamas lētāk vai pat bez maksas,” viņa piebilst.
Diskusijā tika skarta arī grāmatu pirātisma problēma. Ilze Veisbārde atzīst, ka situācija ar grāmatu pirātismu nav tik kritiska kā filmu vai mūzikas industrijā, taču atsevišķi gadījumi tiek fiksēti. “Ir bijuši precedenti, piemēram, ar mācību burtnīcu vai literatūras fragmentu kopēšanu. Tas ir pārkāpums, kas nenāk par labu autoram, bet šādi gadījumi tiek ātri izķerti,” skaidro Veisbārde.